close
تبلیغات در اینترنت
ایران-ایگوانا - 2
loading...

ایران-ایگوانا

همه چیز در مورد ایگواناها

نکات تغذیه ی ایگوانا(قسمت هفتم_قسمت آخر)

حبیب ا... احمدی بازدید : 458 پنجشنبه 07 اسفند 1393 نظرات ()

غذا دادن ایگوانا با دست 

غذا دادن ایگوانا با دست راه خیلی خوبی برای کمک به رام کردن او  می باشد.اما می تواند به یک عادت خیلی بد تبدیل شود. ما به شما پیشنهاد می کنیم که گهگاهی ایگوانا را با دست تغذیه کنید. ولی اگر همیشه این کار را انجام دهید، باعث می شود که ایگوانا غذای خود را با هیج راه دیگری نخورد.

زمانی که به ایگوانای خود با دست غذا می دهید، مخصوصا در مورد ایگوانا های بزرگ باید بسیار محتاطانه عمل کنید. حتی ایگوانا هایی که هیج گاه برای گاز گرفتن صاحبان خود تلاش نمی کنند نیز گاهی حادثه ساز و باعث وارد آمدن آسیب های جدی به آن ها می شوند و دلیل آن عدم مراقبت صاحبان ایگوانا در زمان غذا دادن به او با دست می باشد.

غذا دادن ایگوانا با دست 


 

به ادامه ی مطلب مراجعه نمایید...

کلیپ ایگوانای معمولی غول پیکر

حبیب ا... احمدی بازدید : 223 سه شنبه 10 تير 1393 نظرات ()

 

ایگوانای معمولی غول پیکر

* ضمن تماشای این ویدیو می تونید با "خلل و فرج ران" ایگوانا، که یکی از راه های تعیین جنسیت ایگواناست، آشنا بشد.(برای اطلاعات بیش تر کلیک کنید)

 

نکات تغذیه ی ایگوانا(قسمت ششم)

حبیب ا... احمدی بازدید : 201 یکشنبه 08 تير 1393 نظرات ()

 

 

نکات تغذیه ی ایگوانا(قسمت ششم)

 

خرید مواد غذایی

تا اینجا شما تصمیم گرفته اید که چه غذایی به ایگوانای خود بدهید و اکنون باید بسنجید که آن را از کجا خریداری  کنید. اکثر فروشگاه های بزرگ مواد غذایی و میوه فروشی ها، طیف وسیعی از سبزیجات و میوه های تازه را عرضه می کنند. صاحبان ایگوانا معمولا در فروشگاه ها می توانند به بخش هایی دسترسی داشته باشند که تمام انواع سبزیجات در آن یافت می شود. البته در مناطق روستایی و شهر های کوچک، به دست آوردن تنوعی از سبزیجات که مد نظر است گاهی سخت به نظر می رسد. بسیاری از افرادی که در شهر های کوچک زندگی می کنند، هر هفته به شهر های دیگری که تنوع بیش تری ارائه می دهند سفر زمینی می کنند. اگرچه فروشگاه های شهر های کوچک ممکن است فاقد تنوع باشند، ولی وجود بازار های مخصوص کشاورزان و بازار های مزارع در این مناطق، منابعی عالی برای تهیه ی غذای بسیار تازه هستند. بسیاری از مواد غذایی کاملا فصلی بوده و در بخش های خاصی از سال یافت می شوند، بنابراین شما باید رژیم غذایی را در این دوران به شکل دیگری تنظیم کنید. اگر شما در پیدا کردن مواد غذایی خاصی در منطقه ی خود با مشکل رو به رو هستید، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که از دیگران بپرسید که به کجا باید مراجعه کنید. بسیاری از میوه و سبزی فروشی و فروشگاه های مواد غذایی که غذا های مورد نظر شما را به طور کامل عرضه نمی کنند، می توانند به شما در رسیدن به هدفتان یاری رسانند. کافی است به آن ها بگویبد که شما یک مشتری دائمی برای چیز هایی هستید که به طور خاص و بیش تر مواقع به دنبال آن می گردید؛ و به این ترتیب این فروشگاه ها می توانند کمک بزرگی به شما برای تهیه ی این غذا ها کنند.

 

سبزیجات منجمد آماده

کیسه های سبزیجات یخ زده را می توان یخ زدایی و ایگوانا را گهگاهی با آن تغذیه کرد. این ها را می توان غذا های مواقع اضطراری دانست و زمانی که فصل سبزیجات خاصی تمام شده یا فرصت کافی برای مراجه به فروشگاه یا بازار وجود ندارد، می توان از سبزیجات منجمد استفاده کرد. تکیه کردن بر سبزیجات منجمد آماده به عنوان بخشی پا بر جا از رژیم غذایی، ایده ی خوبی نیست، اما گاه به گاه خوب است. همچنین اضافه کردن قرص ویتامین B1 یا مخمر آبجو را فراموش نکنید[1].

 

عادات غذایی و ایگوانا های بد غذا

برخی ایگواناها غذا های خاصی را ترجیح می دهند و تمایلی به خوردن غذا های دیگر ندارند. نباید اجازه دهید که ایگوانا به شما آموزش دهد که غذاهایی که او تمایل دارد را در اختیارش بگذارید. مخلوط کردن غذا هایی که ایگوانا دوست ندارد با غذا های دیگر راه خوبی برای مقابله با بد غذایی اوست و در نهایت باعث تغییر ذائقه ی او می شود. رنده یا خرد کردن غذا هایی که در ترکیب با یکدیگر به ایگوانا می دهید نیز عادت بد غذایی او را از بین می برد. تغییر مداوم ذائقه و تغییر میل به غذا هایی خاص، برای یک ایگوانا غیر معمول نیست. باز هم می گوییم که نباید اجازه دهید که ایگوانایتان به شما آموزش دهد که از غذا هایی که او دوست دارد، به او بدهید.

 

پیوست:

[1]مکمل برای مواد غذایی منجمد

اگر شما تصمیم دارید که ایگوانای خود را با مواد غذایی منجمد شده تغذیه کنید، توصیه می شود که آن غذا را با قرص های خرد شده ی تیامین(ویتامین B1) یا مخمر آبجو کامل کنید. انجماد می تواند تیامین(ویتامین B1) را از بین ببرد. بنابراین همیشه باید قبل از تغذیه مواد غذایی منجمد، تیامبن از دست رفته ی آن را جبران کرده و مقدار بسیار کمی از آن روی مواد غذایی بپاشید. 

 

ترجمه: حبیب ا... احمدی || منبعhttp://www.greenigsociety.org

مورف های ایگوانای معمولی(بخش نخست)

حبیب ا... احمدی بازدید : 221 پنجشنبه 05 تير 1393 نظرات ()

  

 1

{Axanthic Blue Iguana - {Iguana Iguana Axanthic 

ایگوانای آبی

Axanthic ها ایگوانا هایی آبی رنگ هستند. آن ها فاقد رنگدانه ی زرد اند و این رنگ بدن آن ها را آبی می سازد.Axanthic حاصل یک جهش ژنتیکی مغلوب است. حاصل تولید مثل یک ایگوانای Axanthic با یک ایگوانای Axanthicدیگر، یک ایگوانای آبی است و نتیجه ی تولید مثل یک ایگوانای Axanthic با یک ایگوانای آلبینو ممکن است یک ایگوانای سفید(Blizzard lizard) باشد. و سرانجام حاصل تولید مثل یک ایگوانای Axanthic با یک ایگوانای قرمز ممکن است ایگوانایی صورتی یا ارغوانی رنگ باشد. 

نیاز های مراقبتی و تغذیه ای این حیوانات همانند ایگوانای سبز است.

ایگوانای آبی ایگوانای آبی  ایگوانای آبی 

{Red Iguana - {Iguana Iguana Red Iguana 

  ایگوانای قرمز
.
ایگوانای قرمز ایگوانای قرمز ایگوانای قرمز
ایگوانای قرمز ایگوانای قرمز ایگوانای قرمز
ایگوانای قرمز

رام و تربیت کردن ایگوانا(قسمت اول)

حبیب ا... احمدی بازدید : 415 پنجشنبه 25 ارديبهشت 1393 نظرات ()

 

رام کردن ایگوانا(مطلب دوم)

 

چرا رام کردن و آموزش ایگوانا اهمیت دارد؟

اگر در نظر دارید که انسانی بتواند با ایگوانا _که معمولا به عنوان حیوان خانگی درون خانه نگه داری می شود_ ارتباط برقرار کند، پس رام کردن و آموزش آن ضروری است. ایگوانای سبز حیوانی وحشی می باشد. آن ها قادرند بسیار تهاجمی و گاهی بسیار خطرناک باشند. رام کردن و آموزش ایگوانا به کنترل برخی از این نوع رفتار های ناخواسته کمک می کند. بیش تر ایگوانا ها به آموزش و رام کردن پاسخ می دهند، اما به طور قطع ایگوانایی نیز وجود دارند که از این قاعده پیروی نکرده و وحشی و تهاجمی باقی می مانند. ایگوانایی که تربیت یا رام نشده باشد، ممکن است وحشی باقی بماند و نگهداری از آن به عنوان حیوان خانگی درون خانه، خیلی لذت بخش و حتی ایمن نباشد. انجمن ایگوانای سبز به همه ی صاحبان ایگوانا توصیه می کند که به طریقی برای تربیت و رام کردن ایگوانا هایی که به عنوان حیوان خانگی درون خانه و به ویژه در محیط خانواده نگهداری می شوند، اهتمام ورزند.

 ایگوانای رام

ادامه ی مطلب برای کاربراین عضو...

 

ویدیوی مورف های ایگوانا

حبیب ا... احمدی بازدید : 229 چهارشنبه 06 فروردين 1393 نظرات ()

  

ایگوانای معمولی آبی رنگ(Axanthic )

دانلود از آپارات

حجم: 6.68 مگابایت


 

 انواع ایگوانا های زال(آلبینو) 

دانلود از 4shared

حجم 34.83 مگابایت

نکات تغذیه ی ایگوانا(قسمت پنجم)

حبیب ا... احمدی بازدید : 653 پنجشنبه 22 اسفند 1392 نظرات ()

 

 

نکات تغذیه ی ایگوانا(قسمت پنجم)

 

غذا های مفید:

 در زیر جدولی از غذا های مفید در شش گروه متفاوت آورده شده است که این گروه ها عبارتند از: برگ سبزیجات، سبزیجات دیگر،میوه ها، غذا های مبتنی بر غلات، پروتئین های مکمل و سایر غذا های گاه به گاه دیگر. پیشنهاد انجمن ایگوانای سبز بر اساس چندین رژیم غذایی توصیه شده ی بسیار محبوب دیگر، شامل درصد های جدول زیر است. امید است که صاحبان ایگوانا رژیم غذایی شخصی ایگوانای خود را بر اساس اطلاعاتی که ما ارائه می کنیم، توسعه دهند. یک بار دیگر تاکید می کنیم که: استفاده از تنوعی از غذا های زیر به عنوان منبع اصلی پروتئین در رژیم غذایی، به همراه استفاده ی گاه به گاه و متعادل ازسبزیجات متنوع دیگر، کلید فراهم آوردن یک رژیم غذایی سالم، خوب و متعادل است. گاه به گاه و متعادل به این معناست که شما باید این غذا ها را فقط به عنوان قسمت کوچکی از یک وعده ی غذایی یا یک گروه از وعده های غذایی، هر چند ماه یک بار، فراهم کنید. مواد غذایی که استفاده از آن ها تنها در مواردی(گاه به گاه) و به طور متعادل توصیه شده است را همچنین می توان به عنوان یک میان وعده یا خوراکی خوشمزه ی قابل قبول استفاده کرد؛ البته فقط گاه به گاه. غذا های زیر تنها چند مورد از بهترین مواد غذایی است و مواد غذایی بسیار دیگری نیز وجود دارند که می توانند اجزای مفید تشکیل دهنده ی یک رژیم غذایی باشند. برای کسب اطلاعات بیش تر در مورد غذا هایی که در اینجا ذکر شده اند، از جمله اطلاعات تغذیه ای و عکس ها، حتما "جدول غذایی ایگوانا" ی ما را مطالعه کنید.

مواد غذایی

دسته بندی مواد غذایی مفید

Collard greens، برگ شلغم، سبزی خردل، گیاه قاصدک(به همراه گل)، کاسنی، شاهی آبی

برگ ها

(%45-40)

لوبیا سبز، کدو نارنجی گوشتی(کدو مسما و کدو Kabocha)، نخود فرنگی، زردک، مارچوبه، بامیه، یونجه(گیاه بالغ و نه جوانه)، قارچ، فلفل دلمه ای، سیب زمینی شیرین، کدو سبز، کدو زرد(کدو رشتی)، هویج

سبزیجات دیگر

(%45-40)

انجیر(تازه یا خشک شده)، تمشک، توت فرنگی، انگور، انبه، خربزه، هندوانه، طالبی، پاپایا(انبه هندی)، موز، سیب

میوه ها

(%10 یا کم تر)

برنج یا پاستای پخته شده، انواع نان های سفید(به عنوان خوراک(خوراکی خوشمزه) بسیار خوب عمل می کند)

غذا های مبتنی بر دانه ها(غلات)

(کم تر از %5)

پلت(قرص یونجه)(غذای خرگوش) یا استفاده از رژیم های غذایی فروشی توصیه شده(توضیح در قسمت های دیگر)

مکمل پروتئین

(کم تر از %5)

در زیر لیستی از غذا هایی که ایگوانا نباید بیش از حد با آن ها تغذیه شود آورده شده است. این غذا ها راه خوبی برای اضافه کردن تنوع و لذت برای ایگوانا هستند. مخلوط کردن آن ها با غذا های دیگر به صورت گاه به گاه توصیه می شود.

غذا های گاه گاه دیگر

(کم تر از %5)

 

اگزالات و فیتات(Oxalates and phytates):

بسیاری از غذا ها حاوی اگزالات و فیتات هستند. ثابت شده است که این مواد گاهی اوقات به کلسیم متصل شده و مانع از این می شوند که کلسیم به درستی توسط بدن دریافت شود. این یک اصل نیست که همواره در مورد ایگوانا ها صدق کند، اما رعایت جوانب احتیاط در مراقبت از ایگوانا، راهی بهتر از تاسف خوردن است. در زیر لیستی از غذا هایی آورده شده که حاوی اگزالات و فیتات هستند و ایگوانا باید فقط گاهی با آن ها تغذیه شود.

غذا هایی که حاوی اگزالات و فیتات هستند و ایگوانا باید گاه به گاه و در اعتدال با آن ها تغذیه شود.

اسفناج، چغندر، برگ چغندر سوئیسی(swiss chard ترشک، انواع غلات، ساقه کرفس، کلم پیچ، قسمت های بالایی هویج

 

کلم ها و goitrogens:

بسیاری از غذا ها حاوی goitrogens می باشند. نشان داده شده است که این مواد به ید می چسبند. این امر ممکن است به کم کاری تیروئید منجر شود. غذا هایی که حاوی Goitrogens می باشند، معمولا اعضای گروه کلم ها از خانواده ی سبزیجات را تشکیل می دهند. این غذا ها را گاه به گاه و همراه با یک رژیم غذایی متعادل که اثرات goitrogens را جبران کند، می توان به ایگوانا داد. اما فقط گهگاهی و نه بیش از حد. لیست زیر شامل سبزیجات کلمی است که حاوی goitrogens می باشند.

سبزیجات کلمی که حاوی goitrogens می باشند و ایگوانا باید گاه گاه و با رعایت اعتدال با آن ها تغذیه شود

کلم پیچ یا کلم برگ، کلم بوک چوی، شلغم، کلم بروکسل، گل کلم، کلم بروکلی، کلم قمری، کلم قرمز

 

غذا هایی که باید از آن ها پرهیز شود:

 بسیاری از غذا ها را هرگز نباید به ایگوانا داد. در جدول زیر فهرستی از غذاهایی که باید از دادن آن ها به ایگوانا پرهیز شود آورده شده است؛ اگرچه؛ حتی برخی از این غذا ها را نیز می توان گهگاه به ایگوانا داد. بسیاری از غذا های ذکر شده در اینجا حاوی پروتئین های حیوانی هستند. توجه: اگرچه ما توصیه می کنیم که بسیاری از این غذا ها نباید هرگز به ایگوانا داده شود، ولی اگر ایگوانا ی شما به طور اتفاقی یکی از این غذا ها را خورد، شما نباید بیش از حد نگران اثرات آن باشید. ما خیلی ساده از واژه ی "هرگز" استفاده می کنیم تا بر اهمیت ضرر این غذاها در صورتی که به صورت منظم یا نیمه منظم به ایگوانا داده شوند، تاکید کنیم.

غذا هایی که باید از آن ها اجتناب شود

اطلاعات

توصیه ها

حشرات، کرم ها، موش ها، pinky mice

پروتئین ها حیوانی غذای طبیعی ایگوانا نیستند.

هرگز!

محصولات لبنی(شیر، ماست، پنیر و غیره)

محصولات لبنی مناسب پستانداران هستند، نه خزندگان.

هرگز!

تخم حیوانات

چربی و فسفر آن بسیار بالا و جزء پروتئین های حیوانی است.

هرگز!

غذای سگ، غذای گربه، بیسکویت میمون، غذای میمون و سایر غذا های حیوانات خانگی دیگر.

پروتئین حیوانی، برای سگ گربه و میمون در نظر گرفته شده است وگاهی اوقات حاوی چربی بالا هستند.

هرگز! ما این غذا ها را به این خاطر که حاوی پروتئین های حیوانی هستند توصیه نمی کنیم. برخی افراد هنوز توصیه می کنند که مصرف گاه گاه این مواد غذایی مشکلی ایجاد نمی کند، اما ما این را قبول نداریم.

گوشت(گوشت گاو، مرغ و غیره)

پروتئین های حیوانی غذای طبیعی ایگوانا نیستند و برای گوشتخواران در نظر گرفته می شوند، نه گیاهخواران.

هرگز!

ریواس

سمی است و هرگز نباید به ایگوانا داده شود.

هرگز!

انواع کاهو(iceberg=آیسبرگ، romain=رومایین،  Boston=بوستون، =butter باتر)

کاهو یکی از غذا های معمول و اصلی بسیاری از ایگوانا هایی است که سوء تغذیه دارند. ارزش غذایی کاهو(به خصوص سر آن) بسیار کم است.

گهگاه خوب است، اما به جای آن بسیاری غذا های بهتر برای ارائه به ایگوانا وجود دارد. کاهو رومایین بهتر از سایر انواع آن است اما باز هم فاقد مقادیر کافی از ارزش غذایی است.

گل ها و گیاهان وحشی

امکان دارد با علف کش ها یا آفت کش ها آلوده شده و یا یک گیاه سمی باشند.

گهگاه، فقط در مواردی که به هیچ وجه احتمال آلوده شدن آن به سم یا سمی بودن آن وجود نداشته باشد. به هر حال این کار بسیار خطر ناک بوده و به هیچ وجه توصیه نمی شود.

غذاهای اسیدی (مرکبات مانند پرتقال، گریپ فروت، لیموترش، کیوی، لیمو، آناناس و گوجه فرنگی)

ممکن است بعضی ایگوانا ها خوردن غذا های اسیدی را دوست نداشته باشند و این احتمال وجود دارد که ایگوانا نتواند به درستی اسید را در غذا بشکند. به هر حال این انتخاب، انتخابی از مواد غذایی طبیعی نیست.

گهگاه خوب است، تنها در صورتی که ایگوانا هیچ واکنش منفی نسبت به آن نشان ندهد. برخی از افراد این مواد غذایی را برای تنوع و رنگ به ایگوانا می دهند.

توفو(پنیر سویا)

اگرچه پروتئین گیاهی توفو بالاست، اما درصد چربی آن نیز بالا و نیز حاوی goitrogens است.

گهگاه خوب است. اما مصرف بیش از حد آن می تواند به خطرات جدی در سلامت ایگوانا منجر شود.


 

عکس های پیوست در "ادامه ی مطلب" برای کاربران عضو 


تعداد صفحات : 19

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 148
 • کل نظرات : 78
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 66
 • آی پی امروز : 26
 • آی پی دیروز : 31
 • بازدید امروز : 169
 • باردید دیروز : 179
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 566
 • بازدید ماه : 884
 • بازدید سال : 12,506
 • بازدید کلی : 121,138