close
تبلیغات در اینترنت
ایگوانای معمولی(سبز)
loading...

ایران-ایگوانا

ایگوانای معمولی(سبز)

مورف های ایگوانای معمولی(بخش دوم)

حبیب ا... احمدی بازدید : 83 جمعه 26 تير 1394 نظرات ()

مورفولوژی

 

ایگوانا های سبز علیرغم نامشان رنگ های متفاوتی دارند. آن ها در کشور های جنوبی محدوده ی زندگی شان مانند پرو، پوستی به رنگ متمایل به آبی و دارای نواحی ضخیم سیاه دارند. در جزایری مانند بونیز ، کوراسائو، آروبا، و گرانادا، محدوده ی رنگ این ایگوانا ها از سبز به بنفش کم رنگ، سیاه یا حتی صورتی تغییر می کند. ایگوانا های سبز در مناطق غربی کاستاریکا قرمز رنگ و همتایان آن ها در مناطق شمالی به رنگ پرتقالی هستند. ایگوانا های سبز در السالوادور،‌ معمولا در بچگی رنگ آبی روشن دارند،‌ اگرچه به تدریج که بزرگ می شوند، این رنگ کم کم از بین می رود.


 

3

 Albino T Neg Iguana - {Iguana Iguana T Neg} 

ایگوانای آلبینو 

ایگوانا های t- albino در تجارت حیوانات خانگی بسیار نادر هستند. شمار کمی از پرورش دهندگان ایگوانا که دارای این ایگوانا ها هستند، ‌سخت می کوشند تا از این نژاد ایگوانا های بیش تری تولید کنند. ایگوانا های t- albino پوستی به رنگ زرد روشن با هایلایت صورتی یا هلویی رنگ دارند.

ایگوانای Albino T Neg ایگوانای Albino T Neg ایگوانای Albino T Neg


 

4

{Hypomelanistic Iguana - {Iguana Iguana Hypomelanistic Iguan

ایگوانا Hypomelanistic

ایگوانا های Hypomelanistic تقریبا به رنگ سبز لیمویی هستند و به کمبود رنگدانه ی ملانین مشهورند. بنابراین بسیار مهم است که به آن ها مکمل ویتامین D3 داده شود. اما هنوز ثابت نشده که این یک صفت ژنتیکی آن هاست.

ایگوانا Hypomelanistic  ایگوانا Hypomelanistic  ایگوانا Hypomelanistic  5

{Albino T Positive Iguana - {Iguana Iguana Albino T Positive

ایگوانای Albino T Positive

رنگ زیبای ایگوانای albino به راستی باعث تحسین همگان است. کمیاب بودن این مورف در ایگوانا ها دلیل قیمت بسیار بالای ایگوانا های albino است. این ایگوانا ها بسته به سنشان ممکن است صورتی، نارنجی، یا زرد رنگ باشند. ایگوانا های albino تنها یکی از دو ژنی را دارا هستند که برای تبدیل شدن یک ایگوانا به ایگوانای برفی(ایگوانای بلیزارد) لازم است.

ایگوانای Albino T Positive ایگوانای Albino T Positive ایگوانای Albino T Positive


ترجمه: (حبیب ا... احمدی)

مورف های ایگوانای معمولی(بخش نخست)

حبیب ا... احمدی بازدید : 221 پنجشنبه 05 تير 1393 نظرات ()

  

 1

{Axanthic Blue Iguana - {Iguana Iguana Axanthic 

ایگوانای آبی

Axanthic ها ایگوانا هایی آبی رنگ هستند. آن ها فاقد رنگدانه ی زرد اند و این رنگ بدن آن ها را آبی می سازد.Axanthic حاصل یک جهش ژنتیکی مغلوب است. حاصل تولید مثل یک ایگوانای Axanthic با یک ایگوانای Axanthicدیگر، یک ایگوانای آبی است و نتیجه ی تولید مثل یک ایگوانای Axanthic با یک ایگوانای آلبینو ممکن است یک ایگوانای سفید(Blizzard lizard) باشد. و سرانجام حاصل تولید مثل یک ایگوانای Axanthic با یک ایگوانای قرمز ممکن است ایگوانایی صورتی یا ارغوانی رنگ باشد. 

نیاز های مراقبتی و تغذیه ای این حیوانات همانند ایگوانای سبز است.

ایگوانای آبی ایگوانای آبی  ایگوانای آبی 

{Red Iguana - {Iguana Iguana Red Iguana 

  ایگوانای قرمز
.
ایگوانای قرمز ایگوانای قرمز ایگوانای قرمز
ایگوانای قرمز ایگوانای قرمز ایگوانای قرمز
ایگوانای قرمز

معرفی کامل گونه ی ایگوانای سبز(Common iguana=Green iguana)

حبیب ا... احمدی بازدید : 927 چهارشنبه 26 تير 1392 نظرات ()

 

"معرفی کامل گونه ی ایگوانای سبز(Common iguana=Green iguana)"

 

 ایگوانای سبز


همچنین با نام ایگوانای معمولی نیز شناخته می شود


 

فرمانرو:       جانوران

شاخه:       مهره داران

رده:          سوسماریان

راسته:      پولک‌داران

زیرراسته:   ایگوانیدا

سرده:       ایگوانا


 

اندازه

میانگین طول کل: 1.2-1.7 متر

بیشینه ی طول کل: 2 متر

میانگین طول نر از پوزه تا مخرج: 35-42 سانتی متر

میانگین طول ماده از پوزه تا مخرج: 30-38 سانتی متر

وزن نر: 4 کیلوگرم

وزن ماده: 1.2-3.0 کیلوگرم


 

شرح

ایگوانای سبز به خاطر محبوبیت آن در باغ وحش ها و وجود افرادی که به صورت خصوصی از آن نگهداری می کنند، یکی از شناخته شده ترین خزندگان می باشد. ایگوانای سبز دارای ظاهری بسیار منحصر به فرد است، همراه با یک سر بزرگ، غبغب برجسته و تاج چشمگیری از تیغ های شانه مانند به بلندی حدود سه سانتی متر که از مرکز پشت تا مرکز دم قرار گرفته. همان گونه که از نام آن پیداست، ایگوانای سبز معمولا سبز رنگ است(از سبز تیره، سبز چمنی گرفته تا فیروزه ای روشن)، در قسمت های شمالی محدوده ی زیست ایگوانا ممکن است ایگواناهایی به رنگ نارنجی روشن دیده شوند. رنگ ایگوانا -به خصوص زمانی که جوان است- ممکن است بر اساس دمای هوا، متغیر باشد. هنگامی که هوا گرم است ایگوانا به رنگ سبز روشن و هنگام سردی هوا رنگ آن تیره و کدر است. پوست فلس دار ایگوانای سبز یا به رنگ یکنواخت و یا همراه الگو های راه راه مشکی یا قهوه ای متضاد می باشد. ایگوانای سبز نر را از طریق تاج خاردار برجسته تر، سر بزرگ تر، منافذ استخوان ران مشخص تر و مجرای دفع وسیع تر می توان از ایگوانای ماده تشخیص داد.

 ایگوانای سبز

بیولوژی(زیست شناسی)

ایگوانای سبز در درجه ی اول درخت زی می باشد. این خزنده برای خوردن برگ گیاهان تخصص یافته است و از برگ های لطیف و گل ها ی گزیده ای از درختان، درختچه ها و پوشش گیاهی بوته ای تغذیه می کند. ایگوانای سبز بیش از 90 درصد زمان بی حرکت است و هنگامی که اقدام به حرکت کند بسیار آهسته قدم بر می دارد. با این وجود ایگوانای سبز در صورت لزوم و برای فرار از دست شکارچیان قادر است به سرعت بدود و در آب شیرجه بزند و توانایی شنا کردن عالی خود را به نمایش بگذارد. به این دلیل است که ایگوانا ترجیح می دهد زیستگاهش نزدیک نهر ها باشد.

در طول فصل جف گیری قلمرو ایگوانا به شدت برایش اهمیت پیدا کرده و از آن در برابر مزاحمان دفاع می کند. اگر ایگوانای سبز وارد قلمرو دیگر ایگوانا ها شود در ابتدا با تکان دادن سر، از آن ملاقات می کنند که به منزله ی یک عمل تهدید آمیز می باشد. پس از این عمل ممکن است مراسم تهدید گسترده ای آغاز شود که طی آن ایگوانا ها بدن خود را صاف و قائم و تاج پشتی خود را راست کرده تا ظاهر بزرگ تری پیدا کنند. اگر در این زمان نزاع پایان نیابد مبارزه ای جدی به همراه آسیب های بدنی آغاز می شود. غبغب ایگوانا نیز که می تواند توسط یک استخوان در گردن پایین بیاید، در نمایش های تهدید آمیز و همچنین برای برقراری ارتباط با ایگوانا های سبز دیگر استفاده می شود.

تولید مثل ایگوانای سبز در طول فصول خشک صورت می گیرد، در طول زمانی که یک ایگوانای نر که روی قلمرو خود تعصب پیدا کرده است، آن را با چند ایگوانای ماده اشغال می کند. یک یا دو ماه پس از جفت گیری، ایگواناهای ماده به سوی مکان لانه های جمعی حرکت می کنند جایی که آن ها در یک زمان واحد 17 تا 76 تخم در لانه های حفر شده در زمین می گذارند. ایگواناهای تازه متولد شده، سه ماه پس از انکوباسیون، همزمان با شروع فصل بارانی از لانه ها بیرون می آیند. این یک راهبرد برای اطمینان از فراوانی پوشش گیاهی و غذا برای رشد بچه ایگوانا و تغذیه از آن می باشد. ایگواناهای نوزاد به طور باور نکردنی در معرض شکار شدن توسط شکارچیانی چون دیگر خزندگان، پرندگان و پستانداران می باشند و تنها 2.6 درصد از آن ها به سن یک سالگی می رسند. ایگوانای سبز در سن دو تا سه سالگی به بلوغ جنسی می رسد.

 

محدوده

ایگوانا های سبز توزیع گسترده ای دارند اعم ازایالت های مکزیک از جمله Sinaloa و وراکروز در آمریکای مرکزی و در آمریکای جنوبی شامل پرو، پاراگوئه و شمال آرژانتین، از جله بسیاری از جزایر neotropical در جنوبی ترین نقاط محدوده زیست ایگوانا.

 

زیستگاه

ایگوانا های سبز اغلب ساکن جنگل های مناطق استوایی نزدیک به آب هستند که حدود 1000 متر از سطح دریا ارتفاع دارند. ایگوانا های سبز از مناطقی در اعماق جنگل که در آن جا نور خورشید -که برای پرورش تخم ها مورد نیاز است- نمی تواند به زمین برسد، پرهیز می کنند.

 

وضعیت

نام ایگوانای سبز در ضمیمه ی دوم از CITES ذکر شده است.

 

تهدید

در سراسر آمریکای لاتین، ایگوانای سبز به خاطر پوست زیبا و ارزشمند برای تجارت، گوشت با ارزش و تخم هایش شکار می شود. ایگوانای سبز یکی از خزندگان neotropical است که اغلب به عنوان غذا برای خوردن خانواده یا فروش، به وسیله ی تفنگ یا توسط سگ شکار می شود. آن ها هم چنین به صورت زنده اسیر می شوند –به تازگی ایگوانا های نوزاد برای تجارت حیوانات خانگی صادر می شوند. اگر چه ایگواناهای ماده ممکن است پس از باز کردن بدن شان برای استخراج تخم ها، آزاد شوند، ولی پس از آن خواهند مرد. این سطح از بهره برداری همراه با جنگل زدایی باعث نابودی جمعیت ایگوانای سبز در بعضی از نقاط محدوده ی زیست آن شده است.

 

 محافظت

تعدادی پروژه در آمریکای لاتین در حال انجام است که طی آن ایگوانا ها را در اسارت تکثیر کرده و سپس آن ها را به منظور جبران کاهش جمعیت ایگوانا ها  به حیات وحش باز می گردانند. به عنوان مثال: در Kekoldi Indigenous در کاستاریکا و پناهگاه حیات وحش Monkey Bay در بیلز. نام ایگوانای سبز همچنین در ضمیمه ی دوم کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های در خطر انقراض (CITES) ذکر شده است، به این معنی که هر گونه تجارت بین الملل، برای اطمینان از سازگار بودن با بقای گونه باید به دقت مورد بازبینی قرار گیرد.

 حفاظت از ایگوانا

ترجمه: (حبیب ا...احمدی) || منبع: arkive.org

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 148
 • کل نظرات : 78
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 66
 • آی پی امروز : 26
 • آی پی دیروز : 31
 • بازدید امروز : 200
 • باردید دیروز : 179
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 597
 • بازدید ماه : 915
 • بازدید سال : 12,537
 • بازدید کلی : 121,169