close
تبلیغات در اینترنت
معرفی کامل گونه ی ایگوانای خشکی سانتافه
loading...

ایران-ایگوانا

  " معرفی کامل گونه ی ایگوانای خشکی سانتافه (Santa Fe land iguana (Conolophus pallidus)) "     همچنین با نام های Barrington land iguana و  Santa Fe Island iguanaشناخته می شود. نام فرانسوی: Iguane terrestre de l'île Santa Fe نام اسپانیایی: Iguana Terrestre De Barrington     اندازه: طول: 1 متر   فرمانرو:       جانوران شاخه:    …

معرفی کامل گونه ی ایگوانای خشکی سانتافه

حبیب ا... احمدی بازدید : 133 دوشنبه 13 آبان 1392 نظرات ()

 

" معرفی کامل گونه ی ایگوانای خشکی سانتافه (Santa Fe land iguana (Conolophus pallidus)) "

 

ایگوانای خشکی سانتافه

 

همچنین با نام های Barrington land iguana و  Santa Fe Island iguanaشناخته می شود.

نام فرانسوی: Iguane terrestre de l'île Santa Fe

نام اسپانیایی: Iguana Terrestre De Barrington

 


 

اندازه:

طول: 1 متر


 

فرمانرو:       جانوران

شاخه:       مهره داران

رده:          سوسماریان

راسته:      پولک‌داران

زیرراسته:   ایگوانیدا

سرده:       کونولوفوس


 

شرح

ایگوانای خشکی سانتافه(سانتافی) یک ایگوانای چشمگیر و تنومند می باشد که از بستگان خود یعنی ایگوانا های دریایی مشهور، که ساکن جزیره ی گالاپاگوس می باشند، کمی کم تر شناخته شده است. طول آن ها به بیش از یک متر می رسد و خار هایی دارند که از روی سر تا پشت آ ن ها کشیده شده است. ظاهر این ایگوانا ها یاد آور زمان دایناسور ها می باشد. روی سر زرد آن ها فلس های بزرگ متعددی وجود دارد که از سایر فلس هایی که بدن آن ها را می پوشاند بزرگ ترند. از گلوی این ایگوانا ها پوستی شل آزادانه آویزان است. رنگ بدن آن ها عمدتا به رنگ زرد کم رنگ به همراه بخش های قهوه ای رنگ می باشد. در جزایر گالاپاگوس دو گونه از ایگوانای خشکی یافت شده است ]به علاوه ی گونه ی ایگوانای صورتی که به تازگی کشف شده است.[ ایگوای سانتا فه را توسط رنگ زرد یکنواخت تر و خار های مشهود تر موجود روی بدن آن، می توان از خویشاوند نزدیکش یعنی Conolophus subcristatus تشخیص داد.


زیست شناسی

به خاطر این که ایگوانای خشکی سانتافه خزنده ای خونسرد است، بیش تر وقت خود را در طول روز، صرف تنظیم کردن دمای بدن خود می کند. این ایگوانا ساعت های بسیاری را در زیر نور خورشید برای آفتاب گرفتن صرف می کند و سپس برای فرار از گرمای ظهر، در زیر سایه ی کاکتوس ها، سنگ ها و درختان پناه می گیرد. در هنگام غروب، این ایگوانا ها به درون لانه های زیرزمینی خود می خزند تا  گرمای بدن خود تا در طول شب که هوا سرد تر است حفظ نمایند.

در حالی که ایگوانا های کوچک، در درجه ی اول از حشرات و سایر بندپایان تغذیه می کنند، با بالا رفتن سن، آن ها بیش تر به گیاهخواری تمایل پیدا می کنند به طوری که ایگوانا های خشکی بالغ عمدتا از کاکتوس اُپونتيا(Opuntia cacti) تغذیه می کنند. آن ها هم از میوه و هم از سطح تیغدار کاکتوس ها تغذیه می کنند؛ هرچند که گاهی اوقات می توان آن ها را در حال تراشیدن تیغ های کاکتوس توسط پنجه هایشان مشاهده کرد. کاکتوس های آبدار، در طول ماه های خشک در زیستگاه خشک ایگوانا ها، رطوبت زیاد مورد نیاز آن ها را تامین می کند. ایگوانا های بالغ با تغذیه از حشرات، صدپایان و مردار ها در کنار رژیم غذایی گیاهی خود، آن را تکمیل می کنند. 

نر های بالغ حیواناتی قلمرویی هستند و با مبارزه ی مستقیم از قلمرو ی خویش، که عرضی حدودا 20 متر دارد، دفاع می کنند و یا موفق به کسب قلمرو می شوند. ایگوانا های نر در مواجهه با نر های دیگر پشت خود را قوس داده و در تلاش برای بزرگتر جلوه دادن خود، بدن خود را متورم می کنند و سپس به شدت سر خود را به سر ایگوانای مقابل می کوبند که این کار گاهی باعث خونریزی می شود. در طول فصل جفت گیری، نر های موفق ممکن است حتی با هفت ایگوانای ماده جفت گیری کنند. هر ماده، در داخل قلمرو ی ایگوانا ی نر تخم گذاری می کند. ایگوانا های ماده لانه هایی در داخل خاک حفر کرده و داخل هر کدام بین 2 تا 25 عدد تخم می گذارند. سه تا چهار ماه بعد تخم ها به ثمر رسیده و ایگوانا های نوزاد حدود یک هفته زمان صرف می کنند تا با حفاری، خود را به بیرون از لانه برسانند. با توجه به شکارچی گری باز ها، جغد ها، مار ها و حواصیل ها، کم تر از 10 درصد از ایگوانا های نوزاد زنده خواهند ماند ولی آن هایی که زنده می مانند می توانند بیش از 50 سال عمر کنند. 

رابطه ای قابل توجه در بین ایگوانا های خشکی سانتافه و پرندگان جزیره ی سانتافه وجود دارد؛ و آن این که زمانی که ایگوانا روی چهار پای خود ایستاده و خود را بالا نگه داشته باشد، فنچ های زمینی و مرغان مقلد در اطراف، بالا و زیر بدن ایگوانا ها حرکت کرده و کنه ها و انگل ها را از سطح پوست فلسدارشان جدا می کنند.

 

محدوده

ایگوانای خشکی سانتافه تنها در جزیره ی کوچک سانتافه که با نام جزیره ی بارینگتون نیز شناخته می شود یافت می شود. این جزیره در گالاپاگوس واقع است و تنها 24 کیلومتر مربع از آن را پوشش می دهد.


جزیره ی گالاپاگوس

 

زیستگاه

هر دو گونه ی ایگوانای گالاپاگوس برای زندگی در زمین های پست خشک جزایر، سازگاری یافته اند. در سانتافه، در زیر کاکتوس(گونه های اُپونتيا) های بلند که جزیره را پوشانده اند و نیز در میان ردیف ها باریک از گیاهانی که به خصوص در فصول مرطوب، زمین را می پوشانند و به پنهان شدن ایگوانا از مقابل دیدگان کمک می کند، ایگوانای خشکی سانتافه را می توان یافت.

 

وضعیت

ایگوانای خشکی سانتافه در فهرست قرمز 2007 اتحاديه بين‌المللي حفاظت از طبيعت و منابع طبيعي(IUCN) به عنوان گونه ی آسیب پذیر (UV)طبقه بندی شده و در پیوست دوم کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های در خطر انقراض (CITES)فهرست شده است.

عکس

 

تهدیدات

در گذشته حیوانات وارد شده به جزیره ی سانتافه تاثیراتی بر روی زیستگاه جزیره گذاشته اند که هر یک به نوبه ی خود تاثیراتی نیز روی ایگوانای خشکی سانتافه داشته است. به عنوان مثال بز وحشی که یک مرتبه در جزیره یافت شد، پوشش گیاهی مناطق زیادی از جزیره را که تغذیه ی ایگوانا به آن بستگی دارد، از بین برد. اما خوش بختانه، خدمات پارک ملی گالاپاگوس باعث حذف بز در سال 1971 از جزیره ی سانتافه شد. گفته شده است که شکارگری باز های گالاپاگوس و موش های صحرایی محلی(گونه Oryzomis) بر روی تعداد ایگوانا های خشکی سانتافه تاثیر گذاشته است، اما مشاهدات دانشمندان دیگر نشان می دهد که چنین نیست. هرگز دیده نشده است که موش بومی اقدام به حفر لانه هایی کند که تخم های ایگوانا در آن دفن شده است و باز های گالاپاگوس نیز فقط اقدام به شکار ایگوانا های جوان می کنند. این روند طبیعی احتمالا تهدید قابل توجهی دربر نخواهد داشت.

در حال حاظر تهدید اصلی برای ایگوانای خشکی سانتافه احتمال حضور همیشگی حیوانات شکاری است که وارد جزیره شده اند. اثرات ویرانگری که وقوع این امر می تواند در پی داشته باشد را می توان با نگاه به نتایج حضور سگ های وحشی در جزیره ی سانتا کروز نشان داد، که تقریبا باعث نابودی همه ی جمعیت ایگوانای خشکی دیگر(Galápagos land iguana) در این جزیره شد.

 

محافظت

از آن جایی که خدمات پارک ملی گالاپاگوس، باعث حذف بز وحشی از جزیره در دهه ی 1970 شد، پوشش گیاهی طبیعی به خوبی بهبود یافته و جزیره عاری از گونه ها عجیب و غریب، که ممکن است باعث تهدید ایگوانا شود، باقی مانده است. وجود پارک ملی گالاپاگوس و سایت میراث جهانی باعث شده است تا ایگوانای خشکی سانتافه از هر آنچه که جزیره ی سانتافه به طور طبیعی از آن بهره مند خواهد شد، مورد توجه و محافظت بیش تری قرار بگیرد. با این حال وجود این گونه تنها در یک جزیره ی کوچک بدین معناست که ایگوانای خشکی سانتافه همواره در وظعیتی آسیب پذیر قرار دارد و ضروری است که بر روی این خزنده ی با ابهت به خوبی نظارت شود به طوری که پس از ایجاد هرگونه تهدیدی، برای مقابله با آن اقدامات فوری صورت گیرد.

 

تصاویر بیش تر:

ایگوانای خشکی سانتافه ایگوانای خشکی سانتافه

ایگوانای خشکی سانتافه ایگوانا ی خشکی سانتافه

 ایگوانای خشکی سانتافه ایگوانای خشکی سانتافه

ایگوانای خشکی سانتافه ایگوانا ی خشکی سانتافه

ایگوانا ی خشکی سانتافه ایگوانای خشکی سانتافه

 

ترجمه: (حبیب ا...احمدی) || منبع: arkive.org

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 148
 • کل نظرات : 78
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 66
 • آی پی امروز : 26
 • آی پی دیروز : 31
 • بازدید امروز : 239
 • باردید دیروز : 179
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 636
 • بازدید ماه : 954
 • بازدید سال : 12,576
 • بازدید کلی : 121,208