close
تبلیغات در اینترنت
آسیب دیدگی دم ایگوانا(قسمت دوم)
loading...

ایران-ایگوانا

  " شکستگی دم ایگوانا و جراحی به منظور قطع کردن آن (قسمت دوم) "     دامپزشک چگونه ایگوانای من را که دم خود را از دست داده، درمان می کند؟  تا این مرحله فرض می کنیم که شما ایگوانای خود را برای بررسی به مطب دامپزشک برده اید. اما گام بعدی چیست؟ دامپزشک عفونت یا شکستگی/جراحت…

آسیب دیدگی دم ایگوانا(قسمت دوم)

حبیب ا... احمدی بازدید : 301 جمعه 22 آذر 1392 نظرات ()

 

" شکستگی دم ایگوانا و جراحی به منظور قطع کردن آن (قسمت دوم) "

 

 

دامپزشک چگونه ایگوانای من را که دم خود را از دست داده، درمان می کند؟ 

تا این مرحله فرض می کنیم که شما ایگوانای خود را برای بررسی به مطب دامپزشک برده اید. اما گام بعدی چیست؟ دامپزشک عفونت یا شکستگی/جراحت را بررسی می کند و تصمیم می گیرد که آیا می توان آن را با دارو درمان کرد و یا این که دم ایگوانا باید قطع شود. اگر نوک دم ایگوانا آلوده شده و آلودگی فقط در بخش کوچکی از آن باشد، ممکن است دامپزشک تصمیم بگیرد آن را با آنتی بیوتیک و احتمالا با استفاده از DMSO(دی متیل سولفوکساید) درمان کند. DMSO یک ماده ی شیمیایی و محصولی جانبی از تولید خمیر چوب می باشد و چیزی نیست که به راحتی مورد استفاده قرار گیرد. اگر آن را روی پوست خود بمالید، مزه ای مانند طعم سیر را در دهان خود احساس خواهید کرد. این دارو برای درمان عفونت های جزئی استفاده می شود، چراکه جریان خون را بالا می برد. حتی انسان ها هم از این دارو استفاده می کنند از جمله بیماران دیابتی که زخم های آن ها به دلیل بروز اختلال گردش خون ناشی از بیماری، التیام نمی یابد. با استفاده از بیش تر آنتی بیوتیک ها، که توسط جریان خون به منطقه ی عفونی منتقل می شوند، این احتمال وجود دارد که قطع کردن دم دیگر ضروری نباشد. با این حال اگر منطقه ی آلوده، برای درمان با این روش بیش از حد بزرگ باشد و اگر در استفاده از این روش درمان، عفونت مکررا بازگردد، آنگاه روش درمانی قطع عضو، انتخاب خواهد شد.

در هنگام شکستگی دم، شانس کم تری نسبت به زمانی که دم عفونت می کند برای اجتناب از قطع عضو وجود دارد. در واقع راهی برای آتل بندی(اسپلینت کردن) دم ایگوانا وجود ندارد و درست مانند سعی بر اسپلینت کردن دم گربه، آتل بندی دم ایگوانا نیز به طور ایده آل جواب نمی دهد. اگر شکستگی دم ایگوانا با پارگی پوست دم همراه نباشد، اگر جریان خون خارج از محل شکستگی طبیعی به نظر برسد و سرانجام اگر زاویه ی شکستگی زیاد نباشد، ممکن است دامپزشک راه قطع عضو را انتخاب نکرده و اجازه دهد تا زخم دم، خودش التیام یابد. البته در این مورد ممکن است دامپزشک آتلی از وسایل موجود در مطب خود مانند چوب زبان(آبسلانگ چوبی) و گاز پانسمان درست کرده و روی دم ایگوانا قرار دهد تا شاید در درمان دم ایگوانا به شکل راست و صاف موثر باشد. به هر حال این احتمال هست که پس از درمان، یک پیچ خوردگی در ناحیه ی دم ایگوانای شما  و به عنوان مدرکی از شکستگی آن به وجود آید. در مواردی که شکستگی دم ایگوانا با پارگی پوست آن همراه نباشد، محل شکستن دم نیز می تواند در تصمیم دامپزشک برای قطع عضو ایگوانا و یا عدم انجام آن موثر باشد. شکستگی هایی در نقاط بالاتر دم نسبت به شکستگی هایی که در انتهای آن اتفاق می افتد، شانس بیش تری برای آتل بندی و درمان شدن دارند، صرفا به این دلیل که انتهای دم تمایل بیش تری برای حرکت به اطراف و ضربه زدن به اشیاء دارد.

اگر شکستگی دم ایگوانا پوست آن را نیز پاره کرده باشد، به احتمال زیاد نیاز به قطع عضو ایگوانا وجود دارد. دو راه برای انجام این کار موجود است. اگر شکستگی ناقص باشد، دامپزشک می تواند با کامل کردن بریدگی از میان شکستگی کار را به سرانجام برساند. انتخاب دیگر این است که دامپزشک نقاط شکست طبیعی را در دم ایگوانا یافته و دم را از میان آن خط اتصال با جدا کردن بند قطع کند(جدا کردن استخوان ها به جای برش از میان خود استخوان). انجام این کار نسبت به قطع عضو از میان دم و از یک نقطه ی شکستگی غیر طبیعی، اغلب بیش تر دم را تشویق و ترغیب به رشد مجدد می کند. در مورد رشد مجدد، در این مقاله بیش تر بحث خواهد شد.

در بسیاری از موارد قطع عضو، چندین گزینه برای بیهوش کردن ایگوانا قبل از عمل وجود دارد. در موارد جزئی یعنی زمانی که نیاز است تنها قطعه ی کوچکی از انتهای دم ایگوانا جدا شود اغلب تنها یک عامل بی حس کننده به ایگوانا تزریق می شود. یک حوله به خوبی دور ایگوانا پیچیده و او در جای خود نگه داشته می شود تا از انجام حرکات غیر منتظره توسط او جلوگیری شود . سپس دم ایگوانا در موارد آلودگی دم، از قسمت بافت سالم و در موارد جراحت آن، از هر نقطه ای که تصمیم گیری شده باشد، قطع می شود. معمولا خونریزی با پودر بنداور خون متوقف شده و سپس پودر از روی زخم تمیز می شود. نوک دم ایگوانا پس از قطع عضو برای یک دوره ی زمانی حدودا 24 ساعته پانسمان می شود. مراقبت های بعدی شامل تمیز کردن زخم با یک پاک کننده ی ضد باکتری ملایم مانند بتادین و استفاده از یک کرم آنتی بیوتیک قوی(معمولا سولفادیازین نقره(Silvadene)) می باشد. Silvadene نام  یک کرم است که معمولا برای افرادی که دچار سوختگی های شدید شده اند استفاده می شود و از آنتی بیوتیک های سه گانه معمولی که شما می توانید از داروخانه های محلی تهیه کنید، قوی تر است.

در موارد شدید تر، که قطع عضو از نقاط بالاتری صورت می گیرد، علاوه بر داروی بیهوشی موضعی، آرام بخش نیز به ایگوانا تزریق می شود. وظیفه ی آرام بخش دو برابر است، چنانکه هم ایگوانا را برای جلوگیری از حرکت آن آرام کرده و هم در طول عمل جراحی به عنوان یک مسکن درد عمل می کند. به طور کلی هنگام قطع دم از نقاط بالایی، پوست انتهایی زخم بخیه می شود. بنابراین توجه و مواظبت در مرحله ی نقاهت، در واقع فقط مستلزم تمیز و خشک نگه داشتن زخم می شود. ممکن است نیاز به استفاده از پماد یا کرم آنتی بیوتیک باشد یا نباشد همان طور که امکان دارد به ایگوانا آنتی بیوتیک تزریق بشود یا خیر. این امر بستگی به علت قطع عضو(آسیب دیدگی یا جراحت) و شرایط کلی ایگوانا دارد.

 

قطع شدن دم ایگوانا

عکس بالا مربوط به ایگوانایی است که به تازگی دم آن در مطب یک دامپزشک قطع شده است. ایگوانا با تزریق داروی آرام بخش آرام شده است. خوش بختانه به لطف مراقبت شایسته از این ایگوانا، صاحب او بلافاصله پس از مشاهده ی علائم عفونت دم در حیوان، او را نزد دامپزشک برده است. عکس از مایک کوهن(Mike Cohen).

 

در مورد قطع عضو های شدید تر که ناشی از یک آسیب تروماتیک[1] از جمله حمله ی سگ یا ایگوانایی دیگر است، اغلب در کنار قطع دم، نیاز به بخیه زدن آسیب های دیگر نیز هست. در این موارد ایگوانا با تجویز یک داروی بیهوشی(معمولا گاز بیهوشی) به طور کامل بیهوش می شود، درست مانند انسان و یا حیوانات خانگی که[با بیهوشی عمومی] تحت عمل جراحی قرار می گیرند. در این موارد توجه و مواظبت در مرحله ی نقاهت با توجه به شدت صدمات وارده متفاوت است، اما ذکر این نکته کفایت می کند که برای اطمینان از حصول نتایج خوب و بهبود ایگوانا، به سعی و تلاش صاحبان ایگوانا برای مراقبت از حیوان خانگی خود نیاز است.

 

بیهوش کردن ایگوانا

 

اگر قطع عضو از وسط دم ایگوانا صورت گیرد ممکن است نیاز به بخیه زدن باشد یا نباشد. در حقیقیت تصمیم گیری در این زمینه به نظر پزشک و اطلاعات شما به عنوان صاحب ایگوانا بستگی دارد. همانطور که قبلا اشاره شد، بخیه کردن انتهای دم در هنگام قطع کرن انتهای آن، مانع از رشد دم می شود. در مواقع قطع دم ایگوانا از نقاط بالاتر لازم است که شما با دامپزشک در مورد جوانب منفی یا مثبت باز گذاشتن زخم بحث کنید. از جوانب مثبت این امر امکان رشد مجدد دم، و از جوانب منفی آن امکان مداوا و بهبود مشکل تر زخم به دلیل اندازه ی آن است.

ترجمه: حبیب ا... احمدی || منبعhttp://www.greenigsociety.org

 


پیوست(منبع:ویکی پدیا):

[1]: تروما(به انگلیسی: Trauma)‏ در دانش پزشکی به هر نوع ضربه، جراحت، شوک٬ آسیب و حادثه وارد شده بر بدن انسان گفته می‌شود با این شرط که از خارج به بدن وارد شود و عامل درونی یا بیماری در بدن علت ایجاد آسیب نباشد.

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 148
 • کل نظرات : 78
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 66
 • آی پی امروز : 22
 • آی پی دیروز : 31
 • بازدید امروز : 120
 • باردید دیروز : 179
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 517
 • بازدید ماه : 835
 • بازدید سال : 12,457
 • بازدید کلی : 121,089