close
تبلیغات در اینترنت
تولید مثل و جنسیت ایگوانا
loading...

ایران-ایگوانا

تولید مثل و جنسیت ایگوانا

تولید مثل ایگوانا

حبیب ا... احمدی بازدید : 55 دوشنبه 17 تير 1392 نظرات ()

 

چیز هایی که از طریق عکس های ایگوانا می آموزید = Things Taught To You By The Iguana Photos

 

آیا شما علاقه مند به یادگیری در مورد ایگوانا ها هستید؟ آیا مایلید مطالبی درباره ی تولید مثل ایگوانا ها بیاموزید و بدانید که چگونه تخم می گذارند و چگونه از تخم بیرون می آیند؟ اگر تصمیم به تهیه ی یک ایگوانا به عنوان یک حیوان خانگی دارید تمام این اطلاعات برای شما بسیار مفید خواهد بود. مردم می توانند از طریق تصاویر ایگوانا اطلاعات زیادی کسب کنند مثلا می توانند بینش خوبی از چگونگی در دست گرفتن ایگوانا قبل از خرید آن به دست آورند. به وسیله ی تصاویر ایگوانا می توان کار های زیادی برای انجام دادن آموخت و این راه خوبی برای آماده شدن قبل از تهیه ی ایگوانا است.

 

آماده سازی لانه ی ایگوانا 

اگر مایلید صاحب یک ایگوانا باشید، فراهم کردن مکانی آرام و ساکت برای تخم گذاری او اهمیت دارد. این مکان می تواند از جعبه های چوبی، گلدان و یا ظروف پلاستیکی ساخته شده و باید با خاک و یا حتی شن و ماسه پر شود تا ایگوانای ماده بتواند پس از گود کردن خاک، در آن تخم گذاری کند.

 

چرا نظارت بر روند تخم گذاری ایگوانا ها مهم است

در برخی موارد، بعضی از ایگوانا ها تمام تخم ها را از اندام تناسلی خود خارج نمی کنند. در این مورد ضروری است که با استفاده از اشعه ی ایکس، از وضعیت رایج او عکس گرفته شود. از این که ایگوانا های مادر مراقبت از لانه را در پیش بگیرند، اصلا تعجب نکنید زیرا این امر بر اساس غریزه ی مادرانه ی آن ها می باشد. مراقبت از فرزندان برای هر موجود زنده ضروری است.

 

تخم های ایگوانا و دوره تخم گذاری او

 یک شخص چگونه با بیرون آمدن نوزادان ایگوانا از تخم سرو کار دارد؟ تخم گذاری و بیرون آمدن نوزادان از تخم می تواند با موفقیت انجام گیرد اما به وسیله ی روش انکوباسیون. اما ابن روش به چه چیز هایی نیاز دارد؟ برای شروع، انکوباتور(incubators)، ظروف(containers) و واسطه ها (media) باید تهیه شود.

ظروف(containers) می تواند از بسیاری از فروشگاه ها خریداری شود و باید microwavable باشند چون سایز آن برای قرار گرفتن در انکوباتور بسیار مناسب می باشد. یکی از واسطه(media) های خاصی که باید مورد استفاده قرار گیرد، ورمیکولایت است. یکی از بخش های بسیار مهمی از واسطه(media) های شما استفاده از رطوبت است.  

سطح رطوبت توصیه شده چه قدر است؟ سطح رطوبت باید بین 1 تا 2 باشد چنانکه همیشه لازم نیست که آب مورد استفاده قرار گیرد. وقتی آب ذکر شده بیش از حد وجود داشته باشد ممکن است تخم ها به مشکلات قارچی دچار شوند. وقتی میزان رطوبت کم باشد تخم ها در خود متلاشی می شوند. ضمنا با استفاده از دماسنج، دمایی کنترل شده می تواند حاصل شود.

انکوباتور ها فراوان هستند و می توان آن ها را از فروشگاه های متعددی خریداری کرد. این امکان وجود دارد که نکات اضافی را در مورد دوره تخم گذاری ایگوانا از شخصی که مبادرت به خرید ایگوانای خود از آن می کنید جویا شوید

 

رفتار عادی(رایج) ایگواناها

زمانی که رفتار ایگوانا به تخم ها بستگی دارد ماده ها برای چند هفته پیش از تخم گذاری بسیار فعال تر دیده می شوند درحالی که برای همتایان آن ها یعنی نر ها، حفاظت از قلمرو به شدت اهمیت می یابد.

 

چگونه نوزادان تازه متولد شده را کنترل کنیم؟

تخم ها هنگامی که آماده شوند در زمان مشخص خود شکسته می شود. ممکن است شما بتوانید برخی ترک ها را روی پوسته ها مشاهده کنید. هنگامی که اولین نوزاد متولد شود، به سرعت و بدون هیچ کیسه ی تخمی از تخم خارج می شود. بقیه ی بچه ها پوسته ها را قطع می کنند. بعد از مدتی بچه ها سر خود را به بیرون هل داده و سپس دوباره به خواب می روند.

پس از چند روز، بچه ایگوانا ها به همراه کیسه های تخم از پوسته ها ی خود خارج می شوند که این کیسه ها در نهایت ناپدید می شوند. (معمولا در عرض یک یا دو هفته). در بعضی موارد بچه ها هیچ وقت از تخم خارج نمی شود که این امر به دفرمه شدن یا تغییر شکل آن ها می انجامد.

همانطور که نوزادان شروع به پدیدار شدن از پوسته ی خود می کنند، هرگز نباید آن ها را مجبور به بیرون آمدن یا اذیت کرد. هر وقت که آن ها آماده شوند بیرون خواهند آمد. اگر آن ها رنجانده شوند، ممکن است که بچه ایگوانا به همراه زرده های بزرگ بیرون بیایند که پس از مدتی از هم جدا می شود. 

ترجمه: (حبیب ا... احمدی)

* این فصل بسیار تخصصی بود و ترجمه ی اون بسیار دشوار و برای ترجمه بعضی واژه ها حتی مجبور شدم مقالات زیادی در این باره مطالعه کنم تا مفهوم مطلب درست منتقل بشه. با این حال اصل بعضی از این واژه ها رو که به نظرم نیاز بود در متن باشه در پرانتز و جلوی ترجمه اونها نوشتم. همچنین معادل خوبی برای واژه ی media پیدا نکردم و اگر پیشنهادی در مورد جایگزین اون دارید حتما پیشنهاد کنید.

تعیین جنسیت ایگوانای معمولی

حبیب ا... احمدی بازدید : 98 دوشنبه 17 تير 1392 نظرات ()


Male VS Female


# یکی از رایج ترین سوالاتی صاحبان جدید ایگوانا این است که چگونه می توان جنسیت ایگوانای آنها را تشخیص داد؟

* صاحبان باید در نظر داشته باشند تا زمانی که ایگوانا به بلوغ نرسیده باشد نمی توان جنسیت آن را تشخیص داد و تا قبل از این زمان باید به هر دو جنس به طور یکسان نگاه کرد زیرا هر گونه خصوصیات ثانویه ی جنسی در آنها نمایان نیست.

* سن بلوغ در ایگواناها ممکن است کمی متفاوت باشد اما معمولا بلوغ در سنین 1/5 الی 2 سال اتفاق می افتد.

# راه های تشخیص ایگوانای نر بالغ:

* یکی از ساده ترین راه های تشخیص جنس نر، ماهیچه های بزرگ آرواره واقع در دو طرف فک حیوان است. پس از بلوغ این ماهیچه ها بزرگ شده و متورم به نظر می آیند. نر ها سر های بزرگ چهارگوش دارند که آرواره ها در این چنین به نظر رسیدن سر نقش دارند.

* نر ها هم چنین دارای دو رسوب چربی در بالای سر خود واقع در پشت چشم و بالای گوش می باشند که آنها نیز به چهارگوش به نظر رسیدن و بزرگی سر کمک می کنند.

* در زیر عکس یک ایگوانای نر بالغ مشهود است. در این عکس می توانید به برآمدگی چربی در بالای گوش و پشت چشم ایگوانا و هم چنین به ماهیچه های بزرگ آرواره که فلس های بشقابی مثل محافظی روی آن ها را پوشانده اند نگاه کنید:

* شکل زیر تصویر خوبی را از برآمدگی ماهیچه های فک نشان می دهد:

* نر ها همچنین تاج پشتی بلند تری دارند:

 

* نشانه ی دیگری که مشخص می کند یک ایگوانا نر است وجود منافذ بزرگ زیر ران می باشد که در نرها به سادگی قابل مشاهده می باشد که خیلی اوقات با ماده ی مومی شکلی پر شده اند. 

* بدن بزرگ تر و قوی تر هم چنین برآمدگی نزدیک ابتدای دم دو مشخصه ی دیگر ایگونای نر می باشند.

 

# خصوصیات فیزیکی ایگوانای ماده ی بالغ:

* ساده تربن راه تشخیص ایگوانای ماده فقدان خصوصیات ذکر شده در جنس نر است.

* سر ماده ها کوچک تر و ساده تر است، فاقد رسوبات چربی در پشت سرشان هستند و ماهیچه های فک کوچک تری دارند.

* تصویر زیر از یک ایگوانای ماده ی بالغ است که دارا بودن سر کوچک تر و فقدان رسوبات چربی در آن قابل مشاهده است:

* علاوه بر داشتن سر کوچک تر منافذ استخوان ران ماده ها کوچک تر است که بر خلاف نرها ماده ی مومی شکل ترشح نمی کند.

* ایگواناهای ماده لاغر تر هستند، تاج پشتی کوتاه تری دارند و فاقد برآمدگی نزدیک مخرج می باشند.

ترجمه: (حبیب ا... احمدی)

 


 

female iguana

male iguana

تعیین جنسیت ایگوانا از طریق خلل و فرج ران (Femoral Pores)

حبیب ا... احمدی بازدید : 121 یکشنبه 16 تير 1392 نظرات ()

 

تعیین جنسیت ایگوانا از طریق خلل و فرج ران (Femoral Pores) :

 


در امتداد زیرین پاهای عقبی ایگوانا یک ردیف در حدود 12 الی 20 عدد خلل و فرج به نام منافذ ران وجود دارد که در جنس نر بهتر توسعه یافته است.

  


تفاوت خلل و فرج ران در ایگوانای نر و ماده:

ایگوانای نر و ماده هر دو خلل و فرج ران دارند با این تفاوت که در هر نوع سوسمار بزرگی اندازه ی منافذ در جنس نر به مراتب بزرگتر از اندازه ی این منافذ در جنس ماده است.

علاوه بر این در جنس ماده تنها 3 الی 5 عدد از منافذ کمی بزرگ می شود در حالی که در جنس نر تمام این منافذ بزرگ می شود ولی در هر صورت اندازه ی منافذی که به لگن نزدیک هستند از منافذی که به زانو نزدیک می باشند بزرگ تر است.

female iguana

male iguana

 

وظیفه ی خلل و فرج ران در ایگوانای نر :

این منافذ در جنس نر در فصل تولید مثل ترشحات مومی شکلی به نام فرومون دارند که برای تعیین قلمرو و کمک به ایگوانای ماده در یافتن ایگوانای نر استفاده می شود.

در شکل زیر شاخه های بزرگ مومی شکل بیرون آمده از منافذ ران مشهود است:

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 148
 • کل نظرات : 78
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 66
 • آی پی امروز : 26
 • آی پی دیروز : 31
 • بازدید امروز : 199
 • باردید دیروز : 179
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 596
 • بازدید ماه : 914
 • بازدید سال : 12,536
 • بازدید کلی : 121,168