close
تبلیغات در اینترنت
رام و اجتماعی کردن ایگوانا
loading...

ایران-ایگوانا

  " اهلی و اجتماعی کردن ایگوانا "    رام و اجتماعی کردن ایگوانا یک تعهد بزرگ است. زمانی که شما اقدام به اهلی و معاشرتی کردن ایگوانا می کنید، چند نکته ی مهم وجود دارد که باید آن ها را به خاطر داشته باشید. ·         ایگواناها حیواناتی وحشی هستند. آن ها اهلی…

رام و اجتماعی کردن ایگوانا

حبیب ا... احمدی بازدید : 559 سه شنبه 12 شهريور 1392 نظرات ()

 

" اهلی و اجتماعی کردن ایگوانا " 

 

رام و اجتماعی کردن ایگوانا یک تعهد بزرگ است. زمانی که شما اقدام به اهلی و معاشرتی کردن ایگوانا می کنید، چند نکته ی مهم وجود دارد که باید آن ها را به خاطر داشته باشید.

·         ایگواناها حیواناتی وحشی هستند. آن ها اهلی نیستند و از مزارع پرورش ایگوانا در آمریکای جنوبی می آیند و تا زمان بسته بندی و انتقال به فروشگاه های حیوانات خانگی هرگز انسانی را ندیده اند.

·         ایگواناها مانند حیوانات خانگی پستاندار نظیر گربه و سگ نمی باشند. ایگواناها مجموعه غرایز کاملا متفاوتی دارند و مانند آن ها واکنش نشان نمی دهند.

·         رام کردن ایگوانا ممکن است به طول بینجامد – 6 ماه تا یک سال یا بیش تر! پس خود را برای یک فرایند طولانی آماده کنید.

·         کلید موفقیت، صبر، صبر و صبر است.

 

یک ایگوانای سالم جوان، یک ایگوانای وحشی جوان است. ایگواناها حیواناتی وحشی هستند و اولین غریزه ی آن ها فرار از دست شکارچیان می باشد. به چشم همه ی ایگواناها ما هیولا های بزرگ ترسناکی هستیم که قصد خوردن آن ها را داریم! *ما* می دانیم این قضیه صحت ندارد آما آن ها نمی دانند. در نتیجه اگر یک انسان بزرگ ترسناک آن ها را در دست بگیرد، ایگواناها رفتار هایی از جمله: خیره نگاه کردن، شلاق زدن با دم، گاز گرفتن، مبارزه و فرار کردن از خود نشان می دهند. ایگوانای جوانی که این رفتارها را از خود بروز ندهد، احتمالا بیمار است!

 

پروژه ی رام و اجتماعی کردن ایگوانای شما یک پروژه ی دراز مدت می باشد! این پروژه نیازمند مقدار زیادی زمان، تلاش و اغلب خون می باشد! (; جای زخم های چنگال های ایگوانا در هنگام مبارزه کردن، همیشه بر روی بدن صاحبان آن ها دیده می شود. رام کردن ایگوانا اغلب یک فرآیند دشوارد ولی در پایان بسیار پرارزش می باشد(همه ی ما به معدود افراد خوش شانسی که ظاهرا ایگوانای آن ها یک شبه رام شده است، حسادت می ورزیم! ).

 

اولین کاری که شما باید انجام دهید این است که هر روز و به عنوان بخشی از کل فرایند رام کردن ایگوانا، خودتان را از نظر ذهنی برای مدت زمانی که این کار ممکن است به طول بینجامد آماده کنید. ایگوانا یک شبه یا طی یک روز یا یک هفته رام نمی شود. رام کردن بیش تر ایگوانا ها ممکن است 6 ماه  تا یک سال یا بیش تر طول بکشد.

 

صبر و ثبات مهم ترین عوامل موفقیت شما هستند. استفاده از روش تقویت منفی(کتک زدن، آب پاشیدن به حیوان و غیره) معمولا برای اهلی کردن ایگوانا مفید نیستند. این روش ها *به جد* می تواند باعث ایجاد کینه از شما در ایگوانا شود! روش تقویت مثبت(پاداش دادن با خوراکی های لذیذ و تحسین کردن به خاطر رفتار مطلوب) در دراز مدت خیلی بهتر جواب می دهد.

 

در فرایند رام کردن ایگوانا، در دست گرفتن آن به طور مکرر انجام می شود. این کار را با جلسات کوتاه شروع کنید و ایگوانای خود را هر چند ساعت یک بار به مدت 20-30 ثانیه در دست گرفته و با آن صحبت کنید. هر قدر که دفعات تمرین شما با ایگوانا بیش تر شد، زمانی را که صرف برقراری ارتباط با ایگوانا می کنید، افزایش دهید. سعی کنید در زمانی که ایگوانا همراه شماست، از غذا های مورد علاقه اش به او بدهید. به جای اضافه کردن میوه به سالاد ایگوانا در صبح، آن را برای زمانی که ایگوانا را در دست می گیرید نگه داشته و در آن هنگام استفاده کنید. احتمالا ایگوانا در ابتدا از دست شما غذا نگیرد ولی بسیاری از ایگواناها به تدریج یاد می گیرند که به عنوان جایزه این خوراکی لذیذ را دریافت کنند. 

 

با ایگوانای خود آرام اما قاطعانه رفتار کنید. اگر ایگوانا شروع به تلاش برای مبارزه کردن و آسیب رساندن به شما کرد، جلوی آن را بگیرید. اگر ایگوانا شروع به نزاع کرد، آن را زمین نگذاشته و یا به داخل قفس برنگردانید چرا این کار یک پیروزی برای او محسوب می شود! در عوض، ایگوانا را تا زمان توقف مبارزه و تلاش های آن، به صورتی پایدار و محکم(منظور فشار دادن آن نیست) نگه دارید. زمانی که این رفتار ایگوانا متوقف شد و ایگوانا برای چند لحظه دست از تلاش و مبارزه کردن برداشت، آنگاه می اوانید ایگوانا را زمین بگذارید.

 

یکی از مطمئن ترین روش ها برای مهار ایگوانا، به خصوص ایگوانا های بزرگ، این است که طوری آن ها را در دست بگیرید که پشت ایگوانا در مقابل سینه ی شما باشد. برای این منظور یک دست خود را اطراف پاهای عقبی و انتهای دم ایگوانا قرار داده و دست دیگر خود را اطراف سینه ی و درست زیر غبغب آن قرار دهید. در این موقعیت ایگوانا ها خیلی سخت قادر به گاز گرفتن یا شلاق زدن شما با دم خواهند بود. با این شکل در دست گرفتن ایگوانا، بیش تر آن ها به سرعت آرام و ساکن می شوند. لطفا در این حالت سر ایگوانا را دور از صورت خود نگه دارید!

 

هنگامی که برای دفعات اول شروع به تمرین کردن با ایگوانا می کنید، پوشیدن لباس های آستین بلند ایده ی خوبی می باشد. پنجه های ایگوانا بدون این که او چنین قصدی داشته باشد، می توانند آسیب های زیادی به شما وارد آورند. استفاده از دستکش های محکم بدون انگشت در هنگام در دست گرفتن ایگوانا بسیار مفید است، به این خاطر که می توانید میزان فشار وارده از دست خود به ایگوانا را حس کنید. همچنین می توانید از دستکش های مخصوصIgGrips  استفاده کنید!

 

با گذشت زمان، ایگوانای شما متوجه خواهد شد که شما قصد آسیب رساندن به او را ندارید و به این ترتیب آرام خواهد گرفت. این که این زمان چه قدر طول بکشد، حقیقتا بستگی به شخصیت فردی ایگوانای شما دارد. باید به یاد داشته باشید که این یک روند طولانی می باشد. اگر یکی دو ماه با ایگوانا کار کردید ولی او هنوز وحشی و از شما گریزان بود دلسرد نشوید. در انجام این کار صبور و پایمرد باشید و با ایگوانای خود تمرین کنید.

 

فرایند اجتماعی کردن ایگوانا کمی با رام کردن آن متفاوت است. ایگوانای رام شده تعامل با انسان را تحمل می کند ولی ایگوانای اجتماعی شده از تعامل با انسان ها لذت می برد و به خوبی باشرایط جدید سازگاری یافته است. اجتماعی شدن ایگوانا با رام شدن آن جلو می رود. هنگامی که ایگوانا در دست گرفته شدن را تحمل می کند در حقیقت در حال افزودن تجربه های خویش است. اجازه دهید ایگوانا موقعیت ها و مکان های جدید را تجربه کند و توسط افراد دیگر در دست گرفته شود. باز هم تاکید می کنیم که رام کردن ایگوانا طول می کشد، ولی نتایج حاصل ارزش آن را دارند.

 

ترجمه: حبیب ا... احمدی || منبع: http://iguanaden.org


 

پیوست(منبع: http://fa.wikipedia.org)

تقویت یا پاداش هر فرآیندی است که احتمال بروز یک رفتار خاص را افزایش دهد؛ خواه با ارائه ی یک محرک دلخواه(تقویت مثبت) یا حذف یک محرک آزار دهنده(تقویت منفی).

 

تنبیه عکس تقویت است و عبارتست از هر فرآیندی که باعث کاهش احتمال بروز یک رفتار می شود؛ خواه از طریق ارائه ی یک محرک آزاردهنده یا حذف محرک خوش آیند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط soheila در تاریخ 1393/2/24 و 23:01 دقیقه ارسال شده است

سلام
من نزدیک 7 یا 8 ماهه که یک ایگوآنا دارم فکر میکنم سنش هم همین حدودا باشه چون 42 سانته توی این مدت اصلن به من عادت نکرده و جوری منو نگاه میکنه که انگار عزرائیل میبینه چکارش کنم تا رام بشه؟؟؟؟؟؟جدیدن هم خیلی وحشی شده همش می خواد از آکواریومش بیاد بیرون؟
پاسخ : سلام
با گذشت زمان، ایگوانای شما متوجه خواهد شد که شما قصد آسیب رساندن به او را ندارید و به این ترتیب آرام خواهد گرفت. این که این زمان چه قدر طول بکشد، حقیقتا بستگی به شخصیت فردی ایگوانای شما دارد. باید به یاد داشته باشید که این یک روند طولانی می باشد. اگر یکی دو ماه با ایگوانا کار کردید ولی او هنوز وحشی و از شما گریزان بود دلسرد نشوید. در انجام این کار صبور و پایمرد باشید و با ایگوانای خود تمرین کنید.

این نظر توسط امین اکبرنیا در تاریخ 1392/10/9 و 18:25 دقیقه ارسال شده است

واقعا سپاس گزارم از ایجاد وبلاگتون فوق العاده مطالبش غنی هست
خوشحال میشم راهی بهمون پیشهاد کنید که بتونیم ازتون حمایت کنیم در این راستا
بازم ممنونم411
پاسخ : تمنا می کنم
اگه مایلید می تونید با وبلاگ همکاری داشته باشید.
مطالب ارسالی شما با ذکر مشخصات خودتون در وبلاگ درج خواهد شد

این نظر توسط nazanin در تاریخ 1392/9/7 و 20:57 دقیقه ارسال شده است

من خودم یه ایگوانای 6 ماهه دارم...خیلی خزنده های خوبی هستن...خیلی وبلاگتون بهم کمک میکنه...واقعا ممنونم
پاسخ : از این بابت خوشحالم

این نظر توسط ... در تاریخ 1392/6/14 و 14:04 دقیقه ارسال شده است

گرگزاده گرگ شود گربه آدمی بزرگ شود!


اصلا به خاطر غیر اهلی بودنشه که خیلیا خوششون میاد.

پاسخ : این چه حرفیه. این همه توضیح در این مورد کافی نبود؟ ایگوانا های زیادی هستن که ارتباط نزدیکی با صاحبانشون دارن و این به جز با رام کردن میسر نخواهد بود. لذت مراقبت از یک حیوانی که به صاحب خودش علاقه داره چندین برابره.


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 148
 • کل نظرات : 78
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 66
 • آی پی امروز : 22
 • آی پی دیروز : 31
 • بازدید امروز : 133
 • باردید دیروز : 179
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 530
 • بازدید ماه : 848
 • بازدید سال : 12,470
 • بازدید کلی : 121,102