close
تبلیغات در اینترنت
ایران-ایگوانا - 4
loading...

ایران-ایگوانا

همه چیز در مورد ایگواناها

آسیب دیدگی دم ایگوانا(قسمت اول)

حبیب ا... احمدی بازدید : 169 دوشنبه 06 آبان 1392 نظرات ()

 

" شکستگی دم ایگوانا و جراحی به منظور قطع کردن آن (قسمت اول) "

 

 

یکی از رایج ترین سوالات اضطراری که در مورد ایگوانا پرسیده می شود این است: "دم ایگوانای من کنده شده است! چه کار باید بکنم؟" در این مقاله ما قصد داریم در قالب سه قسمت به این موضوع بپردازیم که چرا و چگونه دم ایگوانا می شکند، در مورد مراقبت از ایگوانا در مرحله ی نقاهت بحث کنیم و درمان مورد نیاز برای آسیب های جدی تر دم ایگوانا و عفونت آن را بررسی کنیم.

 

به چه دلایلی ایگوانا ها دم خود را از دست می دهند؟ مانند بسیاری از سوسمار ها، ایگوانا ها قادرند دم خود را انداخته و یا به طور خود به خود جدا کنند. ایگوانا ها در دم خود گروهی ماهیچه دارند که به صورت خاصی به مهره ها متصل شده اند. در این مناطق دم ایگوانا راحت تر شکسته می شود مثلا زمانی یک شکارچی با چنگال های خود دم ایگوانا را نگه دارد این اتفاق می افتد. در طبیعت حمله ی شکارچیان به احتمال زیاد باعث شکستن دم ایگوانا می شود. قطعه جدا شده از دم، برای منحرف کردن توجه شکارچی، شروع به حرکت های شلاقی و لول خوردن کرموار می کند؛ و در این مدت ایگوانا به سمت پناهگاهی امن در حال حرکت است. در اسارت، دلایل بسیاری وجود دارند که می توانند باعث شوند که ایگوانا دم خود را از دست بدهد. گاهی اوقات خود ایگوانا با شلاق زدن دم خود به سطوح سختی مانند دیوار خانه یا قفس، باعث شکستگی آن می شود. زمانی که ایگوانا در قفسی با شرایط و سایز مناسب به همراه لامپ های یو وی بی سالم زندگی کند و رژیم غذایی صحیح در اختیار داشته باشد، به ندرت پیش می آید که خود او باعث جراحات وارده به دمش شود. قفس های بسیار تنگ که ایگوانا نتواند به راحتی در آن به اطراف حرکت کند، می تواند موجب وارد آمدن صدمات به دم ایگوانا شود. صاحبان ایگوانا گاهی هنگام بستن در قفس ایگوانا، دم ایگوانا را در آن گیر می دهند. ایگواناها نیز گاهی اوقات اقدام به پریدن به سمت پایین می کنند که این عمل نیز می تواند منجر به آسیب دیدگی دم ایگوانا شود. ممکن است حیوان خانگی دیگری به جز ایگوانا که بدون نظارت به همراه او در خانه رها شده است، دم ایگوانا را گرفته و این کار را یک بازی سرگرم کننده بداند و یا حتی ممکن است که یک انسان دم او را بگیرد که هر دوی این عوامل می توانند منجر به آسیب دیدگی دم ایگوانا شوند.  

 

شکستگی دم ایگوانا

 

من چگونه باید از ایگوانای خود پس از، از دست دادن دم مراقبت کنم؟

توجه و مراقبت در مرحله ی نقاهت از دمی که دچار یک شکستگی ساده باشد، ساده است. ابتدا مطمئن شوید که خونریزی منطقه ی شکستگی بند آمده باشد. شما می توانید از پودر خون بند(که می توان آن را از فروشگاه های حیوانات خانگی در بخش پیرایش ناخن، تهیه کرد) و آرد ذرت یا آرد گندم برای کمک به جلوگیری از خونریزی استفاده کنید. معمولا پس از شکستگی دم، خونریزی کمی اتفاق می افتد. منطقه ی شکستگی را با بتادین(providone-iodine) پاک و تمام پودر را از زوی آن تمیز کنید. شما یا می توانید این ناحیه را با گاز پانسمان تمیز خشک کرده و یا اجازه دهید که در مجاورت هوا خشک شود. سپس باید بر روی انتهای دم پماد نئوسپورین(Neosporin) (یا هر پماد آنتی بیوتیک سه گانه ی دیگر) بمالید. روال تمیز کردن زخم و مالیدن پماد نئوسپورین روی آن را دو بار در روز و به مدت یک هفته و یا مادامی که زخم درمان شود انجام دهید. به دقت مراقب نشانه های عفونت یا قانقاریا باشید.(رجوع شود به متن زیر)

 

آیا لازم است که ایگوانای خود را نزد دامپزشک ببرم؟

شکستگی های جدی تر نیازمند مداخله ی دامپزشک می باشند. این شکستگی ها آن هایی هستند که طی آن، دم ایگوانا از نقاط بالا تر شکسته شده باشد و یا این که پوست دم پس از شکستگی آن پاره نشده باشد. عفونت دم نیز نیازمند نظارت دامپزشک می باشد و در هر دو مورد(شکستگی شدید و عفونت دم) قطع کردن دم، پیامدی محتمل می باشد. 

دلایل متعددی برای قطع کردن دم ایگوانا وجود دارد که احتمالا عفونت، رایج ترین آنها است. احتمال این که دم ایگوانا آلوده شده و نیاز به جراحی داشته باشد بیش از زمانی است ایگوانا به خاطر رنجی که از یک جراحت متحمل می شود، نیاز به قطع عضو داشته باشد. عموما انتهای دم ایگوانا دچار قانقاریا می شود که اغلب به خاطر مصدومیت می باشد اما مکررا مواردی وجود داشته اند که درآن ها تنها به نظر رسیده که قانقاریا بدون هیچ دلیلی شناخته شده ای اتفاق افتاده است.

قانقاریا بدان معنی است که دم، آلوده شده و بافت های آن در حال مرگ هستند. به منظور حفظ بافت زنده در بقیه نقاط دم، منطقه ی آلوده شده باید قبل از این که به بافت سالم گسترش یابد، برداشته شود. قانقاریای خشک نوع معمول تر عفونت است که طی آن نوک دم به رنگ تیره یا سیاه و سفید در آمده و خشک می شود، مثل این که مایع موجو در منطقه ی آلوده از بین رفته باشد. قانقاریای مرطوب کم تر شایع می باشد که در آن منطقه ی آلوده، تیره، نرم و له می شود. قانقاریای گازی تقریبا هرگز در نوک دم اتفاق نمی افتد. در طی این نوع قانقاریا کیسه های گازی توسط باکتری ها، در بافت آلوده و در زیر پوست تشکیل می شود.

 

 ترجمه: حبیب ا... احمدی || منبعhttp://www.greenigsociety.org

نکات تغذیه ی ایگوانا(قسمت چهارم)

حبیب ا... احمدی بازدید : 94 پنجشنبه 02 آبان 1392 نظرات ()

 

نکات تغذیه ی ایگوانا(قسمت چهارم)

 

ظروف آب و غذا

مواد غذایی باید در یک کاسه ی کم عمق که از بعضی مواد ساخته شده است، ریخته شود. کاسه یا ظروفی که از سرامیک، شیشه یا پلاستیک ساخته شده باشند، اگر به طور منظم تمیز شوند، کاملا مناسب خواهند بود. ایگوانا ها تمایل دارند که مواد غذایی درون ظرف غذا را حفر کنند یا روی کاسه ی غذای خود راه رفته و یا از آن بالا بروند. بنابراین لازم است که از کاسه هایی استفاده کنید که به راحتی واژگون نشوند. استفاده از ظروف غذای یک بار مصرف نیز می تواند ایده ی خوبی باشد. ظروف غذای یک بار مصرف کم عمق، در بسیاری از فروشگاه ها یافت می شوند و بسیار مقرون به صرفه و تمیز هستند. هنگام ارئه ی آب و غذا، در نظر گرفتن این نکته که آب و غذا در کجای زیستگاه ایگوانا قرار گیرند، بسیار حائز اهمیت است. کاسه های غذای ایگوانا (در صورت امکان) باید در مکانی با فاصله از کف زیستگاه او قرار گیرند تا از مشکلات تصادفی از جمله: خوردن موادی از بستر قفس توسط ایگوانا جلوگیری شده و همچنین ظروف به دور از مدفوع ایگوانا باشند(که ممکن است باعث بروز مشکلات مختلف سلامتی شود). بهتر است که بیش از یک کاسه ی آب برای ایگوانا تهیه شود. کاسه ی آب قرار داده شده در کف زیستگاه ایگوانا معمولا به عنوان محلی برای اجابت مزاج، توسط او استفاده می شود. اگر این عمل به طور منظم انجام شود(چه به صورت عمدی یا غیر عمد)، بسیار مهم است که منبع آب تمیز دیگری برای ایگوانا تهیه شود. اندازه ی کاسه ی آبی که برای ایگوانا تهیه می کنید، باید به قدری کوچک باشد که ایگوانا نتواند از آن بالا برود.

 

به ایگوانای خود آموزش دهید که آب بیش تری بنوشد!

ایگوانا ها معمولا از کاسه و یا ظروف دیگر، آب می نوشند. شاید شما آب خوردن او را نبینید ولی به طور کلی مقداری آب می نوشد. اگر میخواهید مطمئن شوید که ایگوانای شما به میزان کافی آب می نوشد، می توانید به او آموزش دهید که بیش تر آب مصرف کند. یک راه مناسب برای آموزش ایگوانا، قرار دادن خوراکی خوشمزه و یا قطعه ای از دیگر خوراکی ها به طور روزانه در کاسه ی آب اوست. یک قطعه ی بزرگ کلم برگ یا سبزی خردل و یا غذا های دیگری که ایگوانای شما بیش تر دوست دارد برای این کار مناسب تر است. هنگامی که ایگوانا شروع به خوردن خوراکی خوشمزه کند، به طور قطع میزان زیادی آب نیز به همراه آن خواهد نوشید. زمانی که ایگوانای شما به خوردن این خوراکی عادت کرد، به صورت تدریجی هر روز به مدت یک هفته و یا حتی یک ماه، از حجم آن بکاهید. در پایان دوره ی آموزشی، کافی است که به سادگی، هر روز یک کاسه حاوی آب در اختیار ایگوانا قرار دهید. حتی اگر آب نوشیدن ایگوانای خود را دیدید، باز هم به او آموزش دهید تا روزانه تا جایی که ممکن است مقدار آب بیش تری بنوشد. این عمل به سالم ماندن ایگوانای شما کمک می کند و به شدت توصیه می شود.

 

روی مواد غذایی، آب اسپری کنید

یکی دیگر از راه های بسیار خوب برای حصول اطمینان از این که ایگوانای شما در رژیم غذایی خود به میزان کافی آب می نوشد، اسپری کردن آب روی غذای اوست. این کار را به سادگی می توان با یک بطری آب پاش انجام داد. پاشیدن آب روی مواد غذایی را می توان به طور منظم انجام داد و یا این که تنها هنگامی که احساس می کنید، رژیم غذایی خاصی که در حال ارائه به ایگوانای خود هستید به اندازه ی کافی آب مورد نیاز او را تامین نمی کند، این کار را انجام دهید. بار دیگر تاکید می کنیم که غذا های خورده نشده را، در اسرع وقت از قفس ایگوانا خارج کنید تا مطمئن شوید که ایگوانا غذای خراب یا فاسد نمی خود.

 

 

 ترجمه: حبیب ا... احمدی || منبعhttp://www.greenigsociety.org

کوتاه کردن ناخن ایگوانا

حبیب ا... احمدی بازدید : 102 پنجشنبه 18 مهر 1392 نظرات ()

 

" کوتاه کردن ناخن ایگوانا "

 

کوتاه کردن ناخن ایگوانا، باید یک پروژه ی سرگرم کننده برای شما باشد. اگرچه این وظیفه ی ساده ای نیست و بستگی به این دارد که ایگوانای شما چه قدر آرام باشد. اگر شما با ایگوانای خود با احترام برخورد کنید، و برای آن یک رژیم غذایی سالم، قفس تمیز و گرمایش مناسب تهیه کنید به احتمال بیش تری ایگوانای شما به اندازه ی کافی در کنار شما آرام خواهد گرفت تا بتوانید ناخن های او را کوتاه کنید. بیش تر اوقات ایگوانا های ما کم تر از آن چیزی که ما شایسته ی آن هستیم به ما گرایش دارند و این اغلب از زخم های موجود روی بازو هایمان مشهود است.

 

اگر ایگوانای شما دمدمی مزاج و گریزان است، در صورت تمایل، از روش دو نفری برای کوتاه کردن ناخن های آن استفاده کنید. یک نفر باید دم و پاهای عقبی ایگوانا را نگه دارد تا فرد دیگر ناخن های جلویی ایگوانا را کوتاه کند. و پس از اتمام کار، یک نفر باید سر و پا های جلویی حیوان را بگیرد تا فرد دیگر ناخن های عقبی ایگوانا را کوتاه کند.

 

همچنین برای ثابت نگه داشت ایگوانا در هنگام کوتاه کردن ناخن های آن، می توانید به شکل ساندویچ حوله ی دور آن بپیچید. ناخن گیر های مختلفی در بازار امروز یافت می شود. اکثر فروشگاه های حیوانات خانگی ناخن گیر های مخصوصی صرفا برای کوتاه کردن ناخن ایگوانا به فروش می رسانند که برای کوتاه کردن ناخن پرندگان نیز از آن استفاده می شود. در این مورد شما حتی از قیچی های کوچک و ناخن گیر های مخصوص انسان نیز می توانید استفاده کنید.

 

با دنبال کردن راهنمای زیر، گرفتن ناخن ایگوانا برای شما ساده خواهد شد:

 

 فقط نوک ناخن ایگوانا را کوتاه کنید و این کار را درست از جایی که انحنای ناخن ایگوانا شروع می شود، انجام دهید. اگر شما ناخن ایگوانا را از پشت این انحنا کوتاه کنید خطر زخمی شدن ایگوانا و خونریزی وجود دارد. در صورت وقوع این اتفاق، انگشت ایگوانا را در نشاسته ی ذرت فرو ببرید تا خونریزی متوقف شود. 

 

کوتاه کردن ناخن ایگوانا

 

 

ترجمه: حبیب ا... احمدی || منبعhttp://iguanaden.org

ارائه ی اطلاعات نادرست توسط فروشگاه های حیوانات خانگی

حبیب ا... احمدی بازدید : 105 دوشنبه 15 مهر 1392 نظرات ()

 

" اما فلان فرد در فروشگاه حیوانات خانگی به من گفت ... "

 

بسیاری از سوالات صاحبان ایگوانا در مورد نحوه ی مراقبت از این حیوان خانگی همراه با این جمله ی رایج است: "اما فلان فرد در فروشگاه حیوانات خانگی به من گفت ...". اغلب اوقات ما می شنویم که به خاطر مشاوره و توصیه های نادرست یک کارمند فروشگاه حیوانات خانگی، یک ایگوانا تحت مراقبت نامناسب قرار گرفته است. هنگام مراجعه به فروشگاه های حیوانات خانگی، لطفا در خاطر داشته باشید که اکثر کارکنان آن جا صرفا به عنوان فروشنده استخدام شده اند. آن ها اغلب در مورد مراقبت از حیوانات خانگی که می فروشند، به خوبی آموزش ندیده اند(و از آن جا که در بسیاری از فروشگاه های حیوانات خانگی گونه های جانوری متفاوتی به فروش می رسد، برای آن ها دشوار است که با تمام جنبه های مراقبت از همه ی گونه های موجود، آشنا باشند) و هدف آن ها این است که محصولات/حیوانات خود را به شما بفروشند.

 

آیا کارکنان فروشگاه های خانگی به عمد تلاش در ارائه ی اطلاعات نادرست به شما دارند؟ خیر! اما آن ها اکثرا ناآگاه و یا متکی به اطلاعات قدیمی به روز نشده هستند. به این دلیل است که ما توصیه می کنیم که هر کس قبل از خرید هر نوع حیوان خانگی، در مورد آن تحقیق کند. ما هنوز هم می شنویم که بعضی از کارکنان فروشگاه های حیوانات خانگی به افراد توصیه می کنند که به ایگوانای خود، غذای گربه، سگ و یا حشرات بدهند، در حالی که تحقیقات اخیر نشان داده است که این غذاها باعث مشکلات کبدی و کلیوی در ایگوانا می شود. هنوز هم افرادی وجود دارند که می گویند اگر قفس ایگوانا کوچک باشد، ایگوانا رشد نخواهد کرد و یا توصیه می کنند که ایگوانا با کاهو تغذیه شود.

 

 

اما آیا ما بر این باوریم که فروشگاه های حیوانات خانگی بد هستند و شما نباید هر آن چه که آن ها می گویند باور کنید؟ مطلقا خیر. ما خیلی ساده، فقط میخواهیم شما را از این حقیقت آگاه کنیم که: اکثر فروشگاه های حیوانات خانگی منبع قابل اعتمادی برای اطلاعات در مورد خزنده ها نیستند. اگرچه برخی از فروشنده های بعضی از فروشگاه های حیوانات خانگی آگاه و عالی هستند ولی متاسفانه تعداد آن ها بسیار کم می باشد.

 

ترجمه: حبیب ا... احمدی || منبعhttp://iguanaden.org

معرفی کامل گونه ی ایگوانای زمینی هیسپانیولان

حبیب ا... احمدی بازدید : 66 پنجشنبه 11 مهر 1392 نظرات ()


" معرفی کامل گونه ی ایگوانای زمینی هیسپانیولان" (Hispaniolan ground iguana (Cyclura ricordii)) 

 

ایگوانای هیسپانیولان 

 

همچنین با نام های Ricord’s ground iguana, Ricord’s iguana شناخته می شود.

نام های مترادف: Aloponotus ricordii, Cyclura ricordi

نام فرانسوی: Cyclure de Ricord, Cyclure d'Hispaniola, Iguane de Ricord

 نام اسپانیایی: La Iguana Ricordi


 

اندازه

طول نر از پوزه تا مخرج: بیش از 49.5 سانتی متر

طول ماده از پوزه تا مخرج:  بیش از 43.0 سانتی متر


 

فرمانرو:       جانوران

شاخه:       مهره داران

رده:          سوسماریان

راسته:      پولک‌داران

زیرراسته:   ایگوانیدا

سرده:       سیکلورا


 

شرح

ایگوانای زمینی هیسپانیولان به طور قابل ملاحظه ای قدرتمند است و توسط رنگ بسیار متمایز آن و فلس های بزرگ خارداری که به صورت حلقه های عرضی در سراسر دم آن قرار گرفته اند، به سادگی قابل شناسایی می باشد. در دو طرف بدن این ایگوانا تعداد پنج تا شش نوار به رنگ خاکستری کم رنگ به طور متناوب در کنار نوار هایی به رنگ خاکستری تیره تا سیاه وجود دارد که در قسمت برآمدگی خاردار در مرکز پشت حیوان به هم می رسند. به جز این مورد که: تضاد بین رنگ های نوار های موجود روی بدن ایگوانا های نوجوان نسبت به ایگوانا های بالغ بیش تر است، الگو های رنگ بدن حیوان، به اندازه ی بسیار کمی تفاوت های فردی یا سنی را نشان می دهد.

ایگوانای هیسپانیولان 

زیست شناسی(بیولوژی)

ایگوانا های زمینی هیسپانیولان، لانه های خاکی مجزایی  برای سرپناه و تخم گذاری حفر می کنند و در طول زمان به گسترش آن ادامه می دهند. آن ها همچنین زمانی که خاک در دسترس نباشد، از تنه های توخالی درختان و حفرات سنگی نیز برای این کار استفاده می کنند. ماده ها حدودا در سن 2-3 سالگی به بلوغ جنسی می رسند و عمل تولید مثل، یک بار در سال صورت می گیرد. تخم گذاری همزمان با اولین فصل پرباران، از ماه می تا ژوئن، صورت می پذیرد و در هر لانه 2-18 تخم (به طور متوسط 11 تخم) گذاشته می شود. فرایند انکوباسیون حدود 95-100 روز پس از تخم گذاری به طول می انجامد و نوزادان همگام با دومین فصل پرباران از سپتامبر تا اکتبر، سر از تخم بیرون می آورند. اگرچه ایگوانای زمینی هیسپانیولان به صورت فرصت طلبانه از حشرات و سخت پوستان هم تغذیه می کند، ولی عمده ی غذای آن را گیاهان متنوع و بخش های مختلف گیاهان تشکیل می دهد.

 

محدوده

همان طور که از نام آن پیداست، ایگوانای هیسپانیولان در جزیره ی هیسپانیولا یافت می شود. جایی که او زیستگاه خود را با ایگوانای بزرگ تر کرگدن ((rhinoceros iguana (Cyclura cornuta cornuta)) به اشتراک می گذارد. این ایگوانا بومی این جزیره است که شامل کشور های هائیتی و جمهوری دومینیکن می شود. جمعیت ایگوانای هسپانیولان توسط مانع طبیعی(کوه های Sierra de Baoruco) به دو قسمت تقسیم می شود.

 ایگوانای هیسپانیولان

زیستگاه

ایگواناهای Cyclura حیواناتی زمینی(terrestrial) هستند و بسیاری از وقت خود را روی زمین سپری می کنند. در مقایسه با ایگواناهای کرگدنی((rhinoceros iguana (Cyclura cornuta cornuta)) ایگوانا های زمینی هیسپانیولان زیستگاه خاص تری دارند و اکثر مناطق خشک جمهوری دومینیکن را اشغال کرده اند. که در این مناطق آب و هوا به شدت فصلی است و زمین های آن به شدت با بیشه زار های اسکراب های(درخت یا بوته کوتاه و رشد نکرده) خاردار پوشیده شده است؛ به خصوص با ایکوتون(ناحیه ی انتقالی بین دو اکوسیستم) جنگل های اسکراب-خشکیده ی خاردار.

 

وضعیت

ایگوانای زمینی هیسپانیولان در فهرست قرمز 2004 اتحاديه بين‌المللي حفاظت از طبيعت و منابع طبيعي(IUCN) به عنوان گونه ی در معرض خطر بحرانی(CR A1ce + 2cd, B1 + 2ce)طبقه بندی شده و در پیوست اول کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های در خطر انقراض (CITES)فهرست شده است.

 

تهدیدات

متاسفانه تهدید بزرگ پیش روی ایگوانای زمینی هیسپانیولان، تخریب و از دست رفتن زیستگاه آن به عنوان نتیجه ای از فعالیت های انسانی است. شامل: برداشت درختان پهن برگ برای تولید ذغال و سوخت چوب، چرای بیش از حد دام و لگدمال شدن گیاهان در مناطق آزاد احشام، استخراج سنگ آهک و جمع آوری غیر قانونی کاکتوس زنده برای تجارت های محلی و بین المللی. علاوه بر این، شکار این ایگوانا توسط محلی ها برای امرار معاش و نیز شکار آن توسط گوشتخواران شناخته شده از جمله سگ سانان و گربه سانان و خدنگ، تهدیدی برای این ایگوانا محسوب می شود. شکار ایگوانای زمینی هیسپانیولان برای غذا و تجارت به تدریج از اواسط  دهه ی 1970 افزایش یافته است. این گونه در برهه ای از زمان در رستوران های شرقی در سانتو دومینگو به عنوان غذایی مخصوص سرو می شد.

 

حفاظت

تجارت بین المللی ایگوانای زمینی هیسپانیولان با فهرست شدن آن در پیوست اول کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های در خطر انقراض(CITES)، کنترل می شود. اگرچه قاچاق گاه به گاه حیوانات در سراسر مرز هائیتی هنوز هم رخ می دهد، اما رعایت مقررات تجارت تا حد زیادی موثر بوده است. اجرای قوانین ملی حفاظتی در جمهوری دومینیکن در چند سال گذشته بهبود یافته است، اما به اندازه ی کافی ای موفق نبوده است چراکه از پاکسازی زیستگاه طبیعی برای توسعه، نه جلو گیری به عمل می آید و نه برای آن قانونی تنظیم می شود؛ و همچنین شکار غیر قانونی ایگوانا برای تامین مواد غذایی و نیاز های بازار های محلی حیوانات خانگی همچنان ادامه دارد. با این حال  محدوده ی Isla Cabritos که برای قطع درختان، تهیه ی ذغال چوب و چرای دام، به شدت مورد استفاده قرار می گیرد در 15 سال گذشته دستخوش احیاء گسترده ی طبیعی قرار گرفته است و بهبود مدیریت محافظت از سال 1992 باعث ثبات در شرایط کنونی شده است. باغ وحش ایندیاناپولیس تا به حال برنامه کوچک و موفقی برای پرورش دادن ایگوانا در اسارت داشته است اگرچه شانس بقای ایگوانا های نوزاد در این طرح پایین بوده است. هم چنین برنامه هایی برای ایجاد مجدد کلنی های جدید پرورش ایگوانا در باغ وحش های ایندیاناپولیس و باغ وحش(Parque Zoologico Nacional (ZooDom در جمهوری دومینیکن وجود دارد. ایجاد کمپین های آموزشی آگاهی های محلی برای کاهش شکار غیرقانونی، تقویت و اجرای قوانین حفاظتی و اجرای برنامه های تحقیقاتی نظارت و بازاریابی، در هدایت تلاش های موثر حفاظتی، در آینده ضروری خواهد بود.

 

تصاویر بیش تر:

ایگوانا هیسپانیولان

 ایگوانای هیسپانیولان ایگوانای هیسپانیولان

ایگوانای هیسپانیولان ایگوانای هیسپانیولان ایگوانای هیسپانولان

ایگوانای هیسپانولان ایگوانای هیسپانولان ایگوانا هیسپانیولان

  

 

ترجمه: (حبیب ا...احمدی) || منبع: arkive.org

تعداد صفحات : 19

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 148
 • کل نظرات : 78
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 66
 • آی پی امروز : 26
 • آی پی دیروز : 31
 • بازدید امروز : 236
 • باردید دیروز : 179
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 633
 • بازدید ماه : 951
 • بازدید سال : 12,573
 • بازدید کلی : 121,205