close
تبلیغات در اینترنت
مراقبت از ایگوانا
loading...

ایران-ایگوانا

مراقبت از ایگوانا

رام و تربیت کردن ایگوانا(قسمت دوم)

حبیب ا... احمدی بازدید : 104 یکشنبه 07 تير 1394 نظرات ()

 

۳- به ایگوانای خود برای سازگاری زمان دهید

با فرض این که شما به درستی زیستگاه ایگوانای خود را تجهیز کرده اید،‌ اکنون زمان آن رسیده که به ایگوانا جهت سازگاری یافتن برای زندگی در تراریوم فرصت دهید. تا جایی که ممکن است باید خانه ی ایگوانا را در آرام ترین مکان قرار دهید. به این منظور سعی کنید تراریوم ایگوانا را در جایی آرام قرار دهید تا ایگوانا بتواند بدون ترس از راه رفتن افراد، کودکان، کسانی که  سعی در دیدن او دارند،‌ حیوانات خانگی دیگر و... به راحتی در اطراف محیط زندگی خود پرسه بزند. البته این مکان لزوما نباید محل دایمی تراریوم ایگوانا باشد، اما در هر صورت توصیه می شود که محل زندگی ایگوانا جایی متروک در خانه باشد که فعالیت های زیادی در آن صورت نگیرد. در صورت نیاز می توانید پس از اتمام فرایند تطابق ایگوانا، خانه ی او را به مکانی دایمی تر منتقل کنید. در طول مدت سازگاری،‌ تنها تماس شما با ایگوانا در روز، فقط باید محدود به مدت زمان کوتاهی باشد که صرف قرار دادن آب و مواد غذایی تازه در تراریوم و تمیز کردن آن می کنید. در این مدت حتما سعی کنید به آرامی حرکت نمایید. نیاز نیست تمیز کردن محیط زندگی ایگوانا در مدت سازگاری یافتن او خیلی دقیق صورت گیرد اما باید سعی کنید این کار را -بدون رنجاندن او- به بهترین شکل انجام دهید. همیشه توصیه می کنیم که جمع آوری مواد زاید در سریع ترین زمان ممکن انجام شود و تنها در زمانی که ایگوانا در جعبه مخفی شد، با آسودگی به تمیز کردن "دقیق" تراریوم بپردازید. در دوره سازگاری یافتن ایگوانا ممکن است مواردی پیش آید که باعث نگرانی شما شود مثلا ایگوانا بخواهد به معنای واقعی کلمه تمام وقت، خود را در جعبه پنهان کند. به عنوان اولین قدم، غذای ایگوانا را در سمت مخالف محل قرار گرفتن جعبه در تراریوم او قرار دهید. این کار باعث می شود که ایگوانا مجبور شود برای خوردن غذا بیرون آید. اگر شما متوجه شدید که ایگوانا اصلا غذا نمی خورد یا پنهان شدن در جعبه باعث می شود که حتی برای خوردن غذا بیرون نیاید، کافی است غذا را در نزدیکی جعبه ی مخصوص پنهان شدن او قرار دهید. به خاطر داشته باشید که نباید غذا را درون جعبه بگذارید. اما به عنوان یک راه حل کارآمد، می توانید آن را در نزدیکی در ورودی جعبه قرار دهید و هر بار، به آرامی آن را کمی دور تر کنید. هم چنین اگر متوجه شدید که ایگوانای شما به ندرت از جعبه بیرون می آید و یا حتی هیچ وقت از آن خارج نمی شود. این امر کاملا طبیعی است و نباید خودتان را خیلی ناراحت کنید. به طور کلی در طول این مدت کافی است آرامش ایگوانای خود را به هم نزنید، با آن تماس بسیار کمی داشته باشید، هر روز برایش آب و غذای تازه فراهم آورید و در صورت لزوم تراریوم آن را تمیز کنید. اگر شما به تازگی اقدام به خرید ایگوانا کرده اید، اکنون زمان آن است تا به او برای تطبیق یافتن زمان دهید و تا جایی که می توانید در زمینه ی مراقبت از ایگوانا مطالعه کنید.

 

۴- اجازه دهید تا ایگوانا بدون جعبه ی اختفا، وفق یابد

جعبه ی مخصوص پنهان شدن ایگوانا مکان بسیار خوبی برای پنهان شدن و آرامش یافتن او فراهم می کند اما اگر ایگوانا بیش از حد در آن بماند و تمام وقت خود را در جعبه بگذراند، این امر مانع از خو گرفتن او با محیط جدید می شود. حال این سوال پیش می آید که آیا شما باید در زمان سازگاری یافتن ایگوانا، جعبه را از دسترس او خارج کنید یا خیر. در ادامه به دنبال پاسخی برای این سوال می گردیم. اگرچه حذف جعبه ی اختفا سبب استرس بیش تر ایگوانا می شود، ولی باقی گذاشتن آن در تراریوم ایگوانا، می تواند منجر به طولانی و عذاب آور شدن فرایند سازگاری شود. بنابراین در این موقعیت، شما باید تصمیم بگیرید که ایگوانا تا چه اندازه متکی به جعبه ی اختفا است. اگر احساس می کنید که او بیش از نیمی از وقت خود را درون جعبه می گذراند، باید آن را به کلی از تراریوم حذف کنید. در قدم بعدی باید ایگوانا را تنها بگذارید تا با زندگی بدون جعبه ی پنهان شدن کنار بیاید. اگر در این مدت متوجه شدید که ایگوانا بدون جعبه، استرسی بیش از حد را تحمل می کند، می توانید گهگاه آن را به تراریوم بازگردانید. پس از آن که ایگوانا کاملا با محیط سازگاری یافت، می توانید جعبه را به طور همیشگی در تراریوم قرار دهید. یک تراریوم ایده آل برای ایگوانا باید یه اندازه ی کافی بزرگ باشد تا او بتواند در قسمتی به نسبت منزوی در آن، پنهان شده و از این طریق احساس آرامش کند. به خاطر داشته باشید که در طول زمان سازگاری ایگوانا، هدف شما باید این باشد که ایگوانا در تمام قسمت های تراریوم احساس راحتی کند و نه فقط درون جعبه اختفا.

 

ترجمه: (حبیب ا... احمدی) || منبع: http://greenigsociety.org

 

رام و تربیت کردن ایگوانا(قسمت اول)

حبیب ا... احمدی بازدید : 415 پنجشنبه 25 ارديبهشت 1393 نظرات ()

 

رام کردن ایگوانا(مطلب دوم)

 

چرا رام کردن و آموزش ایگوانا اهمیت دارد؟

اگر در نظر دارید که انسانی بتواند با ایگوانا _که معمولا به عنوان حیوان خانگی درون خانه نگه داری می شود_ ارتباط برقرار کند، پس رام کردن و آموزش آن ضروری است. ایگوانای سبز حیوانی وحشی می باشد. آن ها قادرند بسیار تهاجمی و گاهی بسیار خطرناک باشند. رام کردن و آموزش ایگوانا به کنترل برخی از این نوع رفتار های ناخواسته کمک می کند. بیش تر ایگوانا ها به آموزش و رام کردن پاسخ می دهند، اما به طور قطع ایگوانایی نیز وجود دارند که از این قاعده پیروی نکرده و وحشی و تهاجمی باقی می مانند. ایگوانایی که تربیت یا رام نشده باشد، ممکن است وحشی باقی بماند و نگهداری از آن به عنوان حیوان خانگی درون خانه، خیلی لذت بخش و حتی ایمن نباشد. انجمن ایگوانای سبز به همه ی صاحبان ایگوانا توصیه می کند که به طریقی برای تربیت و رام کردن ایگوانا هایی که به عنوان حیوان خانگی درون خانه و به ویژه در محیط خانواده نگهداری می شوند، اهتمام ورزند.

 ایگوانای رام

ادامه ی مطلب برای کاربراین عضو...

 

کوتاه کردن ناخن ایگوانا

حبیب ا... احمدی بازدید : 102 پنجشنبه 18 مهر 1392 نظرات ()

 

" کوتاه کردن ناخن ایگوانا "

 

کوتاه کردن ناخن ایگوانا، باید یک پروژه ی سرگرم کننده برای شما باشد. اگرچه این وظیفه ی ساده ای نیست و بستگی به این دارد که ایگوانای شما چه قدر آرام باشد. اگر شما با ایگوانای خود با احترام برخورد کنید، و برای آن یک رژیم غذایی سالم، قفس تمیز و گرمایش مناسب تهیه کنید به احتمال بیش تری ایگوانای شما به اندازه ی کافی در کنار شما آرام خواهد گرفت تا بتوانید ناخن های او را کوتاه کنید. بیش تر اوقات ایگوانا های ما کم تر از آن چیزی که ما شایسته ی آن هستیم به ما گرایش دارند و این اغلب از زخم های موجود روی بازو هایمان مشهود است.

 

اگر ایگوانای شما دمدمی مزاج و گریزان است، در صورت تمایل، از روش دو نفری برای کوتاه کردن ناخن های آن استفاده کنید. یک نفر باید دم و پاهای عقبی ایگوانا را نگه دارد تا فرد دیگر ناخن های جلویی ایگوانا را کوتاه کند. و پس از اتمام کار، یک نفر باید سر و پا های جلویی حیوان را بگیرد تا فرد دیگر ناخن های عقبی ایگوانا را کوتاه کند.

 

همچنین برای ثابت نگه داشت ایگوانا در هنگام کوتاه کردن ناخن های آن، می توانید به شکل ساندویچ حوله ی دور آن بپیچید. ناخن گیر های مختلفی در بازار امروز یافت می شود. اکثر فروشگاه های حیوانات خانگی ناخن گیر های مخصوصی صرفا برای کوتاه کردن ناخن ایگوانا به فروش می رسانند که برای کوتاه کردن ناخن پرندگان نیز از آن استفاده می شود. در این مورد شما حتی از قیچی های کوچک و ناخن گیر های مخصوص انسان نیز می توانید استفاده کنید.

 

با دنبال کردن راهنمای زیر، گرفتن ناخن ایگوانا برای شما ساده خواهد شد:

 

 فقط نوک ناخن ایگوانا را کوتاه کنید و این کار را درست از جایی که انحنای ناخن ایگوانا شروع می شود، انجام دهید. اگر شما ناخن ایگوانا را از پشت این انحنا کوتاه کنید خطر زخمی شدن ایگوانا و خونریزی وجود دارد. در صورت وقوع این اتفاق، انگشت ایگوانا را در نشاسته ی ذرت فرو ببرید تا خونریزی متوقف شود. 

 

کوتاه کردن ناخن ایگوانا

 

 

ترجمه: حبیب ا... احمدی || منبعhttp://iguanaden.org

ارائه ی اطلاعات نادرست توسط فروشگاه های حیوانات خانگی

حبیب ا... احمدی بازدید : 105 دوشنبه 15 مهر 1392 نظرات ()

 

" اما فلان فرد در فروشگاه حیوانات خانگی به من گفت ... "

 

بسیاری از سوالات صاحبان ایگوانا در مورد نحوه ی مراقبت از این حیوان خانگی همراه با این جمله ی رایج است: "اما فلان فرد در فروشگاه حیوانات خانگی به من گفت ...". اغلب اوقات ما می شنویم که به خاطر مشاوره و توصیه های نادرست یک کارمند فروشگاه حیوانات خانگی، یک ایگوانا تحت مراقبت نامناسب قرار گرفته است. هنگام مراجعه به فروشگاه های حیوانات خانگی، لطفا در خاطر داشته باشید که اکثر کارکنان آن جا صرفا به عنوان فروشنده استخدام شده اند. آن ها اغلب در مورد مراقبت از حیوانات خانگی که می فروشند، به خوبی آموزش ندیده اند(و از آن جا که در بسیاری از فروشگاه های حیوانات خانگی گونه های جانوری متفاوتی به فروش می رسد، برای آن ها دشوار است که با تمام جنبه های مراقبت از همه ی گونه های موجود، آشنا باشند) و هدف آن ها این است که محصولات/حیوانات خود را به شما بفروشند.

 

آیا کارکنان فروشگاه های خانگی به عمد تلاش در ارائه ی اطلاعات نادرست به شما دارند؟ خیر! اما آن ها اکثرا ناآگاه و یا متکی به اطلاعات قدیمی به روز نشده هستند. به این دلیل است که ما توصیه می کنیم که هر کس قبل از خرید هر نوع حیوان خانگی، در مورد آن تحقیق کند. ما هنوز هم می شنویم که بعضی از کارکنان فروشگاه های حیوانات خانگی به افراد توصیه می کنند که به ایگوانای خود، غذای گربه، سگ و یا حشرات بدهند، در حالی که تحقیقات اخیر نشان داده است که این غذاها باعث مشکلات کبدی و کلیوی در ایگوانا می شود. هنوز هم افرادی وجود دارند که می گویند اگر قفس ایگوانا کوچک باشد، ایگوانا رشد نخواهد کرد و یا توصیه می کنند که ایگوانا با کاهو تغذیه شود.

 

 

اما آیا ما بر این باوریم که فروشگاه های حیوانات خانگی بد هستند و شما نباید هر آن چه که آن ها می گویند باور کنید؟ مطلقا خیر. ما خیلی ساده، فقط میخواهیم شما را از این حقیقت آگاه کنیم که: اکثر فروشگاه های حیوانات خانگی منبع قابل اعتمادی برای اطلاعات در مورد خزنده ها نیستند. اگرچه برخی از فروشنده های بعضی از فروشگاه های حیوانات خانگی آگاه و عالی هستند ولی متاسفانه تعداد آن ها بسیار کم می باشد.

 

ترجمه: حبیب ا... احمدی || منبعhttp://iguanaden.org

استحمام ایگوانا و آموزش دفع مدفوع به آن

حبیب ا... احمدی بازدید : 454 یکشنبه 17 شهريور 1392 نظرات ()

 

" استحمام ایگوانا و آموزش دفع مدفوع به آن "

 

حمام کردن ایگوانا به طور منظم، می تواند برای ایگوانای شما بسیار مفید باشد و راهی خوب، هم برای تامین رطوبت مورد نیاز بدن ایگوانا و هم برای آموزش دفع مدفوع به آن می باشد.

 

شما می توانید برای حمام کردن ایگوانای خود بسته به اندازه ی آن، یا از وان و یا از سینک استفاده کنید. برای ایگوانا های کوچک سینک انتخاب بهتری می باشد چراکه کوچک تر و کم عمق تر از وان می باشد. برای استحمام ایگوانای خود ابتدا وان یا سینک را با مقداری آب گرم پر کنید. نباید از صابون و سایر مواد پاک کننده استفاده کنید. سطح آب نباید بالاتر از شانه های ایگوانای شما باشد. هنگامی که آب را آماده کردید، ایگوانا را برای حمام کردن با دقت درون آب بگذارید. بهتر است ایگوانا 20-30 دقیقه درون آب باشد. روی درجه حرارت آب نظارت داشته باشید تا دمای آب بیش از حد پایین نیاید. اگر آب بیش از اندازه سرد شد مقداری از آن را تخلیه و آب گرم را جاگزین آن کنید.


وان در ابتدا می تواند یک چیز ترسناک برای بسیاری از ایگوانا ها باشد چراکه رنگ و شکل بسیاری از آن ها باعث خطا در تصور ایگوانا ها از عمق وان می شود. بعضی از ایگوانا ها عاشق حمام کردن می شوند، برخی یاد می گیرند آن را تحمل کنن و بعضی دیگر از آن متنفر خواهند ماند. بسیاری از جنبه های دیگر مراقبت از ایگوانا ها نیز، مقدار زیادی به خصوصیات شخصیتی و انفرادی هر ایگوانا بستگی دارد.

 

برای ایگوانا های کوچک می توانید یک لیف حمام را روی آب شناور کنید تا ایگوانا به آن بچسبد و یا یک سنگ بزرگ را درون آب قرار دهید تا ایگوانا از آن بالا رود. برای شروع با ایگوانا های بزرگتر، راحت تر است که یک جعبه ی پلاستیکی را در وان قراد دهید و ایگوانا را درون آن بگذارید. بعضی از ایگوانا ها حتی ترجیح می دهند درون وان در زیر دوش آب قرار بگیرند!

 

از آنجا که آب بسیاری از خزندگان را برای دفع مدفوع تحریک می کند زمانی که ایگوانا را در وان قرار می دهید موقع خوبی برای آموزش دفع مدفوع به ایگوانا است. آموزش دفع مدفوع به ایگوانا مانند اهلی و اجتماعی کردن آن، نیازمند صبر و ثبات می باشد. برای این کار درست پس از روشن کردن چراغ های ایگوانا در صبح، قبل از هر کار دیگری چند سانتی متر آب گرم در وان بریزید و ایگوانا را درون آن قرار دهید. ایگوانا باید تا زمانی که برای مدفوع کردن نیاز دارد در آب بماند. فراموش نکنید که باید بر روی درجه حرارت آب نظارت داشته باشید!

 

هنگامی که ایگوانا در آب مدفوع کرد، آن را از آب خارج کرده، وان را تمیز و سپس دوباره با چند سانتی متر آب گرم تمیز پر کنید. ایگوانا را دوباره در وان قرار دهید تا به خوبی حمام کرده و خیس بخورد. اغلب ایگوانا ها به سرعت با این ایده سازگار نمی شوند. هنگامی که ایگوانا استفاده از وان حمام به عنوان ظرف مدفوع را شروع کرد شما می توانید جعبه ی بستر گربه یا جعبه های پلاستیکی را با چند سانتی متر آب پر کرده، داخل وان گذاشته و ایگوانا را هنگام صبح در آن قرار دهید. (هرگز به ظرف، شن و ماسه های مخصوص بستر حیواناتی مثل گربه را اضافه نکنید، فقط آب!). هنگامی که ایگوانا در این مرحله آموخت  از جعبه به عنوان ظرف مدفوع استفاده کند، می توانید جعبه را به قفس ایگوانا منتقل کنید. زمانی که ایگوانا ها آموختند که طبق این منطق عمل کنند بسیاری از آن ها به طور مداوم از جعبه های خود استفاده خواهند کرد و این کار تمیز کردن قفس ایگوانا را برای شما بسیار ساده تر از یک کار سخت و طاقت فرسا می کند. البته اگر عملی از شما سر بزند که باعث آزار ایگوانا شود، آموزش های استفاده از ظرف مدفوع خود را نادیده می گیرد تا به شما ثابت کند که چه قدر کله شق است ;)

 

استفاده ی ایگوانا از وان، راه بسیار خوبی است تا مطمئن شوید که ایگوانا در زمانی که وقت پرسه زدن آزادانه دارد، کثیف کاری نکند. قبل از این که ایگوانا را برای تفریح کردن بیرون بیاورید آن را در ظرف آب قرار دهید. دوباره تاکید می کنیم که بیش تر ایگوانا ها خیلی سریع سازگاری پیدا نمی کنند! حمام کردن ایگوانا همچنین راه خوبی برای گرفتن نمونه ی مدفوع قبل از رفتن نزد دامپزشک است!

 

 

پس از حمام کردن ایگوانا ایده ی خوبی است که وان را با مواد سفید کننده یا مواد ضد عفونی کننده ی دامپزشکی مانند Nolvasan ضدعفونی کنید.

 

ترجمه: حبیب ا... احمدی || منبعhttp://iguanaden.org

 


 

پیوست:

از جعبه های پلاستیک معمولی مانند نمونه های زیر می توانید برای قرار دادن در وان و آموزش ایگوانا استفاده کنید.

 

ظرف حمام کردن ایگوانا

ظرف استحمام ایگوانای


دستکش مخصوص در دست گرفتن ایگوانا

حبیب ا... احمدی بازدید : 235 سه شنبه 12 شهريور 1392 نظرات ()

 

" معرفی دستکش Ig Grips "

 

دستکش های Ig Grips برای راحتی شما و ایگوانای شما ساخته شده است.

به وسیله ای این دستکش

 دستکش مخصوص در دست گرفتن ایگوانا

از تبدیل شدن دست از این حالت

 

 

 

 دستکش مخصوص در دست گرفتن ایگوانا

 به این حالت جلوگیری کنید

 

 

 

 

دستکش مخصوص در دست گرفتن ایگوانا 

 

 

* با استفاده از این دستکش، احتمال خراشیدگی بخشی از دست های شما توسط ناخن های ایگوانا که در تماس با چنگال های آن هستند به حد اقل می رسد.

* به این خاطر که ایگوانا چیزی برای چنگ زدن به آن در اختیار دارد، احساس امنیت بیش تری می کند!

 

در دست گرفتن ایگوانا در دست گرفتن ایگوانا با دستکش 

این دستکش ها بدون پوشاندن انگشت های شما ساعد و دستان شما را پوشش می دهد. بنابراین شما می توانید متوجه شوید که در حال وارد آوردن چه میزان فشاری به ایگوانا خود هستید.

 

ترجمه: حبیب ا... احمدی

رام و اجتماعی کردن ایگوانا

حبیب ا... احمدی بازدید : 560 سه شنبه 12 شهريور 1392 نظرات ()

 

" اهلی و اجتماعی کردن ایگوانا " 

 

رام و اجتماعی کردن ایگوانا یک تعهد بزرگ است. زمانی که شما اقدام به اهلی و معاشرتی کردن ایگوانا می کنید، چند نکته ی مهم وجود دارد که باید آن ها را به خاطر داشته باشید.

·         ایگواناها حیواناتی وحشی هستند. آن ها اهلی نیستند و از مزارع پرورش ایگوانا در آمریکای جنوبی می آیند و تا زمان بسته بندی و انتقال به فروشگاه های حیوانات خانگی هرگز انسانی را ندیده اند.

·         ایگواناها مانند حیوانات خانگی پستاندار نظیر گربه و سگ نمی باشند. ایگواناها مجموعه غرایز کاملا متفاوتی دارند و مانند آن ها واکنش نشان نمی دهند.

·         رام کردن ایگوانا ممکن است به طول بینجامد – 6 ماه تا یک سال یا بیش تر! پس خود را برای یک فرایند طولانی آماده کنید.

·         کلید موفقیت، صبر، صبر و صبر است.

 

یک ایگوانای سالم جوان، یک ایگوانای وحشی جوان است. ایگواناها حیواناتی وحشی هستند و اولین غریزه ی آن ها فرار از دست شکارچیان می باشد. به چشم همه ی ایگواناها ما هیولا های بزرگ ترسناکی هستیم که قصد خوردن آن ها را داریم! *ما* می دانیم این قضیه صحت ندارد آما آن ها نمی دانند. در نتیجه اگر یک انسان بزرگ ترسناک آن ها را در دست بگیرد، ایگواناها رفتار هایی از جمله: خیره نگاه کردن، شلاق زدن با دم، گاز گرفتن، مبارزه و فرار کردن از خود نشان می دهند. ایگوانای جوانی که این رفتارها را از خود بروز ندهد، احتمالا بیمار است!

 

پروژه ی رام و اجتماعی کردن ایگوانای شما یک پروژه ی دراز مدت می باشد! این پروژه نیازمند مقدار زیادی زمان، تلاش و اغلب خون می باشد! (; جای زخم های چنگال های ایگوانا در هنگام مبارزه کردن، همیشه بر روی بدن صاحبان آن ها دیده می شود. رام کردن ایگوانا اغلب یک فرآیند دشوارد ولی در پایان بسیار پرارزش می باشد(همه ی ما به معدود افراد خوش شانسی که ظاهرا ایگوانای آن ها یک شبه رام شده است، حسادت می ورزیم! ).

 

اولین کاری که شما باید انجام دهید این است که هر روز و به عنوان بخشی از کل فرایند رام کردن ایگوانا، خودتان را از نظر ذهنی برای مدت زمانی که این کار ممکن است به طول بینجامد آماده کنید. ایگوانا یک شبه یا طی یک روز یا یک هفته رام نمی شود. رام کردن بیش تر ایگوانا ها ممکن است 6 ماه  تا یک سال یا بیش تر طول بکشد.

 

صبر و ثبات مهم ترین عوامل موفقیت شما هستند. استفاده از روش تقویت منفی(کتک زدن، آب پاشیدن به حیوان و غیره) معمولا برای اهلی کردن ایگوانا مفید نیستند. این روش ها *به جد* می تواند باعث ایجاد کینه از شما در ایگوانا شود! روش تقویت مثبت(پاداش دادن با خوراکی های لذیذ و تحسین کردن به خاطر رفتار مطلوب) در دراز مدت خیلی بهتر جواب می دهد.

 

در فرایند رام کردن ایگوانا، در دست گرفتن آن به طور مکرر انجام می شود. این کار را با جلسات کوتاه شروع کنید و ایگوانای خود را هر چند ساعت یک بار به مدت 20-30 ثانیه در دست گرفته و با آن صحبت کنید. هر قدر که دفعات تمرین شما با ایگوانا بیش تر شد، زمانی را که صرف برقراری ارتباط با ایگوانا می کنید، افزایش دهید. سعی کنید در زمانی که ایگوانا همراه شماست، از غذا های مورد علاقه اش به او بدهید. به جای اضافه کردن میوه به سالاد ایگوانا در صبح، آن را برای زمانی که ایگوانا را در دست می گیرید نگه داشته و در آن هنگام استفاده کنید. احتمالا ایگوانا در ابتدا از دست شما غذا نگیرد ولی بسیاری از ایگواناها به تدریج یاد می گیرند که به عنوان جایزه این خوراکی لذیذ را دریافت کنند. 

 

با ایگوانای خود آرام اما قاطعانه رفتار کنید. اگر ایگوانا شروع به تلاش برای مبارزه کردن و آسیب رساندن به شما کرد، جلوی آن را بگیرید. اگر ایگوانا شروع به نزاع کرد، آن را زمین نگذاشته و یا به داخل قفس برنگردانید چرا این کار یک پیروزی برای او محسوب می شود! در عوض، ایگوانا را تا زمان توقف مبارزه و تلاش های آن، به صورتی پایدار و محکم(منظور فشار دادن آن نیست) نگه دارید. زمانی که این رفتار ایگوانا متوقف شد و ایگوانا برای چند لحظه دست از تلاش و مبارزه کردن برداشت، آنگاه می اوانید ایگوانا را زمین بگذارید.

 

یکی از مطمئن ترین روش ها برای مهار ایگوانا، به خصوص ایگوانا های بزرگ، این است که طوری آن ها را در دست بگیرید که پشت ایگوانا در مقابل سینه ی شما باشد. برای این منظور یک دست خود را اطراف پاهای عقبی و انتهای دم ایگوانا قرار داده و دست دیگر خود را اطراف سینه ی و درست زیر غبغب آن قرار دهید. در این موقعیت ایگوانا ها خیلی سخت قادر به گاز گرفتن یا شلاق زدن شما با دم خواهند بود. با این شکل در دست گرفتن ایگوانا، بیش تر آن ها به سرعت آرام و ساکن می شوند. لطفا در این حالت سر ایگوانا را دور از صورت خود نگه دارید!

 

هنگامی که برای دفعات اول شروع به تمرین کردن با ایگوانا می کنید، پوشیدن لباس های آستین بلند ایده ی خوبی می باشد. پنجه های ایگوانا بدون این که او چنین قصدی داشته باشد، می توانند آسیب های زیادی به شما وارد آورند. استفاده از دستکش های محکم بدون انگشت در هنگام در دست گرفتن ایگوانا بسیار مفید است، به این خاطر که می توانید میزان فشار وارده از دست خود به ایگوانا را حس کنید. همچنین می توانید از دستکش های مخصوصIgGrips  استفاده کنید!

 

با گذشت زمان، ایگوانای شما متوجه خواهد شد که شما قصد آسیب رساندن به او را ندارید و به این ترتیب آرام خواهد گرفت. این که این زمان چه قدر طول بکشد، حقیقتا بستگی به شخصیت فردی ایگوانای شما دارد. باید به یاد داشته باشید که این یک روند طولانی می باشد. اگر یکی دو ماه با ایگوانا کار کردید ولی او هنوز وحشی و از شما گریزان بود دلسرد نشوید. در انجام این کار صبور و پایمرد باشید و با ایگوانای خود تمرین کنید.

 

فرایند اجتماعی کردن ایگوانا کمی با رام کردن آن متفاوت است. ایگوانای رام شده تعامل با انسان را تحمل می کند ولی ایگوانای اجتماعی شده از تعامل با انسان ها لذت می برد و به خوبی باشرایط جدید سازگاری یافته است. اجتماعی شدن ایگوانا با رام شدن آن جلو می رود. هنگامی که ایگوانا در دست گرفته شدن را تحمل می کند در حقیقت در حال افزودن تجربه های خویش است. اجازه دهید ایگوانا موقعیت ها و مکان های جدید را تجربه کند و توسط افراد دیگر در دست گرفته شود. باز هم تاکید می کنیم که رام کردن ایگوانا طول می کشد، ولی نتایج حاصل ارزش آن را دارند.

 

ترجمه: حبیب ا... احمدی || منبع: http://iguanaden.org


 

پیوست(منبع: http://fa.wikipedia.org)

تقویت یا پاداش هر فرآیندی است که احتمال بروز یک رفتار خاص را افزایش دهد؛ خواه با ارائه ی یک محرک دلخواه(تقویت مثبت) یا حذف یک محرک آزار دهنده(تقویت منفی).

 

تنبیه عکس تقویت است و عبارتست از هر فرآیندی که باعث کاهش احتمال بروز یک رفتار می شود؛ خواه از طریق ارائه ی یک محرک آزاردهنده یا حذف محرک خوش آیند.

ایگوانا به عنوان حیوان خانگی کودکان

حبیب ا... احمدی بازدید : 211 جمعه 01 شهريور 1392 نظرات ()

 

" ایگوانا به عنوان حیوان خانگی کودکان "

 

ایگوانا به عنوان حیوان خانگی کودکان

آیا می دانستید که:

·         زمانی که مسئولیت نگهدار از یک ایگوانا به کودکان سپرده می شود، حیوان خانگی جدید در اکثر موارد یا ظرف چند ماه می میرد و یا بیش تر مسئولیت نگهداری از آن به عهده ی والدین خواهد افتاد. نیاز های مراقبتی ایگوانا از حیوانات خانگی دیگری همچون سگ و گربه و حتی بعضی از خزندگان دیگر پیچیده تر است.

·         رژیم غذایی شامل کاهو، جیرجیرک، مرغ یا مخلوط سبزیجات معمولی باعث خواهد شد که ایگوانا سریع تر از زمانی که یک رژیم غذایی مناسب در اختار دارد، بمیرد(شاید 10 تا 15 سال زود تر).

·         ایگوانای نر در طول فصل جفت گیری می تواند بسیار تهاجمی شود. در طول این زمان گاز گرفتن، شلاق زنی با دم و ایجاد صدای خش خش توسط او بسیار معمول است.

·         ایگوانای ماده حتی اگر جفت هیچ ایگوانای نری نباشد، اقدام به تخم گذاری خواهد کرد. بیماری های معمول در طول دوران تخم گذاری، محسور شدن تخم ها در داخل بدن و بیماری متابولیک استخوان می باشد.

·         اگر یک رژیم غذایی غنی از کلسیم به ایگوانا داده نشود، استخوان های آن کلسیم گیری و شکننده می شوند(بیماری متابولیک استخوان).  علائم شایع این بیماری عبارتند از: شکستگی استخوان، عقب رفتگی فک تحتانی یا فوقانی و دست ها و پا های برآمده.

·         یک ایگوانا می تواند در عرض چهار سال حدود 5-6 فوت رشد کند.

·         ایگوانا به منظور هضم غذای خود نیازمند نور طبیعی روزانه(و یا نور لامپ UVB همچونVitalite  یا Reptisun) و نقطه ای با دمای 90-95 درجه فارنهایت برای آفتاب گرفتن می باشد.

 

ما در این مقاله تلاش کردیم تا نکاتی را که والدین در هنگام خرید یک ایگوانا به عنوان حیوان خانگی کودکان خود معمولا از آن بی اطلاع اند، به آن ها آموزش دهیم. ما می دانیم که بعضی از کودکان به خوبی از ایگوانا ی خود نگهداری می کنند اما این را هم می دانیم که بیش تر ایگوانا هایی که تحت مراقبت کودکان قرار دارند زود تر از حد معمول می میرند. اگر کودک شما در گذشته از یک حیوان خانگی خسته شده است، ایگوانا حیوان خانگی مناسبی برای او نیست. مراقبت از ایگوانا زمان زیادی را می طلبد، ایگوانا برای اهلی شدن اغلب باید در دست گرفته شود و نیاز های تغذیه ای پیچیده ای دارد.

 

 

ترجمه: حبیب ا... احمدی || منبع: http://iguanaplanet.com

میزان رشد ایگوانا بر حسب سن

حبیب ا... احمدی بازدید : 458 دوشنبه 28 مرداد 1392 نظرات ()

 

"رشد ایگوانا"

 

ایگوانا هایی که به درستی از آن ها مراقبت شود، با نرخ شگفت انگیزی رشد می کنند! برخلاف آنچه که برخی از فروشگاه های حیوانات خانگی به مردم می گویند، رشد ایگوانا بدون توجه به اندازه ی قفس ادامه پیدا می کند. یک ایگوانای سالم *باید* سریع رشد کند!

 

در سایت ملیسا کاپلان جدول بسیار خوبی وجود دارد که میانگین سرعت رشد ایگوانایی را که به خوبی از آن مراقبت شده باشد نشان می دهد. اگرچه درست همانند انسان ها، رشد ایگواناها از فردی نسبت به فرد دیگر متفاوت است، اما این جدول تصویر ذهنی خوبی از آنچه که باید از مراحل رشد ایگوانا انتظار داشته باشید، به شما ارائه می دهد:

 


اندازه ی معمول بر حسب سن(اندازه ی معمول/سن)

جدول زیر نشان دهنده ی اندازه و وزن معمول ایگوانایی است که خانه و تغذیه ای مناسب داشته باشد. اکثر مردم بعد از فهمیدن این که یک ایگوانا چه قدر بزرگ می شود و این که اندازه ی ایگوانای آن ها چه میزان کوچک تر از اندازه ی مناسب است متعحب می شوند. دلیل این امر این است که اطلاعات نادرست مربوط به نگهداری از حیوان خانگی در اسارت که از طریق فروشگاه های حیوانات خانگی و کتاب های تجاری حیوانات خانگی عرضه می شود، از طریق آموزش رژیم غذایی فقیر، درجه حرارت نامناسب و فقدان فضای کافی برای ورزش کردن ایگوانا، در خدمت به تاخیر انداختن رشد و پیشرفت ایگوانا عمل می کند.

در پایان سن:

SVL برحسب اینچ

STL برحسب اینچ

وزن بر پوند

تازه از تخم در آمده

3.5 – 2.5

9 - 6

تقریبا 90 گرم

1 سالگی

9 - 8

27 - 20

1.5 – 1

2 سالگی

12- 11

36 - 28

4 – 2

3 سالگی

14 - 12

42 - 30

6 – 4

4 سالگی

16 - 14

48 - 35

8 – 5

5 سالگی

20 - 18

60 - 45

15 – 10

6 سالگی

22 - 20

66 - 50

18 – 14

7 سالگی

24 - 20

72 - 50

20 - 15

 

جدول فوق با تغییر دقیق واحد ها:

در پایان سن:

SVL برحسب سانتی متر

STL برحسب سانتی متر

وزن بر حسب کیلوگرم

تازه از تخم در آمده

8.89 0- 6.35

22.86 - 15.24

تقریبا 90 گرم

1 سالگی

22.86 - 20.32

68.58 - 50.8

0.6800 - 0.453592

2 سالگی

30.48 - 27.94

91.44 - 71.12

1.81437 - 0.907185

3 سالگی

35.56 - 30.48

106.68 - 76.2

2.72155 - 1.81437

4 سالگی

40.64 - 35.56

121.92 - 88.9

3.62874 - 2.26796

5 سالگی

50.8 - 45.72

152.4 - 114.3

6.80389 - 4.53592

6 سالگی

55.88 - 50.8

167.64 - 127

8.16466 - 6.35029

7 سالگی

60.96 - 50.8

182.88 - 127

9.07185 - 6.80389

 

SVL = طول پوزه تا مخرج

STL = طول پوزه تا دم

طول دم ایگوانا 2.5 تا 3 برابر SVL است.

ایگوانا های ماده به طور معمول از ایگوانا های نر کوچک تر هستند.

برخی تفاوت های منطقه ای در اندازه/جرم ایگوانا دخیل می باشند؛ بنابراین اندازه ی واقعی حیوان به این بستگی دارد که در اصل، بومی کدام منطقه بوده است. اما به طور کلی اندازه ی ایگوانا در محدوده ی اندازه های ارائه شده در جدول بالا تغییر می کند.تصویر زیر گزارشی از رشد Eeghana -ایگوانایی متعلق به خانم Melodie- می باشد. او سالانه از Eeghana عکس گرفته و آن ها را ترکیب و به صورت تصویر زیر مونتاژ کرده است. تصویر زیر نشان می دهد که یک ایگوانا با چه سرعتی رشد می کند.

رشد ایگوانا

 

تصویر زیر اختلاف اندازه ی یک ایگوانای تازه از تخم درآمده را با یک ایگوانای سه ساله نشان می دهد.

توجه: این عکس با دقت بسیار تنها برای مقایسه ی اندازه ی دو ایگوانا گرفته شده است. قرار دادن دو ایگوانا در کنار هم، آن هم با چنین اختلاف اندازه ی فاحشی، به هیچ وجه کار درستی نیست!

رشد ایگوانا

ترجمه: (حبیب ا... احمدی) || منبع: http://www.iguanaden.org و http://www.anapsid.org

نگهداری همزمان از چند ایگوانا

حبیب ا... احمدی بازدید : 257 جمعه 04 مرداد 1392 نظرات ()

نگهداری از چند ایگوانا با هم


اگر شما در حال برنامه ریزی برای داشتن بیش از یک ایگوانا هستید، نکاتی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. قلمرو ایگواناها برای آن ها  بسیار اهمیت دارد و دوست ندارند آن را با دیگران تقسیم کنند. ایگوانا ها نه نیاز به داشتن دوست دارند و نه علاقه به آن و نگه داشتن دو ایگوانا در یک مکان دستورالعملی برای وقوع فاجعه است.

در حیات وحش ایگوانا ها در نقاط  اصلی آفتاب گیری و تهیه ی غذا، دور هم جمع می شوند. با این حال اگر در حیات وحش ایگوانایی از تقسیم قلمرو خود با دیگر ایگواناها ناراحت شده و رفتار تهاجمی نشان دهد، ایگواناهای زیردست به معنای واقعی کلمه هکتارها فضا برای فرارکردن دارند. اما در اسارت که در بیش تر مواقع فضای قفس حتی برای یک ایگوانا هم کم است، آن ها در یک فضای کوچک به همراه یک ایگوانای وحشی که قلمرو آن برایش بسیار اهمیت دارد به دام می افتند.

مشکل دیگر این جاست که خزنده ی غالب می تواند بسیار نامحسوس عمل کند. او از تغییر در حالت بدن و نگاه مخصوص برای اثبات سلطه استفاده می کند. این نشانه های نامحسوس به اندازه ی کافی می تواند مانع از بهره مندی ایگوانا های زیردست از بهترین نقطه ی آفتاب گرفتن و بهترین غذا ها شود. حتی اگر ایگوانا های دیگر هم قادر به غذا خوردن و آفتاب گرفتن باشند، استرس زندگی در کنار ایگوانای دیگر می تواند برای آن ها بسیار سخت باشد. استرس می تواند باعث مرگ خزندگان شود!

اگرچه خزنده ی غالب در ابتدا نشانه های بسیار نامحسوسی دارد، اما خشونت او به سرعت می تواند تشدید شود. متاسفانه بسیاری از ایگوانا هایی که با دیگر ایگوانا ها هم خانه هستند، سرانجام پس از حمله ی ایگوانا ی غالب، باید در مطب دامپزشک تحت درمان قرار گیرند. بیش تر وقت ها ایگوانای غالب نیز به مراقبت های پزشکی نیاز پیدا می کند. تنها در صورتی که شما به اندازه ی کافی خوش شانس باشید، احتمال دارد هر دو ایگوانا زنده بمانند. دندان های ایگوانا سلاح خطرناکی هستند که می توانند آسیب های فراوانی به بار آورند.

 حتی اگر ایگواناها برای مدتی همزیستی مصالمت آمیز داشته باشند، هیچ تضمین برای ادامه ی آن وجود ندارد. افرادی بوده اند که برای سال ها چند ایگوانا را در یک مکان نگهداری می کرده اند ولی ناگهان بدون هیچ دلیلی ایگوانا های آن ها با هم درگیر شده اند. نگهداری ایگوانا ها در کنار یک دیگر به خصوص در طول فصل جفت گیری بسیار خطرناک است. گاهی اوقات حتی بودن ایگواناها در حوزه ی دید یک دیگر باعث شوریدگی آن ها می شود. معمولا جنسیت، عاملی برای درگیری ها نیست -فرقی نمی کند که دو ایگوانای ماده یا یک ایگوانای ماده و یک ایگوانای نر را در کنار هم قرار دهید- ایگوانا ها شریک شدن را دوست ندارند!!

اگر شما تصمیم دارید از بیش از یک ایگوانا نگهداری کنید، باید دو تراریوم با اندازه ی مناسب به همراه گرمایش مناسب و لامپ UVB مجزا برای آن ها دست و پا کنید. همچنین برای تهیه ی غذا، مراقبت های دامپزشکی و تامین نیاز های آن ها دو برابر هزینه کنید.

 

اگر شما می توانید و تمایل دارید برای بیش از یک ایگوانا، خانه ی مناسب تهیه کنید و از آن ها به خوبی مراقبت کنید، پس برای این کار اقدام کنید! هر ایگوانا شخصیت منحصر به فردی دارد که اطلاع از آن برای مراقبت از آن ها بسیار با ارزش است. حتما مطمئن شوید که برای تامین نیاز های هر ایگوانا به صورت مجزا آمادگی دارید.

 

ترجمه: (حبیب ا... احمدی) || منبع: http://iguanaden.org || مطلب اختصاصی: http://mihanpet.ir

تعداد صفحات : 2

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 148
 • کل نظرات : 78
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 66
 • آی پی امروز : 26
 • آی پی دیروز : 31
 • بازدید امروز : 191
 • باردید دیروز : 179
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 588
 • بازدید ماه : 906
 • بازدید سال : 12,528
 • بازدید کلی : 121,160