close
تبلیغات در اینترنت
معرفی کامل گونه ی ایگوانای زمینی هیسپانیولان
loading...

ایران-ایگوانا

" معرفی کامل گونه ی ایگوانای زمینی هیسپانیولان" (Hispaniolan ground iguana (Cyclura ricordii))        همچنین با نام های Ricord’s ground iguana, Ricord’s iguana شناخته می شود. نام های مترادف: Aloponotus ricordii, Cyclura ricordi نام فرانسوی: Cyclure de Ricord, Cyclure d'Hispaniola, Iguane de Ricord  نام اسپانیایی: La Iguana Ricordi   اندازه طول…

معرفی کامل گونه ی ایگوانای زمینی هیسپانیولان

حبیب ا... احمدی بازدید : 66 پنجشنبه 11 مهر 1392 نظرات ()


" معرفی کامل گونه ی ایگوانای زمینی هیسپانیولان" (Hispaniolan ground iguana (Cyclura ricordii)) 

 

ایگوانای هیسپانیولان 

 

همچنین با نام های Ricord’s ground iguana, Ricord’s iguana شناخته می شود.

نام های مترادف: Aloponotus ricordii, Cyclura ricordi

نام فرانسوی: Cyclure de Ricord, Cyclure d'Hispaniola, Iguane de Ricord

 نام اسپانیایی: La Iguana Ricordi


 

اندازه

طول نر از پوزه تا مخرج: بیش از 49.5 سانتی متر

طول ماده از پوزه تا مخرج:  بیش از 43.0 سانتی متر


 

فرمانرو:       جانوران

شاخه:       مهره داران

رده:          سوسماریان

راسته:      پولک‌داران

زیرراسته:   ایگوانیدا

سرده:       سیکلورا


 

شرح

ایگوانای زمینی هیسپانیولان به طور قابل ملاحظه ای قدرتمند است و توسط رنگ بسیار متمایز آن و فلس های بزرگ خارداری که به صورت حلقه های عرضی در سراسر دم آن قرار گرفته اند، به سادگی قابل شناسایی می باشد. در دو طرف بدن این ایگوانا تعداد پنج تا شش نوار به رنگ خاکستری کم رنگ به طور متناوب در کنار نوار هایی به رنگ خاکستری تیره تا سیاه وجود دارد که در قسمت برآمدگی خاردار در مرکز پشت حیوان به هم می رسند. به جز این مورد که: تضاد بین رنگ های نوار های موجود روی بدن ایگوانا های نوجوان نسبت به ایگوانا های بالغ بیش تر است، الگو های رنگ بدن حیوان، به اندازه ی بسیار کمی تفاوت های فردی یا سنی را نشان می دهد.

ایگوانای هیسپانیولان 

زیست شناسی(بیولوژی)

ایگوانا های زمینی هیسپانیولان، لانه های خاکی مجزایی  برای سرپناه و تخم گذاری حفر می کنند و در طول زمان به گسترش آن ادامه می دهند. آن ها همچنین زمانی که خاک در دسترس نباشد، از تنه های توخالی درختان و حفرات سنگی نیز برای این کار استفاده می کنند. ماده ها حدودا در سن 2-3 سالگی به بلوغ جنسی می رسند و عمل تولید مثل، یک بار در سال صورت می گیرد. تخم گذاری همزمان با اولین فصل پرباران، از ماه می تا ژوئن، صورت می پذیرد و در هر لانه 2-18 تخم (به طور متوسط 11 تخم) گذاشته می شود. فرایند انکوباسیون حدود 95-100 روز پس از تخم گذاری به طول می انجامد و نوزادان همگام با دومین فصل پرباران از سپتامبر تا اکتبر، سر از تخم بیرون می آورند. اگرچه ایگوانای زمینی هیسپانیولان به صورت فرصت طلبانه از حشرات و سخت پوستان هم تغذیه می کند، ولی عمده ی غذای آن را گیاهان متنوع و بخش های مختلف گیاهان تشکیل می دهد.

 

محدوده

همان طور که از نام آن پیداست، ایگوانای هیسپانیولان در جزیره ی هیسپانیولا یافت می شود. جایی که او زیستگاه خود را با ایگوانای بزرگ تر کرگدن ((rhinoceros iguana (Cyclura cornuta cornuta)) به اشتراک می گذارد. این ایگوانا بومی این جزیره است که شامل کشور های هائیتی و جمهوری دومینیکن می شود. جمعیت ایگوانای هسپانیولان توسط مانع طبیعی(کوه های Sierra de Baoruco) به دو قسمت تقسیم می شود.

 ایگوانای هیسپانیولان

زیستگاه

ایگواناهای Cyclura حیواناتی زمینی(terrestrial) هستند و بسیاری از وقت خود را روی زمین سپری می کنند. در مقایسه با ایگواناهای کرگدنی((rhinoceros iguana (Cyclura cornuta cornuta)) ایگوانا های زمینی هیسپانیولان زیستگاه خاص تری دارند و اکثر مناطق خشک جمهوری دومینیکن را اشغال کرده اند. که در این مناطق آب و هوا به شدت فصلی است و زمین های آن به شدت با بیشه زار های اسکراب های(درخت یا بوته کوتاه و رشد نکرده) خاردار پوشیده شده است؛ به خصوص با ایکوتون(ناحیه ی انتقالی بین دو اکوسیستم) جنگل های اسکراب-خشکیده ی خاردار.

 

وضعیت

ایگوانای زمینی هیسپانیولان در فهرست قرمز 2004 اتحاديه بين‌المللي حفاظت از طبيعت و منابع طبيعي(IUCN) به عنوان گونه ی در معرض خطر بحرانی(CR A1ce + 2cd, B1 + 2ce)طبقه بندی شده و در پیوست اول کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های در خطر انقراض (CITES)فهرست شده است.

 

تهدیدات

متاسفانه تهدید بزرگ پیش روی ایگوانای زمینی هیسپانیولان، تخریب و از دست رفتن زیستگاه آن به عنوان نتیجه ای از فعالیت های انسانی است. شامل: برداشت درختان پهن برگ برای تولید ذغال و سوخت چوب، چرای بیش از حد دام و لگدمال شدن گیاهان در مناطق آزاد احشام، استخراج سنگ آهک و جمع آوری غیر قانونی کاکتوس زنده برای تجارت های محلی و بین المللی. علاوه بر این، شکار این ایگوانا توسط محلی ها برای امرار معاش و نیز شکار آن توسط گوشتخواران شناخته شده از جمله سگ سانان و گربه سانان و خدنگ، تهدیدی برای این ایگوانا محسوب می شود. شکار ایگوانای زمینی هیسپانیولان برای غذا و تجارت به تدریج از اواسط  دهه ی 1970 افزایش یافته است. این گونه در برهه ای از زمان در رستوران های شرقی در سانتو دومینگو به عنوان غذایی مخصوص سرو می شد.

 

حفاظت

تجارت بین المللی ایگوانای زمینی هیسپانیولان با فهرست شدن آن در پیوست اول کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های در خطر انقراض(CITES)، کنترل می شود. اگرچه قاچاق گاه به گاه حیوانات در سراسر مرز هائیتی هنوز هم رخ می دهد، اما رعایت مقررات تجارت تا حد زیادی موثر بوده است. اجرای قوانین ملی حفاظتی در جمهوری دومینیکن در چند سال گذشته بهبود یافته است، اما به اندازه ی کافی ای موفق نبوده است چراکه از پاکسازی زیستگاه طبیعی برای توسعه، نه جلو گیری به عمل می آید و نه برای آن قانونی تنظیم می شود؛ و همچنین شکار غیر قانونی ایگوانا برای تامین مواد غذایی و نیاز های بازار های محلی حیوانات خانگی همچنان ادامه دارد. با این حال  محدوده ی Isla Cabritos که برای قطع درختان، تهیه ی ذغال چوب و چرای دام، به شدت مورد استفاده قرار می گیرد در 15 سال گذشته دستخوش احیاء گسترده ی طبیعی قرار گرفته است و بهبود مدیریت محافظت از سال 1992 باعث ثبات در شرایط کنونی شده است. باغ وحش ایندیاناپولیس تا به حال برنامه کوچک و موفقی برای پرورش دادن ایگوانا در اسارت داشته است اگرچه شانس بقای ایگوانا های نوزاد در این طرح پایین بوده است. هم چنین برنامه هایی برای ایجاد مجدد کلنی های جدید پرورش ایگوانا در باغ وحش های ایندیاناپولیس و باغ وحش(Parque Zoologico Nacional (ZooDom در جمهوری دومینیکن وجود دارد. ایجاد کمپین های آموزشی آگاهی های محلی برای کاهش شکار غیرقانونی، تقویت و اجرای قوانین حفاظتی و اجرای برنامه های تحقیقاتی نظارت و بازاریابی، در هدایت تلاش های موثر حفاظتی، در آینده ضروری خواهد بود.

 

تصاویر بیش تر:

ایگوانا هیسپانیولان

 ایگوانای هیسپانیولان ایگوانای هیسپانیولان

ایگوانای هیسپانیولان ایگوانای هیسپانیولان ایگوانای هیسپانولان

ایگوانای هیسپانولان ایگوانای هیسپانولان ایگوانا هیسپانیولان

  

 

ترجمه: (حبیب ا...احمدی) || منبع: arkive.org

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 148
 • کل نظرات : 78
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 66
 • آی پی امروز : 26
 • آی پی دیروز : 31
 • بازدید امروز : 247
 • باردید دیروز : 179
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 644
 • بازدید ماه : 962
 • بازدید سال : 12,584
 • بازدید کلی : 121,216