close
تبلیغات در اینترنت
ایران-ایگوانا - 3
loading...

ایران-ایگوانا

همه چیز در مورد ایگواناها

دانلود دو ویدیو از ایگوانای سبز نر و ماده

حبیب ا... احمدی بازدید : 267 جمعه 22 آذر 1392 نظرات ()

" دانلود دو ویدئوی چند دقیقه ای "


ویئوی اول در مورد ویژگی های فیزیکی و رفتاری ایگوانای ماده و ویدئوی دوم هم توضیح در مورد ویژگی های ایگوانای نر هست.


ویدیوی اول: 

 

 دانلود(از آپارات)

حجم: 4.23MB

 دانلود(از 4shared)

حجم: 10.2MB


ویدیوی دوم

 

 دانلود(از آپارات)

حجم:  9.59 MB

 دانلود(از 4shared)

حجم:  15.1 MB

آسیب دیدگی دم ایگوانا(قسمت دوم)

حبیب ا... احمدی بازدید : 302 جمعه 22 آذر 1392 نظرات ()

 

" شکستگی دم ایگوانا و جراحی به منظور قطع کردن آن (قسمت دوم) "

 

 

دامپزشک چگونه ایگوانای من را که دم خود را از دست داده، درمان می کند؟ 

تا این مرحله فرض می کنیم که شما ایگوانای خود را برای بررسی به مطب دامپزشک برده اید. اما گام بعدی چیست؟ دامپزشک عفونت یا شکستگی/جراحت را بررسی می کند و تصمیم می گیرد که آیا می توان آن را با دارو درمان کرد و یا این که دم ایگوانا باید قطع شود. اگر نوک دم ایگوانا آلوده شده و آلودگی فقط در بخش کوچکی از آن باشد، ممکن است دامپزشک تصمیم بگیرد آن را با آنتی بیوتیک و احتمالا با استفاده از DMSO(دی متیل سولفوکساید) درمان کند. DMSO یک ماده ی شیمیایی و محصولی جانبی از تولید خمیر چوب می باشد و چیزی نیست که به راحتی مورد استفاده قرار گیرد. اگر آن را روی پوست خود بمالید، مزه ای مانند طعم سیر را در دهان خود احساس خواهید کرد. این دارو برای درمان عفونت های جزئی استفاده می شود، چراکه جریان خون را بالا می برد. حتی انسان ها هم از این دارو استفاده می کنند از جمله بیماران دیابتی که زخم های آن ها به دلیل بروز اختلال گردش خون ناشی از بیماری، التیام نمی یابد. با استفاده از بیش تر آنتی بیوتیک ها، که توسط جریان خون به منطقه ی عفونی منتقل می شوند، این احتمال وجود دارد که قطع کردن دم دیگر ضروری نباشد. با این حال اگر منطقه ی آلوده، برای درمان با این روش بیش از حد بزرگ باشد و اگر در استفاده از این روش درمان، عفونت مکررا بازگردد، آنگاه روش درمانی قطع عضو، انتخاب خواهد شد.

در هنگام شکستگی دم، شانس کم تری نسبت به زمانی که دم عفونت می کند برای اجتناب از قطع عضو وجود دارد. در واقع راهی برای آتل بندی(اسپلینت کردن) دم ایگوانا وجود ندارد و درست مانند سعی بر اسپلینت کردن دم گربه، آتل بندی دم ایگوانا نیز به طور ایده آل جواب نمی دهد. اگر شکستگی دم ایگوانا با پارگی پوست دم همراه نباشد، اگر جریان خون خارج از محل شکستگی طبیعی به نظر برسد و سرانجام اگر زاویه ی شکستگی زیاد نباشد، ممکن است دامپزشک راه قطع عضو را انتخاب نکرده و اجازه دهد تا زخم دم، خودش التیام یابد. البته در این مورد ممکن است دامپزشک آتلی از وسایل موجود در مطب خود مانند چوب زبان(آبسلانگ چوبی) و گاز پانسمان درست کرده و روی دم ایگوانا قرار دهد تا شاید در درمان دم ایگوانا به شکل راست و صاف موثر باشد. به هر حال این احتمال هست که پس از درمان، یک پیچ خوردگی در ناحیه ی دم ایگوانای شما  و به عنوان مدرکی از شکستگی آن به وجود آید. در مواردی که شکستگی دم ایگوانا با پارگی پوست آن همراه نباشد، محل شکستن دم نیز می تواند در تصمیم دامپزشک برای قطع عضو ایگوانا و یا عدم انجام آن موثر باشد. شکستگی هایی در نقاط بالاتر دم نسبت به شکستگی هایی که در انتهای آن اتفاق می افتد، شانس بیش تری برای آتل بندی و درمان شدن دارند، صرفا به این دلیل که انتهای دم تمایل بیش تری برای حرکت به اطراف و ضربه زدن به اشیاء دارد.

اگر شکستگی دم ایگوانا پوست آن را نیز پاره کرده باشد، به احتمال زیاد نیاز به قطع عضو ایگوانا وجود دارد. دو راه برای انجام این کار موجود است. اگر شکستگی ناقص باشد، دامپزشک می تواند با کامل کردن بریدگی از میان شکستگی کار را به سرانجام برساند. انتخاب دیگر این است که دامپزشک نقاط شکست طبیعی را در دم ایگوانا یافته و دم را از میان آن خط اتصال با جدا کردن بند قطع کند(جدا کردن استخوان ها به جای برش از میان خود استخوان). انجام این کار نسبت به قطع عضو از میان دم و از یک نقطه ی شکستگی غیر طبیعی، اغلب بیش تر دم را تشویق و ترغیب به رشد مجدد می کند. در مورد رشد مجدد، در این مقاله بیش تر بحث خواهد شد.

در بسیاری از موارد قطع عضو، چندین گزینه برای بیهوش کردن ایگوانا قبل از عمل وجود دارد. در موارد جزئی یعنی زمانی که نیاز است تنها قطعه ی کوچکی از انتهای دم ایگوانا جدا شود اغلب تنها یک عامل بی حس کننده به ایگوانا تزریق می شود. یک حوله به خوبی دور ایگوانا پیچیده و او در جای خود نگه داشته می شود تا از انجام حرکات غیر منتظره توسط او جلوگیری شود . سپس دم ایگوانا در موارد آلودگی دم، از قسمت بافت سالم و در موارد جراحت آن، از هر نقطه ای که تصمیم گیری شده باشد، قطع می شود. معمولا خونریزی با پودر بنداور خون متوقف شده و سپس پودر از روی زخم تمیز می شود. نوک دم ایگوانا پس از قطع عضو برای یک دوره ی زمانی حدودا 24 ساعته پانسمان می شود. مراقبت های بعدی شامل تمیز کردن زخم با یک پاک کننده ی ضد باکتری ملایم مانند بتادین و استفاده از یک کرم آنتی بیوتیک قوی(معمولا سولفادیازین نقره(Silvadene)) می باشد. Silvadene نام  یک کرم است که معمولا برای افرادی که دچار سوختگی های شدید شده اند استفاده می شود و از آنتی بیوتیک های سه گانه معمولی که شما می توانید از داروخانه های محلی تهیه کنید، قوی تر است.

در موارد شدید تر، که قطع عضو از نقاط بالاتری صورت می گیرد، علاوه بر داروی بیهوشی موضعی، آرام بخش نیز به ایگوانا تزریق می شود. وظیفه ی آرام بخش دو برابر است، چنانکه هم ایگوانا را برای جلوگیری از حرکت آن آرام کرده و هم در طول عمل جراحی به عنوان یک مسکن درد عمل می کند. به طور کلی هنگام قطع دم از نقاط بالایی، پوست انتهایی زخم بخیه می شود. بنابراین توجه و مواظبت در مرحله ی نقاهت، در واقع فقط مستلزم تمیز و خشک نگه داشتن زخم می شود. ممکن است نیاز به استفاده از پماد یا کرم آنتی بیوتیک باشد یا نباشد همان طور که امکان دارد به ایگوانا آنتی بیوتیک تزریق بشود یا خیر. این امر بستگی به علت قطع عضو(آسیب دیدگی یا جراحت) و شرایط کلی ایگوانا دارد.

 

قطع شدن دم ایگوانا

عکس بالا مربوط به ایگوانایی است که به تازگی دم آن در مطب یک دامپزشک قطع شده است. ایگوانا با تزریق داروی آرام بخش آرام شده است. خوش بختانه به لطف مراقبت شایسته از این ایگوانا، صاحب او بلافاصله پس از مشاهده ی علائم عفونت دم در حیوان، او را نزد دامپزشک برده است. عکس از مایک کوهن(Mike Cohen).

 

در مورد قطع عضو های شدید تر که ناشی از یک آسیب تروماتیک[1] از جمله حمله ی سگ یا ایگوانایی دیگر است، اغلب در کنار قطع دم، نیاز به بخیه زدن آسیب های دیگر نیز هست. در این موارد ایگوانا با تجویز یک داروی بیهوشی(معمولا گاز بیهوشی) به طور کامل بیهوش می شود، درست مانند انسان و یا حیوانات خانگی که[با بیهوشی عمومی] تحت عمل جراحی قرار می گیرند. در این موارد توجه و مواظبت در مرحله ی نقاهت با توجه به شدت صدمات وارده متفاوت است، اما ذکر این نکته کفایت می کند که برای اطمینان از حصول نتایج خوب و بهبود ایگوانا، به سعی و تلاش صاحبان ایگوانا برای مراقبت از حیوان خانگی خود نیاز است.

 

بیهوش کردن ایگوانا

 

اگر قطع عضو از وسط دم ایگوانا صورت گیرد ممکن است نیاز به بخیه زدن باشد یا نباشد. در حقیقیت تصمیم گیری در این زمینه به نظر پزشک و اطلاعات شما به عنوان صاحب ایگوانا بستگی دارد. همانطور که قبلا اشاره شد، بخیه کردن انتهای دم در هنگام قطع کرن انتهای آن، مانع از رشد دم می شود. در مواقع قطع دم ایگوانا از نقاط بالاتر لازم است که شما با دامپزشک در مورد جوانب منفی یا مثبت باز گذاشتن زخم بحث کنید. از جوانب مثبت این امر امکان رشد مجدد دم، و از جوانب منفی آن امکان مداوا و بهبود مشکل تر زخم به دلیل اندازه ی آن است.

ترجمه: حبیب ا... احمدی || منبعhttp://www.greenigsociety.org

 


پیوست(منبع:ویکی پدیا):

[1]: تروما(به انگلیسی: Trauma)‏ در دانش پزشکی به هر نوع ضربه، جراحت، شوک٬ آسیب و حادثه وارد شده بر بدن انسان گفته می‌شود با این شرط که از خارج به بدن وارد شود و عامل درونی یا بیماری در بدن علت ایجاد آسیب نباشد.

کشف یک ایگوانا در مریخ

حبیب ا... احمدی بازدید : 287 پنجشنبه 23 آبان 1392 نظرات ()

 

کشف یک ایگوآنا در مریخ؟

 

دانش > فضا- همشهری آنلاین:

میل به یافتن حیات در مریخ همواره دردسرساز بوده است، چندی پیش در میان تصاویر منتشر شده توسط ناسا یک موش مریخی کشف شد و اکنون نوبت به ایگوآنای مریخی رسیده است.

براساس گزارش NBC، این خزنده نیز درست مانند موش مریخی نمونه‌ای دیگر از پدیده‌ای روانی به نام پاریدولیا است، پدیده روانشناسی که در آن محرک‌های مبهم حسی که غالبا به صورت صدا یا تصویر هستند، به صورت معنی‌داری درک می‌شوند.


به نظر می‌آید مریخ بستری بارور برای جولان دادن این پدیده روانشناختی است زیرا کشف موجودات مختلف، از صورت انسان گرفته تا پری دریایی و موش، در تصاویر به ثبت رسیده از این سیاره بارها جنجال‌آفرین شده است.


کاوشگر کنجکاوی ناسا از زمانی که برروی مریخ فرود آمده بارها و بارها چنین تصاویری را به ثبت رسانده که آخرین نمونه آن همین تصویر، یعنی ایگوآنای مریخی است.

 

ایگوانای مریخی

این تصویر نیز مانند تصویر موش مریخی توسط اسکات وارینگ از وب‌سایت UFO Sighting Daily در معرض توجه عموم قرار داده شد. وی معتقد است نمی‌توان آنچه در این تصویر دیده می‌شود را تنها یک تکه سنگ نامید.


تصویر اصلی منتشر شده توسط ناسا را می‌توانید در اینجا و تصویر 360 درجه و تعاملی که توسط کنجکاوی و دوربین MASTCam آن به ثبت رسیده را در اینجا مشاهده کنید. این تصویر 30 هزار پیکسلی ترکیبی از 101 عکس است.

عکس(کلیک کنید)

 

کنجکاوی در حال حاضر در میانه راهش برای رسیدن به مونت شارپ، قله‌ای 5 کیلومتری در میانه حفره گیل قرار دارد. این روبات کاوشگر هفته گذشته دچار نقص سریع نرم‌افزاری شد که نگرانی همه را برانگیخت اما تیم هدایت‌گر کنجکاوی آن را به وضعیت عادی و معمولش بازگرداندند.

نکات تغذیه ی ایگوانا(قسمت سوم)

حبیب ا... احمدی بازدید : 178 چهارشنبه 22 آبان 1392 نظرات ()

 

نکات تغذیه ی ایگوانا(قسمت سوم)

 

اهمیت درجه حرارات مناسب

اگر درجه حرارت مناسب برای ایگوانا فراهم نشده باشد، ایگوانا نمی تواند غذای خود را به طور کامل هضم کند، حال چه رژیم غذایی او مناسب باشد چه نامناسب. بعد از این که ایگوانا غذا خورد، به دمایی حداقل 85 درجه ای(فارنهایت) نیاز دارد تا بتواند غذای خود را به درستی هضم کند.

 

تنوع، تنوع، تنوع!

ارائه ی طیف متنوعی از غذا های با کیفیت بالا برای ایگوانا، یکی از پایه های تهیه ی رژیم غذایی مناسب است. ایگوانا در طبیعت از انواع بسیاری از گیاهان و میوه ها تغذیه می کند و در اسارت باید فرصتی مشابه در اختیار داشته باشد. علاوه بر این، هیچ کس دوست ندارد همیشه یک نوع غذا بخورد و حیوان خانگی شما نیز نباید از این قاعده مستثنی باشد. با گذشت زمان شما درخواهید یافت که ایگوانایتان به چه غذا هایی بیش تر علاقه دارد و می توایند تا زمان دست یافتن به ترکیبی متعادل از این غذا ها با مواد غذایی دیگر، بیش تر، غذا های مورد علاقه ی او را در اختیارش قرار دهید.

 

اهمیت میزان کلسیم نسبت به فسفر

یک ایگوانا برای سالم ماندن به استخوان هایی کاملا قوی و سالم نیاز دارد. یکی از مهم ترین عوامل در ارائه ی یک رژیم غذایی متعادل و متوازن برای ایگوانا، رعایت کردن نسبت حدودا 2 به 1 کلسیم به فسفر(Ca:P) می باشد. بعضی از غذا ها کلسیم بالا و فسفر کمی دارند، در حالی که غذا های دیگر حاوی کلسیم کم و فسفر زیاد هستند. هر دو نوع این غذا ها فقط تا زمانی ترکیب خوبی را در رژیم غذایی ایگوانا می سازند که غذای ایگوانا در مجموع حاوی نسبت حداقل 2 به 1 کلسیم به فسفر باشد. لطفا برای کسب اطلاعات بیش تر درباره ی مقادیر کلسیم و فسفر در غذا های مختلف، به جدول غذایی ایگوانا مراجعه فرمایید. یک نکته در مورد نسبت کلسیم به فسفر این است که بسیاری از مردم خود را بیش از حد درگیر نسبت 2 به 1، Ca به P می کنند و در نهایت ایگوانای خود را با غذا های مشابهی با تنوع بسیار کم تغذیه می کنند که فاقد مواد غذایی است که در کل می تواند رژیم غذایی او را بهبود بخشد. صرفا برای یادآوری تاکید می کنیم که: مهم ترین بخش تغذیه ی ایگوانا، ارائه ی طیف وسیع و متنوعی از "غذا های خوب" می باشد؛ در حالی که نسبت کلی کلسیم به فسفر در آن 2 به 1 باشد.

 

ترجمه: حبیب ا... احمدی || منبعhttp://www.greenigsociety.org

گیاهان سمی و مضر برای ایگوانای معمولی (F)

حبیب ا... احمدی بازدید : 180 پنجشنبه 16 آبان 1392 نظرات ()

 

گیاهان سمی و مضر برای ایگوانای معمولی (F)

 

میزان خطرناک بودن این گیاهان گاهی اوقات به مقدار مصرف آن ها بستگی دارد، اما برخی از آن ها نیز می تواند باعث مرگ یا بیماری جدی در ایگوانای شما شود. اما آیا دلیلی دارد که در این مورد شانستان را امتحان کنید؟ 

 

تنها به خاطر حفظ سلامتی ایگوانا باید از این گیاهان پرهیز شود 


 

False hellebore = خربق سفيد

غذا های مضر برای ایگوانا

گیاهان مضر برای ایگوانا

گیاهان مضر برای ایگوانا

Firethorn = (خارمصري)پيراکانتا کوکسينيا

گیاهان مضر برای ایگوانا

گیاهان مضر برای ایگوانا

False henbane = سيکران

گیاهان مضر برای ایگوانا

گیاهان مضر برای ایگوانا

Foxglove = گياه انگشتانه

گیاهان مضر برای ایگوانا

Four O'Clock = گل لاله عباسي

گیاهان مضر برای ایگوانا

(Fiscus (weeping = فيکوس بنجامين

گیاهان مضر برای ایگوانا
.

معرفی کامل گونه ی ایگوانای خشکی سانتافه

حبیب ا... احمدی بازدید : 133 دوشنبه 13 آبان 1392 نظرات ()

 

" معرفی کامل گونه ی ایگوانای خشکی سانتافه (Santa Fe land iguana (Conolophus pallidus)) "

 

ایگوانای خشکی سانتافه

 

همچنین با نام های Barrington land iguana و  Santa Fe Island iguanaشناخته می شود.

نام فرانسوی: Iguane terrestre de l'île Santa Fe

نام اسپانیایی: Iguana Terrestre De Barrington

 


 

اندازه:

طول: 1 متر


 

فرمانرو:       جانوران

شاخه:       مهره داران

رده:          سوسماریان

راسته:      پولک‌داران

زیرراسته:   ایگوانیدا

سرده:       کونولوفوس


 

شرح

ایگوانای خشکی سانتافه(سانتافی) یک ایگوانای چشمگیر و تنومند می باشد که از بستگان خود یعنی ایگوانا های دریایی مشهور، که ساکن جزیره ی گالاپاگوس می باشند، کمی کم تر شناخته شده است. طول آن ها به بیش از یک متر می رسد و خار هایی دارند که از روی سر تا پشت آ ن ها کشیده شده است. ظاهر این ایگوانا ها یاد آور زمان دایناسور ها می باشد. روی سر زرد آن ها فلس های بزرگ متعددی وجود دارد که از سایر فلس هایی که بدن آن ها را می پوشاند بزرگ ترند. از گلوی این ایگوانا ها پوستی شل آزادانه آویزان است. رنگ بدن آن ها عمدتا به رنگ زرد کم رنگ به همراه بخش های قهوه ای رنگ می باشد. در جزایر گالاپاگوس دو گونه از ایگوانای خشکی یافت شده است ]به علاوه ی گونه ی ایگوانای صورتی که به تازگی کشف شده است.[ ایگوای سانتا فه را توسط رنگ زرد یکنواخت تر و خار های مشهود تر موجود روی بدن آن، می توان از خویشاوند نزدیکش یعنی Conolophus subcristatus تشخیص داد.


زیست شناسی

به خاطر این که ایگوانای خشکی سانتافه خزنده ای خونسرد است، بیش تر وقت خود را در طول روز، صرف تنظیم کردن دمای بدن خود می کند. این ایگوانا ساعت های بسیاری را در زیر نور خورشید برای آفتاب گرفتن صرف می کند و سپس برای فرار از گرمای ظهر، در زیر سایه ی کاکتوس ها، سنگ ها و درختان پناه می گیرد. در هنگام غروب، این ایگوانا ها به درون لانه های زیرزمینی خود می خزند تا  گرمای بدن خود تا در طول شب که هوا سرد تر است حفظ نمایند.

در حالی که ایگوانا های کوچک، در درجه ی اول از حشرات و سایر بندپایان تغذیه می کنند، با بالا رفتن سن، آن ها بیش تر به گیاهخواری تمایل پیدا می کنند به طوری که ایگوانا های خشکی بالغ عمدتا از کاکتوس اُپونتيا(Opuntia cacti) تغذیه می کنند. آن ها هم از میوه و هم از سطح تیغدار کاکتوس ها تغذیه می کنند؛ هرچند که گاهی اوقات می توان آن ها را در حال تراشیدن تیغ های کاکتوس توسط پنجه هایشان مشاهده کرد. کاکتوس های آبدار، در طول ماه های خشک در زیستگاه خشک ایگوانا ها، رطوبت زیاد مورد نیاز آن ها را تامین می کند. ایگوانا های بالغ با تغذیه از حشرات، صدپایان و مردار ها در کنار رژیم غذایی گیاهی خود، آن را تکمیل می کنند. 

نر های بالغ حیواناتی قلمرویی هستند و با مبارزه ی مستقیم از قلمرو ی خویش، که عرضی حدودا 20 متر دارد، دفاع می کنند و یا موفق به کسب قلمرو می شوند. ایگوانا های نر در مواجهه با نر های دیگر پشت خود را قوس داده و در تلاش برای بزرگتر جلوه دادن خود، بدن خود را متورم می کنند و سپس به شدت سر خود را به سر ایگوانای مقابل می کوبند که این کار گاهی باعث خونریزی می شود. در طول فصل جفت گیری، نر های موفق ممکن است حتی با هفت ایگوانای ماده جفت گیری کنند. هر ماده، در داخل قلمرو ی ایگوانا ی نر تخم گذاری می کند. ایگوانا های ماده لانه هایی در داخل خاک حفر کرده و داخل هر کدام بین 2 تا 25 عدد تخم می گذارند. سه تا چهار ماه بعد تخم ها به ثمر رسیده و ایگوانا های نوزاد حدود یک هفته زمان صرف می کنند تا با حفاری، خود را به بیرون از لانه برسانند. با توجه به شکارچی گری باز ها، جغد ها، مار ها و حواصیل ها، کم تر از 10 درصد از ایگوانا های نوزاد زنده خواهند ماند ولی آن هایی که زنده می مانند می توانند بیش از 50 سال عمر کنند. 

رابطه ای قابل توجه در بین ایگوانا های خشکی سانتافه و پرندگان جزیره ی سانتافه وجود دارد؛ و آن این که زمانی که ایگوانا روی چهار پای خود ایستاده و خود را بالا نگه داشته باشد، فنچ های زمینی و مرغان مقلد در اطراف، بالا و زیر بدن ایگوانا ها حرکت کرده و کنه ها و انگل ها را از سطح پوست فلسدارشان جدا می کنند.

 

محدوده

ایگوانای خشکی سانتافه تنها در جزیره ی کوچک سانتافه که با نام جزیره ی بارینگتون نیز شناخته می شود یافت می شود. این جزیره در گالاپاگوس واقع است و تنها 24 کیلومتر مربع از آن را پوشش می دهد.


جزیره ی گالاپاگوس

 

زیستگاه

هر دو گونه ی ایگوانای گالاپاگوس برای زندگی در زمین های پست خشک جزایر، سازگاری یافته اند. در سانتافه، در زیر کاکتوس(گونه های اُپونتيا) های بلند که جزیره را پوشانده اند و نیز در میان ردیف ها باریک از گیاهانی که به خصوص در فصول مرطوب، زمین را می پوشانند و به پنهان شدن ایگوانا از مقابل دیدگان کمک می کند، ایگوانای خشکی سانتافه را می توان یافت.

 

وضعیت

ایگوانای خشکی سانتافه در فهرست قرمز 2007 اتحاديه بين‌المللي حفاظت از طبيعت و منابع طبيعي(IUCN) به عنوان گونه ی آسیب پذیر (UV)طبقه بندی شده و در پیوست دوم کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های در خطر انقراض (CITES)فهرست شده است.

عکس

 

تهدیدات

در گذشته حیوانات وارد شده به جزیره ی سانتافه تاثیراتی بر روی زیستگاه جزیره گذاشته اند که هر یک به نوبه ی خود تاثیراتی نیز روی ایگوانای خشکی سانتافه داشته است. به عنوان مثال بز وحشی که یک مرتبه در جزیره یافت شد، پوشش گیاهی مناطق زیادی از جزیره را که تغذیه ی ایگوانا به آن بستگی دارد، از بین برد. اما خوش بختانه، خدمات پارک ملی گالاپاگوس باعث حذف بز در سال 1971 از جزیره ی سانتافه شد. گفته شده است که شکارگری باز های گالاپاگوس و موش های صحرایی محلی(گونه Oryzomis) بر روی تعداد ایگوانا های خشکی سانتافه تاثیر گذاشته است، اما مشاهدات دانشمندان دیگر نشان می دهد که چنین نیست. هرگز دیده نشده است که موش بومی اقدام به حفر لانه هایی کند که تخم های ایگوانا در آن دفن شده است و باز های گالاپاگوس نیز فقط اقدام به شکار ایگوانا های جوان می کنند. این روند طبیعی احتمالا تهدید قابل توجهی دربر نخواهد داشت.

در حال حاظر تهدید اصلی برای ایگوانای خشکی سانتافه احتمال حضور همیشگی حیوانات شکاری است که وارد جزیره شده اند. اثرات ویرانگری که وقوع این امر می تواند در پی داشته باشد را می توان با نگاه به نتایج حضور سگ های وحشی در جزیره ی سانتا کروز نشان داد، که تقریبا باعث نابودی همه ی جمعیت ایگوانای خشکی دیگر(Galápagos land iguana) در این جزیره شد.

 

محافظت

از آن جایی که خدمات پارک ملی گالاپاگوس، باعث حذف بز وحشی از جزیره در دهه ی 1970 شد، پوشش گیاهی طبیعی به خوبی بهبود یافته و جزیره عاری از گونه ها عجیب و غریب، که ممکن است باعث تهدید ایگوانا شود، باقی مانده است. وجود پارک ملی گالاپاگوس و سایت میراث جهانی باعث شده است تا ایگوانای خشکی سانتافه از هر آنچه که جزیره ی سانتافه به طور طبیعی از آن بهره مند خواهد شد، مورد توجه و محافظت بیش تری قرار بگیرد. با این حال وجود این گونه تنها در یک جزیره ی کوچک بدین معناست که ایگوانای خشکی سانتافه همواره در وظعیتی آسیب پذیر قرار دارد و ضروری است که بر روی این خزنده ی با ابهت به خوبی نظارت شود به طوری که پس از ایجاد هرگونه تهدیدی، برای مقابله با آن اقدامات فوری صورت گیرد.

 

تصاویر بیش تر:

ایگوانای خشکی سانتافه ایگوانای خشکی سانتافه

ایگوانای خشکی سانتافه ایگوانا ی خشکی سانتافه

 ایگوانای خشکی سانتافه ایگوانای خشکی سانتافه

ایگوانای خشکی سانتافه ایگوانا ی خشکی سانتافه

ایگوانا ی خشکی سانتافه ایگوانای خشکی سانتافه

 

ترجمه: (حبیب ا...احمدی) || منبع: arkive.org

حقایقی دیگر در مورد ایگوانا ها

حبیب ا... احمدی بازدید : 136 پنجشنبه 09 آبان 1392 نظرات ()

 

" حقایقی[دیگر] در مورد ایگوانا ها = Iguana Facts "

 

حقایق مختلفی در مورد ایگوانا وجود دارد که برای بسیاری از مردم ناشناخته است. تعدادی از این حقایق در این جا مطرح خواهد شد. این خزنده معمولا در جنگل های مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری، در امتداد سواحل و حتی در بیابان ها یافت می شود. انواع مختلفی از ایگوانا در مناطقی مانند: امریکای جنوبی، کانادا، جزیره ی گالاپاگوس، ماداگاسکار، جزایر کارائیب، آمریکای مرکزی و خارج از سواحل شرقی آفریقا و فیجی زندگی می کنند.

حقیقت دیگر در مورد ایگوانا ها این است که آن ها بزرگ ترین بخش از خانواده ی مارمولک ها را تشکیل می دهند. ایگوانا را می توان تا حد زیادی رایج ترین و محبوب ترین خزنده دانست. آن ها در ویژگی هایی از قبیل تخم گذار بودن، با خزندگان مشترک می باشند. علاوه بر این طبیعت خون سرد ایگوانا ها، به آن ها اجازه می دهد که به راحتی با محیط خود وفق یابند.

انواع مختلف گونه های ایگوانا تا حد زیادی در مشخصات ممیزه تفاوت دارند. تفاوت هایی از قبیل اندازه، رفتار و حتی رنگ. به هر حال آن ها از گونه های در خطر انقراض در طبیعت هستند. ایگوانای سبز و ایگوانای قرمز نزدیکی بیش تری با یک دیگر دارند و هنوز تعداد زیادی از آن ها وجود دارد اما ایگوانای فیجی تاج دار و ایگوانای جزیره ی فیجی در حال تبدیل شدن به گونه های در معرض خطر انقراض هستند.

تشخیص گونه های مختلف ایگوانا با توجه به تفاوت ها در ظاهر فیزیکی و همچنین رفتار -به خصوص اگر در خانواده ی مشابهی باشند- دشوار است. رنگ ایگوانا ها از روشن تا تیره متغیر است. وجود زیستگاه های مختلف برای گونه های ایگوانا، نشان دهنده ی سازگاری یافتن هر یک از آن ها است.  

 

ایگوانا به عنوان حیوان خانگی

آمریکایی ها معتقدند که با نگه داشتن گونه های ایگوانا ها به عنوان حیوان خانگی در داخل کشور، می توان جلوی انقراض آن ها را گرفت. به علاوه معتقدند که استفاده و مراقبت صحیح از ایگوانا دانشی پایه ای می باشد که آگاهی از عادات تغذیه ای، زیستگاه ایگوانا ها و دیگر اطلاعات مربوط به نگهداری از آن ها را شامل می شود.

ایگوانا ها موجوداتی گیاهخوار هستند و غذای آن ها را میوه ها، گل ها و برگ های جوان تشکیل می دهد. تغذیه ی آن ها در طبیعت از سوسک mealworm، جیرجیرک و کرم موم نیز به طور نادر دیده شده است.

 رشد ایگوانا ها نسبتا زیاد است. وزن و طول یک ایگوانا در مدت دو سال نسبت به زمان تولدش می تواند به ترتیب بیش از صد برابر و پنج برابر شود.

از این رو به طور اساسی مهم است که آب و مواد غذایی کافی در اختیار ایگوانا قرار بگیرد و او در محفظه ی مناسبی که به خوبی گرم شود، زندگی کند. نرخ رشد آهسته ی ایگوانا اغلب ناشی از رژیم غذایی و محل زندگی نامناسب و قرار نگرفتن او  به اندازه ی کافی در معرض نور خورشید(یو وی بی) می باشد. به علاوه ضعیف شدن استخوان های ایگوانا از نتایج دیگر این کمبود ها است که او را در معرض خطر شکستگی شدید استخوان و ابتلا به بیماری قرار می دهد.

 

چگونه باید جنسیت ایگوانا را تعیین کنیم؟

یکی از مشخصه های ممیزه ایگوانا های نر، وجود کیسه های بزرگ چربی در بالای سر آن ها است. فک آن ها بزرگ و سنگین می باشد و آن ها دارای منافذ ران بزرگ تری در زیر ران های خود هستند. به علاوه سر ایگوانا های ماده به نسبت سر ایگوانا های نر کوچک تر و شکل چهارگوش آن کم تر است. ماده ها فاقد کیسه های بزرگ چربی در بالای سرشان و آرواره های سنگین بوده و منافذ ران کوچک تری دارند. حقایق ذکر شده به تشخیص ایگوانای نر از ماده کمک می کند.

رفتار معاشه ای(خواستگاری)، از جمله برافراشتن تاج پشتی و نیز تکان دادن متناوب سر به طرف بالا و پایین، از خصوصیات منحصر به فرد ایگوانای نر است. ایگوانا های نر در زمان معاشقه رفتار تهاجمی به خود می گیرند که این رفتار بسیار متفاوت از طبیعت ملایم و خجالتی آن ها در زمان های دیگر می باشد. در صورت نزدیک شدن انسان به ایگوانا ها در زمان های دیگر، آن ها تمایل به فرار کردن دارند. این حقیقت به صاحبان ایگوانا ها برای تعامل بهتر با حیوان خویش کمک می کند.

بسیاری از ایگوانا های ماده تمایل دارند که در منطقه ای که نور زیادی دریافت می کند، سوراخی حفر و در آن تخم گذاری کنند. آن ها سپس روی تخم ها را پوشانده و آن ها را ترک می کنند. تخم ها به علت وجود دمای بالا در آن مکان در آینده تبدیل به نوزاد ایگوانا خواهند شد. تمام تخم های موجود در لانه به طور هم زمان تبدیل به نوزاد خواهند شد. در مقابل، بعضی از خطراتی که ایگوانا ها را تهدید می کند، جدا شدن از زیستگاه اصلی خود، توسط انسان برای پرورش در اسارت می باشد. اقداماتی که می توان برای بقای ایگوانا ها در نظر گرفت می تواند شامل مواردی باشد از جمله: آموزش افرادی که ساکن زیستگاه های ایگوانا هستند، اعمال محدودیت در شکار ایگوانا، و پرورش ایگوانا و تکثیر آن ها در باغ وحش ها.

 

ترجمه: حبیب ا... احمدی

تعداد صفحات : 19

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 148
 • کل نظرات : 78
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 66
 • آی پی امروز : 26
 • آی پی دیروز : 31
 • بازدید امروز : 230
 • باردید دیروز : 179
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 627
 • بازدید ماه : 945
 • بازدید سال : 12,567
 • بازدید کلی : 121,199