close
تبلیغات در اینترنت
ایران-ایگوانا - 5
loading...

ایران-ایگوانا

همه چیز در مورد ایگواناها

بیماری اسهال در ایگوانا

حبیب ا... احمدی بازدید : 108 جمعه 05 مهر 1392 نظرات ()

 

" اسهال در ایگوانا "


اسهال ضد یبوست است. هنگامی که مدفوع یگوانا ی شما بیش از حد معمول همراه با ریزش آب باشد، در واقع ایگوانا اسهال دارد.

 

اسهال اغلب موارد عاملی نیست که بیش از حد باعث نگرانی شود. دلیل آن معمولا تغذیه ی بیش از اندازه ی ایگوانا از مواد غذایی با محتوای آب بالا مانند میوه هاست. در صورتی که تغذیه ی بیش از حد ایگوانا با این مواد غذایی متوقف شود، اسهال ناشی از این امر برطرف خواهد شد.

 

اگر عامل بروز اسهال، رژیم غذایی نباشد(و اگر شما طی چند روز گذشته به ایگوانای خود غذا هایی آبدار نداده اید، احتمالا عامل ایجاد اسهال، رژیم غذایی نیست) پس اسهال معولا نتیجه ی عفونتی است که عامل آن باکتری، ویروس و یا دیگر ارگانیسم ها می باشد. شما باید از مدفوع ایگوانای خود نمونه گرفته و برای معاینه و دریافت دارو جهت درمان ایگوانا ی خود، نمونه را نزد دامپزشک ببرید.

 

 

به غیر از این دوعلت، افراط و تفریط در درجه حرارت(بیش از حد بالا و یا پایین)، استرس، بیماری و یا یک تغییر چشمگیر در رژیم غذایی ایگوانا می تواند از علل اسهال در ایگوانا باشد. اگر شما نمی توانید در مراقبت خود از ایگوانا مشکلی پیدا کنید، باید در اسرع وقت ایگوانای خود را نزد دامپزشک ببرید. 

 

 ترجمه: حبیب ا... احمدی || منبعhttp://www.greenigsociety.org

نکات تغذیه ی ایگوانا(قسمت دوم)

حبیب ا... احمدی بازدید : 125 یکشنبه 31 شهريور 1392 نظرات ()

 

نکات تغذیه ی ایگوانا(قسمت دوم)

 

ایگوانا هر چند وقت یکبار باید تغذیه شود؟

توصیه می شود که هر روز به ایگوانا غذا داده شود. بسیاری از کتاب ها و افراد پیشنهاد می کنند که ایگوانا های بالغ باید هر چند روز یکبار تغذیه شوند، ولی ما با قاطعیت توصیه می کنیم که باید به تمام ایگوانا ها هر روز غذا داده شود. زمانی که ایگوانا هر روز تغذیه شود و آن قدر غذا بخورد که سالم بماند، تعداد وعده ها(یک وعده، دو وعده، سه وعده یا بیش تر) تفاوتی نمی کند.

 

به یک ایگوانا باید چه اندازه غذا داده شود؟

بسته به اندازه و سن ایگوانا، اشتهای آن متفاوت است. ایگوانا نمی تواند بیش از حد غذا بخورد پس این ایده ی خوبی است که به ایگوانا تا زمانی که دیگر نخواهد بخورد، غذا داده شود. صاحب ایگوانا پس از سپری کردن مدتی با آن، تشخیص خواهد داد که چه مقدار غذا برایش کافی خواهد بود و درخواهد یافت که ایگوانا چگونه و چه قدر غذا می خورد. اگر به ایگوانا غذا دادید، پس از آن که مشخص شد ایگوانا دیگر غذا نمی خورد، هر چه سریعتر غذا های خورده نشده را خارج کنید تا مطمئن شوید که ایگوانا غذای مانده و فاسد شده نمی خورد و به حفظ یک محیط پاکیزه برای زندگی ایگوانا کمک کنید. این کار همچنین باعث می شود که به ایگوانا طبق یک برنامه ریزی منظم غذا دهید.

 

ایگوانا باید در چه زمان هایی تغذیه شود؟

خوب است که به ایگوانا در صبح زود غذا داده شود. نیم ساعت تا یک ساعت پس از این که ایگوانا از خواب بیدار شود زمان خوبی است. فراهم کردن غذا برای ایگوانا در صبح به او این امکان را می دهد که غذای خود را به خوبی با کمک درجه ی حرارت مناسب روز، هضم کند. خوب است که پس از آن، دوباره در طول روز به ایگوانا غذا داده شود ولی به طور کلی اصلا ایده ی خوبی نیست که بخش عمده ی غذای روزانه ی ایگوانا قبل از خواب، در اختیار آن قرار بگیرد. همچنین بهتر است که به صورت یک روال، به ایگوانا هر روز در ساعاتی مشخص غذا داده شود. ایگوانایی که به طور منظم، در ساعات مشخصی از روز تغذیه شود، به طور منظم و در ساعت مشخصی نیز مدفوع می کند.این امر به منظور قرار دادن جعبه ی بستر(ظرف مدفوع) ایگوانا و حتی آموزش دفع مدفوع به آن اهمیت دارد.

 

 

 ترجمه: حبیب ا... احمدی || منبعhttp://www.greenigsociety.org

نکات تغذیه ی ایگوانا(قسمت اول)

حبیب ا... احمدی بازدید : 114 شنبه 30 شهريور 1392 نظرات ()

 

نکات تغذیه ی ایگوانا(قسمت اول)

 

ایگوانا ها کاملا گیاهخوار می باشند

اگرچه بسیاری از کتاب های مراقبت از ایگوانا و تعداد کمی از مردم هنوز هم توصیه می کنند که ایگوانا باید با حشرات و سایر غذا ها شامل پروتئین های حیوانی تغذیه شود، ولی ما قصد داریم بر این موضوع تاکید کنیم که ایگوانا ها کاملا گیاهخوار هستند(تنها تغذیه از گیاهان). این که ایگوانا هایی در حال خوردن حشرات در حیات وحش دیده شده اند باور اشتباهی است و واقعیت امر این است که آن ها معمولا در حیات وحش به طور تصادفی حشراتی را که در بین قسمت هایی از یک ماده ی گیاهی قرار دارند می خورند و یا به اجبار زمانی که هیچگونه مواد غذایی دیگری در دسترس نباشد از حشرات تغذیه می کنند. از آن جایی که صاحبان ایگوانا ها باید بر روی تغذیه ی حیوان خود نظارت کامل داشته باشند، ما توصیه می کنیم که از حشرات و سایر مواد غذایی حاوی پروتئین های حیوانی کاملا پرهیز شود.

 غذا خوردن ایگوانا

 

ایگوانا ها چگونه می خورند و می آشامند

ایگوانا ها دندان های کوچک بسیاری دارند که به جای جویدن، غذای خود را با آن ها پاره پاره می کنند. آن ها معمولا به غذای خود گاز های بزرگ می زنند و تمام آن را می بلعند و گاهی اوقات نیز فقط با تکان دادن زبان غذا را وارد دهان خود می کنند. آن ها در هنگام آب خورن –که فقط گهگاهی اتفاق می افتد- بخش بزرگی از سر خود را داخل آب فرو می برند و آب را از زیر سطح آن می لیسند و حتی گاهی اوقات ممکن است که قطرات آب روی سطح گیاهان یا سطوح مه گرفته را لیس بزنند.

 

اهمیت فراهم آوردن مواد غذایی تازه و آب

بدیهی است که مهم ترین نیاز در مراقبت از یک ایگوانا، فراهم کردن آب و مواد غذایی تازه برای آن می باشد. آب تازه همیشه باید در دسترس باشد و در هنگاه تغذیه فقط باید از مواد غذایی تازه استفاده شود. آب کثیف یا مواد غذایی فاسد و همچنین تامین یک محیط غیر بهداشتی برای ایگوانا می تواند منجر به بروز مشکلات جدی در سلامت آن شود. 


ترجمه: حبیب ا... احمدی || منبعhttp://www.greenigsociety.org

راهنمای استفاده از مطالب راجع به تغذیه ی ایگوانا

حبیب ا... احمدی بازدید : 81 پنجشنبه 28 شهريور 1392 نظرات ()

 

 

موضوعاتی که در مورد رژیم غذایی ایگوانا بسیار مورد بحث قرار می گیرند

 

با افزایش محبوبیت ایگوانا به عنوان حیوان خانگی و وجود این واقعیت که دانستنی های بسیاری در مورد آن ها وجود دارد که باید آموخته شوند، موضوع رژیم غذایی ایگوانا و بسیاری از جنبه های دیگر آن به طور مداوم مورد بحث قرار گرفته است و می گیرد. ما به جای ارائه ی یک رژیم غذایی خاص و یا لیست محدودی از غذا هایی که باید در رژیم غذایی ایگوانا گنجانده شود، قصد داریم با ارائه ی فهرستی کاملی از غذا هایی که می توان ایگوانا را با آن تغذیه کرد(غذا های مفید برای ایگوانا) و غذا هایی که ثابت شده است که برای ایگوانا مضر بوده و ایگوانا نباید از آن ها استفاده کند(غذا های مضر برای ایگوانا) را به صاحبان ایگوانا ارائه کنیم تا خودشان تصمیم بگیرند که ایگوانای خود را با چه غذا هایی تغذیه کنند. ما متوجه هستیم که هر ایگوانا با ایگوانا های دیگر تفاوت دارد و به همان اندازه صاحبان ایگوانا ها نیز متفاوت از یکدیگر می باشند؛ بنابراین به جای بحث در مورد رژیم غذایی ایگوانا در انجمن ها، قصد داریم مواد غذایی را توصیه کنیم که می تواند به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و کامل برای ایگوانا انتخاب شود. در واقع ما قصد داریم بسیاری از مواد غذایی و روش های تغذیه ای خاص و شناخته شده برای ایگوانا(نکات تغذیه ی ایگوانا) را برای شما فراهم آوریم و امیدواریم هر کس رژیم غذایی ایگوانای خود را بر اساس اطلاعاتی که ما ارائه می دهیم برنامه ریزی کند.

 

 تغذیه ایگوانا

دو ویدیو زیبا از ایگوانای فیجی بند بند

حبیب ا... احمدی بازدید : 310 چهارشنبه 20 شهريور 1392 نظرات ()

 

" دو ویدیو زیبا از ایگوانای فیجی بند بند "

 

" ویدیوی جفت گیری و تخم گذاری ایگوانای فیجی بند بند " 

 دانلود ویدیو

 

" ویدیوی غذا خوردن ایگوانای فیجی بند بند "

 دانلود ویدیو

معرفی کامل گونه ی ایگوانای فیجی بند بند(نواری)

حبیب ا... احمدی بازدید : 246 چهارشنبه 20 شهريور 1392 نظرات ()

 

(Fiji banded iguana (Brachylophus fasciatus))  معرفی کامل گونه ی ایگوانای فیجی بند بند"


ایگوانا ی فیجی بند بند 

همچنین با نام ایگوانای بند بند(نواری) اقیانوس آرام جنوبی شناخته می شود.

نام مترادف:    Brachylophus brevicephalus

نام فرانسوی: Iguane à bandes de Fidji


 

فرمانرو:       جانوران

شاخه:       مهره داران

رده:          سوسماریان

راسته:      پولک‌داران

زیرراسته:   ایگوانیدا

سرده:       براکی لوفوس


 

اندازه

طول کل: تا 80 سانتی متر


 

شرح

ایگوانای فیجی بند بند یک سوسمار فوق العاده زیبا، بزرگ و به رنگ سبز زمردی است که دلیل نام گذاری آن وجود نوارهای بسیار متفاوت عمودی عریض، به رنگ آبی تا سبز کم رنگ بر روی بدن جنس نر می باشد. برخلاف جنس نر، بدن ایگوانا های ماده معمولا به رنگ سبز یکنواخت می باشد که گاهی اوقات تعداد کمی لکه به رنگ سفید تا آبی کم رنگ روی آن مشاهده می شود. هر دو جنس دارای چشم های نارنجی تا قرمز، سوراخ های بینی لبه دار به رنگ زرد روشن و یک تاج کوتاه از فلس های برافراشته هستند که تا پایین ستون مهره های آن ها امتداد یافته است. دم بسیار بلند آن ها بیش از دو سوم طول بدن آن ها را تشکیل می دهد و برای حفظ تعادل آن ها در هنگام بالا رفتن از شاخه های درختان کاربرد دارد.

ایگوانا ی فیجی بند بند نر


زیست شناسی (بیولوژی)

ایگوانای فیجی بند بند در در طول روز فعال است و در این مدت، برای تغذیه به دنبال برگ ها، گل ها، میوه ها و گاهی اوقات حشرات می گردند، در زیر نور خورشید حمام آفتاب می گیرند و از قلمرو خود دفاع می کنند. قلمرو برای نرها بسیار اهمیت دارد و با نمایش های عمدتا بصری سعی می کنن مهاجمان را بترسانند و اغلب، این عمل با برخورد های پرخاشگرانه خاتمه می یابد. در زمان معاشقه، نر ها با تکان دادن سر و زبان زدن به بدن ماده ها آن ها را اغوا می کنند. پس از جفت گیری، ماده ها لانه ای حفر کرده و در آن سه تا شش تخم می گذارند و تخم ها را دفن می کنند. معمولا هفت تا نه ماه بعد، ایگوانا های نوزاد سر از تخم بیرون آورده و با نقب زدن لانه، با هم از آن خارج می شوند.

 ایگوانا ی فیجی بند بند

محدوده

جمعیت این ایگوانا ها در جزایر فیجی(Fiji) و تونگا(Tonga) محصور می شود و جمعیتی نیز در وانوواتو(Vanuatu) گزارش شده است.  

 

زیستگاه

این ایگوانا ها بیش تر در زیستگاه های جنگل های دست نخورده یافت می شوند. این سوسمار صرفا درختی در بالا رفتن و جهش کردن در میان شاخه های درختان بسیار خوب عمل می کند. آن ها همچنین مانند سایر ایگوانا ها شناگران خوبی هستند.

 ایگوانای فیجی بند بند ماده

وضعیت

ایگوانای فیجی بند بند در فهرست قرمز 2007اتحاديه بين‌المللي حفاظت از طبيعت و منابع طبيعي(IUCN) به عنوان گونه ی آسیب پذیر((Endangered (EN)) طبقه بندی شده و در پیوست اول CITES فهرست شده است.

عکس

 

تهدیدات

به دلیل تخریب زیستگاه ایگوانای فیجی بندبند و وجود شکارچیانی از جمله خدنگ و گربه های خانگی شناخته شده ی جزیره که آن ها و تخم هایشان را می خورند، این گونه به شدت در معرض خطر در نظر گرفته شده است.

ایگوانای فیجی بند بند 

حفاظت

ایگوانای فیجی بند بند در حال حاضر توامان بر اساس قوانین فیجی و قوانین بین المللی، تحت حفاظت کامل قرار دارد. همچنین برنامه های موفقی برای تولید مثل این گونه در اسارت وجود دارد، از جمله در باغ وحش Fear-No-More در فیجی که در پانزده سال گذشته با موفقیت این گونه را پرورش داده است و باغ وحش سان دیه گو در ایالات متحده که از سال 1965 بیش از 100 ایگوانا پرورانده است. 

 

ترجمه: (حبیب ا...احمدی) || منبع: arkive.org

استفراغ در ایگوانا

حبیب ا... احمدی بازدید : 186 سه شنبه 19 شهريور 1392 نظرات ()

 

" بالا آوردن ایگوانا "

 

ایگوانا ها معمولا استفراغ نمی کنند. اگر ایگوانای شما بالا آورد، پس حتما مشکلی وجود دارد. سوسمار ها به راحتی استفراغ نمی کنند پس اگر این مشکل برای ایگوانا ی شما رخ داد، مشکلی وجود دارد که باید آن را شناسایی و برطرف کنید.

 

ترسناک ترین احتمال این است که ایگوانای شما چیزی سمی خورده باشد. اگر شما نمی توانید تشخیص دهید که ایگوانا چه چیزی خورده که باعث بالا آوردن آن شده است، خیلی سریع با دامپزشک خود تماس بگیرید.

 

 

دیگر علل احتمالی استفراغ ایگوانا عبارتند از در دست گرفتن خشن ایگوانا پس از غذا خوردن آن، دمای پایین محیط زندگی ایگوانا، وجود تومور در ایگوانا، آبسه، خوردن مواد خارجی توسط حیوان(نه لزوما مواد سمی)، یا وجود یک نوع عفونت(باکتریایی یا انگلی). به هر حال به دلیل نادر بودن این مشکل، در صورتی که ایگوانای شما بالا آورد، حداقل باید با دامپزشک خود تماس بگیرید. معاینه ی ایگوانا احتمالا لازم خواهد بود.

 

ترجمه: حبیب ا... احمدی || منبعhttp://www.greenigsociety.org

تعداد صفحات : 19

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 148
 • کل نظرات : 78
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 66
 • آی پی امروز : 26
 • آی پی دیروز : 31
 • بازدید امروز : 235
 • باردید دیروز : 179
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 632
 • بازدید ماه : 950
 • بازدید سال : 12,572
 • بازدید کلی : 121,204